Jesteś tutaj: biskupiec.pl > główna
Adres Urzędu
Urząd Miejski w Biskupcu
Al. Niepodległości 2
11-300 Biskupiec
tel. 89 715 01 10
fax 89 715 24 37
www.biskupiec.pl
ratusz@biskupiec.pl
POŁOŻENIE

Gmina Biskupiec leży w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na pograniczu pojezierzy olsztyńskiego i mrągowskiego.
 


Biskupiecka Liga Halowej Piłki NożnejFutsal 2012/2013

Biskupiecka Liga Halowej Piłki NożnejFutsal 2010/2011

ORLIK CUP 2012

Biskupiecka Rada Sportu

http://www.piotr-kula.pl/

GMINA BISKUPIEC
Biskupiec jest siedzibą Gminy Biskupiec powstałej
z połączenia dwóch jednostek administracyjnych
- miasta Biskupiec
- gminy Biskupiec.
 

WITAMY NA OFICJALNYCH STRONACH GMINY BISKUPIEC
Archiwum
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Aktualności
2014-07-01
II edycja Poland Trophy Dragon Winch Extreme

Dwa dni trwała II edycja Poland Trophy Dragon Winch Extreme – ekstremalnego rajdu przeprawowego, który rozegrał się w naszej gminie. To jeden z trzech tego typu rajdów, które odbywają się w Polsce i który udało się ściągnąć do naszej gminy. Wzięła w nim udział off-roadowa czołówka z całej Polski. Gościliśmy u nas zawodników m.in. z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Częstochowy Lublina czy z Poznania. Ten kto był widział ile się działo zarówno na byłym poligonie jak i w Raszągu. Były przejazdy przez bagna i podmokłe łąki, przeprawy torfowe, niespodzianki wodne, powalone drzewa i pniaki. Biskupiecki krajobraz dostarczy też technicznych elementów: stromych podjazdów, zjazdów i trawersów. Najwięcej jednak uwagi kibiców, mieszkańców i turystów przyciągnął oficjalny strat z centrum miasta. Dnia 27 czerwca w godzinach wieczornych biskupieckie centrum stało się na kilka godzin centrum off-roadowym. Na starcie stawili się zawodnicy z 62 samochodów terenowych, którzy przybyli do nas pełni wrażeń po poligonowym prologu. Miejscu, które w off-roadowym środowisku owiane jest legendą. Biskupiec oczywiście przyjął zawodników słońcem i ogromną ilością kibiców, a oficjalnie zawodników powitał Zastępca Burmistrza Kamil Kozłowski-życząc im samych pozytywnych odczuć, udanej rywalizacji i najwyższych not.


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.
2014-06-30
Terminarz wywozu nieczystości stałych 2014 obowiązujący od 01.07.2014

podgląd: Terminarz (pdf)
pobierz: Terminarz (pdf)

2014-06-27
SZYMON NIEPOKONANY!!!

Zwycięzca, triumfator, medalista, pogromca... Szymon Rekita znów najlepszy! Jego niesamowite powołanie do kolarstwa nieustannie daje o sobie znać. W Sobótce rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Zwyczajowo pierwszą konkurencją jest jazda na czas. Faworyt rodem z Biskupca nie zawiódł! W kategorii orlików Szymon Rekita pojechał najlepiej, zdobywając złoty medal! Na dystansie 40 km wyraźnie rywalizowała trójka zawodników. Na mecie Szymek wyprzedził Przemysława Kasperkiewicza o osiem dziesiątych sekundy i pierwszy przekroczył linię mety. Szymek na co dzień jeździ w grupie GFDD Altopack, ale w krajowych imprezach mistrzowskich reprezentuje Warmię Biskupiec. Serdecznie gratulujemy!

fot.
Fot. na szosie.pl
Informujemy, że Szymek już jutro, w sobotę 28 czerwca startuje w Mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego rozgrywanych w Sobótce. Natomiast 6 lipca uczestniczy w Międzynarodowym Kryterium Ulicznym odbywającym się w Biskupcu, w ramach III Memoriału im. Jerzego Kowalskiego. Start przy Szkole Podstawowej Nr 2. Zapraszamy!

Więcej na:

http://www.wama-sport.pl/index.php/dyscypliny-224/kolarstwo

http://www.biskupiec.pl2014-06-27


fot. fot.

2014-06-26
Kryterium kolarskie w Biskupcu

fot.

2014-06-26
Finanse bez tajemnic w bibliotece w Biskupcu

Już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna w Biskupcu zakwalifikowała się do prowadzenia kursu bankowości elektronicznej i zarządzania domowym budżetem, jako jedna ze 113 placówek z małych miejscowości z całej Polski. Kurs jest elementem trzeciej edycji projektu „O finansach w bibliotece”, prowadzonej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej.

Od 2 do 13 czerwca, w dwóch grupach szkoleniowych, mieszkańcy odkrywali tajniki wiedzy ekonomicznej pod kierunkiem bibliotekarza. Zajęcia odbywały się przy pomocy kursu e-learningowego, a także przygotowanych w ramach projektu scenariuszy.

Szkolenie składało się z pięciu spotkań, podczas których uczestnicy dowiedzieli się jak zarządzać domowymi finansami i racjonalnie planować wydatki, jak bezpiecznie robić zakupy przez internet, jak założyć i w jaki sposób posługiwać się bankowym e-kontem, na co zwrócić uwagę biorąc kredyt lub decydując się na założenie lokaty.

Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty, które uroczyście wręczyła burmistrz Elżbieta Samorajczyk. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w sprawnym poruszaniu się po „świecie finansów”.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-25
Zapraszamy do głosowania!

Ruszyła 4. edycja wakacyjnego plebiscytu Travelera. 16 nominowanych miejsc walczy o tytuł cudu Polski – w tym Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego ulokowane na Warmii i Mazurach – w Działdowie.

Głosować można do 26 września, codziennie poprzez stronę: http://7cudow.national-geographic.pl/
fot.

2014-06-25


fot.

2014-06-24
NA PODBÓJ WARMII

Pomiędzy warmińskimi jeziorami leży niewielka miejscowość Rasząg. Już za niespełna trzy dni (27 czerwca 2014 r.) zadrży od samochodowych silników. Tam właśnie odbędzie się druga edycja Poland Trophy Dragon Winch Extreme – ekstremalnego rajdu przeprawowego.
Pierwsza edycja tegorocznego Poland Trophy Dragon Winch Extreme odbyła się w Bobolicach. Tamtejsze trasy w off-roadowym środowisku owiane są legendą. Jednak organizatorzy rajdu zapewniają, że druga edycja nie będzie w niczym ustępować inauguracji sezonu.
Na terenach wokół Rasząga, na zawodników będą czekać równie interesujące odcinki specjalne. Będą przejazdy przez bagna i podmokłe łąki, przeprawy torfowe. W wodzie kryją się zwalone drzewa i pniaki. Morenowy krajobraz dostarczy też technicznych elementów – stromych podjazdów, zjazdów czy trawersów.
Rajd będzie mieć znaną z poprzednich edycji formułę. Krótki i szybki Prolog ustali kolejność startu do Etapu Noc. Po uroczystej ceremonii startu z rynku w Biskupcu, zawodnicy wyruszą na nocne oesy. Później chwila przerwy i kolejny, dzienny etap. Rajd zakończy się w sobotę, rozdaniem nagród i uroczystym bankietem.
Rywalizacja w PTDWE toczy się w trzech klasach. W No Limit startują najbardziej zaawansowane technicznie pojazdy – tylko w zarysie przypominające samochodu. W No Limit dozwolone są wyciągarki mechaniczne, co odróżnia tą klasę od Advance, w której można korzystać tylko z wyciągarek elektrycznych.
Bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w klasie Challenge, która przeznaczona jest dla seryjnych samochodów i mniej doświadczonych zawodników. Przed drugą edycją uległy zmianie przepisy dotyczące tej klasy – zezwolono na większą ilość przeróbek (m.in. zawieszenia i układu chłodzenia), ale nadwozie musi pozostać seryjne. Dozwolona jest jedynie przeróbka do formy pick-up.
Rajd rozpocznie się w piątek, 27 czerwca. W bazie rajdu, w Wilimach nad jeziorem Dadaj, zawodnicy będą się rejestrować, a ich pojazdy przejdą badanie techniczne. Później rozpoczną się zawody.

fot. fot. fot. fot.

2014-06-24
Korki mistrzem województwa

oficjalny komunikat WMZPN

Galeria foto>

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-24
Rajdy samochodowe

fot.

2014-06-23
Fotorelacja z III edycji Warsztatów Bramkarzy Piłki Nożnej pod Honorowym Patronatem Burmistrz Biskupca.

Tym razem z Siergiejem Szypowskim trenowało 22 zawodników w przedziale wiekowym 8-12 lat, z 8 miast naszego regionu. Kolejna już IV edycja odbędzie się w sobotę 19 lipca.

fot. fot. fot.
fot. fot. fot.

2014-06-18
Wielka wymiana rzeczy używanych

fot.

2014-06-17
Na dwóch kółkach do celu!

Młodziczki Warmii Biskupiec: Marta Jaskulska i Emilia Grygas brały udział w trzyetapowym wyścigu o Puchar Wójta Gminy Gruta, gdzie rywalizowały z zawodniczkami sekcji okręgu kujawsko-pomorskiego. Marta jest utalentowaną i coraz bardziej rozpoznawalną zawodniczką, co potwierdziła wygrywając wszystkie trzy etapy: jazdę na czas, kryterium i start wspólny. Triumfowała też w klasyfikacji generalnej. Koleżanka klubowa Emilia Grygas jechała bardzo dobrze i ostatecznie zajęła trzecie miejsce.


fot.
fot. warmia biskupiec

2014-06-17
Rośnie kolejny talent kolarski

Mistrzostwa Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym młodzików i juniorów młodszych odbyły się 7 i 8 czerwca w Turawie. W Niwkach odbyła się jazda na czas, drugiego dnia wyścig ze startu wspólnego, który przebiegał wokół Dużego Jeziora Turawskiego. Bardzo dobrze wypadł młodzik Warmii Biskupiec Dawid Łysak, który zdobył brąz ze startu wspólnego i był dziewiąty w „czasówce”. Juniorów młodszych zabrakło w pierwszej dziesiątce. Więcej info na: www.wama-sport.pl


fot.

2014-06-17
Ruszyła tenisowa liga miast

Ruszyła tenisowa liga miast, w której udział biorą zawodnicy z Biskupca reprezentujący Biskupieckie Towarzystwo Tenisowe. W swoim pierwszym występie biskupczanie wysoko pokonali swoich kolegów ze Szczytna wynikiem 5-1. W poszczególnych grach padły następujące wyniki:

Marek Sawczuk (Biskupiec) - Ryszard Nowotka (Szczytno) 1:6, 1:6

Soluch Wiesław (Biskupiec)- Andrzej Jemielita (Szczytno) 6:2, 6:3

Damian Czarnecki (Biskupiec) - Janusz Bil (Szczytno) 6:2, 6:3

Andrzej Garbino (Biskupiec)- Krzysztof Bugaj (Szczytno) 6:2, 6:4 .

Jan Karol, Ryszard Zieliński (Biskupiec) / Krzysztof Samojłowicz, Janusz Radziszewski (Szczytno) 6:4, 6:2

Leszek Michalski, Grzegorz Gawroński (Biskupiec) / Michał Daszewski, Janusz Gołaszewski (Szczytno) 6:2, 6:4

Gratulujemy zawodnikom z Biskupca! Następny mecz zawodnicy z Biskupca rozegrają w Przasnyszu.

2014-06-13
Hej, żeglujże żeglarzu...

W dniach 17-24 maja załoga złożona z biskupieckich żeglarzy w składzie: Jarosław Misiak - kapitan, Szczepan Kawiecki - I oficer, Piotr Misiak - II oficer, Jacek Koprowski (Tarnobrzeg) - III oficer oraz Tomasz Jeleń, Andrzej Przeradzki, Jerzy Urban, Henryk Krzemiński, Janusz Maścianica, Piotr Karwowski i Andrzej Chomczyk odbyła wspaniały rejs na jachcie s/y Delphia VII ( klasy Delphia 47 ) na trasie: Gdańsk/Górki Zachodnie - Nexo (na wyspie Bornholm) - Karlskrona - Gronhogen (na Olandii) - Hel - Gdańsk/Górki Zachodnie. W trakcie tego tygodnia morze pokazało różne oblicza. Raz wiatr wiał z siłą 6-7 B tworząc duże fale, raz zapadała kilkunastogodzinna cisza, podczas której trzeba było płynąć wyłącznie na silniku. Z jednej strony rejs był okazją do pokazania żeglarstwa morskiego osobom, które do tej pory żeglowały wyłącznie na śródlądziu, z drugiej strony był okazją do wypływania niezbędnych godzin na morzu dla chcących zdawać na wyższe stopnie żeglarskie. 

podgląd: Wiecej informacji (pdf)
pobierz: Wiecej informacji (pdf)


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-13
KORKI CUP 2014

W ubiegłą niedzielę na Orliku przy ul. Wiosennej w Biskupcu rozegrany został turniej piłki nożnej Korki Cup 2014, o puchar dyrektora Szpitala Powiatowego w Biskupcu. W pierwszej części turnieju rozegrano towarzyski mecz najmłodszej grupy dzieci trenujących w Korkach, w której zawodnicy mają od 5 do 7 lat. W drugiej części turnieju wystąpiły drużyny: Legia Bart Bartoszyce, Węgoria Węgorzewo, Granica Kętrzyn, Sokół Działdowo - drużyna 1, drużyna 2; Orlęta Reszel, Korki Biskupiec - drużyna 1, drużyna 2. Zacięta rywalizacja trwała do samego końca. Ostatecznie najlepszym zespołem okazała się drużyna 1 biskupieckich Korków, drugie miejsce zajęła Legia Bart Bartoszyce, a na trzecim miejscu uplasował się Sokół Działdowo 1.
Podczas turnieju odbywały się różne zabawy sportowe: przeciąganie liny - wspólnie z zawodnikami mocowali się również trenerzy i rodzice, wspólny taniec na boisku - mamy tańczyły razem z zawodnikami.
Wszystkim drużynom serdecznie dziękujemy za przybycie na zawody i fantastyczną sportową zabawę, bo na boisku każdy pokazał piękną sportową walkę, grę fair play oraz umiejętność czerpania radości z zabawy.

podgląd: Wiecej informacji (pdf)
pobierz: Wiecej informacji (pdf)

fot.


fot. fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-13
Co słychać u sąsiadów? Morąg się bawi!

fot.

2014-06-11
Projekty unijne w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Biskupcu

Jak efektywnie korzystać z projektów unijnych? Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Biskupcu to wiedzą. Uczestniczyli w siedmiu projektach:

1. Profesjonalizm w działaniu gwarancją sukcesu zawodowego.
2. Damy radę – międzynarodowe kwalifikacje spawalnicze dla uczniów ZSZ.
3. Twój zawód - Twoja kariera – Twoja przyszłość.
4. Dobry fach w naszej szkole.
5. Dodatkowe wsparcie dla uczniów potrzebujących z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi ICT.
6. Razem do celu.
7. Czas na zmiany.

W sumie 597 osób ukończyło kursy zawodowe. Projekt p.n. Czas na zmiany był prezentowany w Urzędzie Marszałkowskim jako przykład dobrej praktyki. Zakupiono dwa rzutniki multimedialne i ekrany, program rysunkowy na 17 stanowisk, modele silników, narzędzia pomiarowe i podręczniki. Uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach i realizowali kursy: obsługa kas fiskalnych i efektywnej sprzedaży, elektromechanik pojazdów samochodowych, obsługa wózków widłowych, glazurnik, kelner-barman, spawacz, ECDL - europejskie umiejętności komputerowe, wizażu i stylizacji paznokci, prawa jazdy, obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, uprawnienia elektryczne SEP oraz kurs spawacza i cięcia plazmą. Efektem realizowanych projektów jest uzupełnienie kwalifikacji zawodowych o nowe umiejętności oraz lepsze przygotowanie merytoryczne i praktyczne do podjęcia zatrudnienia. Zapraszamy na stronę internetową szkoły, na której stworzono bazę absolwentów z wyuczonym zawodem oraz dodatkowymi kwalifikacjami uzyskanymi na unijnych kursach. Dzięki projektom wzrosła również jakość i atrakcyjność oferty edukacyjnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Biskupcu.

2014-06-10
Biskupieckie inwestycje mają się dobrze...

Trwa przebudowa trzech ulic w centrum miasta: 1-go Maja, Syreny i Krasińskiego. Zakończenie prac planowane jest na koniec sierpnia 2015 r. Parking przy ulicy Syreny, składający się z 110 stanowisk parkingowych, w tym 12 dla osób niepełnosprawnych ma być gotowy do końca czerwca. Przebudowa ulic jest realizowana dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej w kwocie ponad 2,6 mln złotych. Całkowity koszt całej inwestycji to prawie 4 mln złotych. Ostatecznego kształtu nabiera także zbiornik retencyjny, którego zarys widać wjeżdżając do Biskupca od strony Bartoszyc. Trwają również ostatnie prace adaptacyjne pomieszczeń nad Domem Pracy Twórczej „Sorboma” dla potrzeb Galerii Ziemi Biskupieckiej. Niedługo kolejne informacje z następnych etapów realizowanych inwestycji. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-10
Sportowy piknik rodzinny u Jacka i Agatki

31 maja br. w Niepublicznym Przedszkolu Jacek i Agatka w Biskupcu odbył się Sportowy Piknik Rodzinny. Przy pięknej pogodzie i dobrych humorach rodzice i dzieci rywalizowali w wielu sportowych konkurencjach. W czasie pikniku uczestników bawił sympatyczny krokodyl Szczepan. Wśród konkurencji znalazły się m.in.: wyścigi na rolkach, hulajnogach i rowerach. Wszyscy zawodnicy świetnie sobie poradzili i osiągnęli dobre czasy. Emocji było dużo zwłaszcza, gdy rodzice kibicowali swoim pociechom. Równolegle odbywały się rzuty woreczkiem do piaskownicy, bieg do wychowawcy oraz skoki w workach z udziałem dzieci i rodziców grup najmłodszych. W konkurencji "jazda rowerem po ósemce" udział wzięli licznie rodzice i mali przedszkolacy. Na koniec sportowych zmagań odbyły się mecze piłki nożnej, którym sędziował Kamil Chyczewski, piłkarz „Tęczy”. W czasie pikniku można było skorzystać z usług punktu medycznego, natomiast kuchnia oferowała owoce, warzywa oraz herbatkę miętową i sok pomarańczowy własnego wyrobu.

Było zdrowo, aktywnie i emocjonująco. Uczestnicy chociaż zmęczeni, byli bardzo zadowoleni z takiej formy spędzenia wolnego czasu. Kolejny sportowy piknik rodzinny już za rok!

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-10
Szkolny Festiwal Sztuki

Dobre, bo Polskie - pod takim hasłem odbył się w Szkole Podstawowej Nr 2 XIII Szkolny Festiwal Sztuki. Impreza organizowana jest cyklicznie od 13 lat z okazji obchodów Dnia Dziecka. Tegoroczny festiwal propagował polskie piosenki minionego i obecnego wieku. Każda z nich, to inny gatunek muzyczny. Pod kierunkiem wychowawców, przy współpracy z rodzicami, uczniowie zaprezentowali się w tańcu i piosence, w rytmie disco polo, hip hopu, big bitu, popu, rocka, muzyki dyskotekowej, ludowej, dziecięcej oraz country. Najmłodsi wykonawcy z zeróweczki oraz przedszkola nr 5 podbili serca publiczności tańcząc kaczuchy i poloneza. Na jurorskim stole znajdowały się przygotowane przez rodziców polskie potrawy: bigos, sałatka, schabowy, mielony. W Festiwal Sztuki główną nagrodą jest Puchar Dyrektora Szkoły. W tym roku zdobyli go uczniowie klas IIa i VIc za wykonanie piosenki Karin Stanek Malowana lala. Nagrodę Publiczności otrzymały kl. III b i IV b za interpretację piosenki Czerwone korale zespołu Brathanki. W trakcie festiwalu otwarta była kawiarenka z ciastami upieczonymi przez rodziców. Kuchnia przygotowała stoisko z kiełbaskami. W czasie przerwy można było obejrzeć występy wokalne i taneczne naszych uczennic. W realizację zadań festiwalowych włączyła się Rada Rodziców. Z okazji Dnia Dziecka fundowała wszystkim dzieciom lody. Największe przeboje minionych lat, wspaniałe kolorowe stroje, żywe rytmy zagwarantowały wspaniałą zabawę. Wszystkie zespoły przygotowały się rewelacyjnie. Niejeden talent został tego dnia odkryty. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim dzieciom, wychowawcom, rodzicom oraz tym, którzy mieli swój wkład w przygotowaniu festiwalu.

fot. fot. fot. fot.

2014-06-10
Wiersze ciepłe jak miś u Jacka i Agatki

Przedszkole Jacek i Agatka odwiedzili nietypowi goście: zakochana żaba, ciekawski kotek i smok. Okazją do spotkania z dziećmi był konkurs recytatorski Wiersze ciepłe jak miś. Do konkursu zgłosiło się 17 dzieci z dziewięciu szkół i przedszkoli z gminy Biskupiec. Wśród autorów najczęściej recytowanych wierszy znaleźli się: Danuta Wawiłow, Julian Tuwim, Dorota Gellner, Wanda Chotomska i Jan Brzechwa. Miejsce I zajęła Alicja Kowalczyk za wiersz Jana Brzechwy p.t.: Smok; II miejsce przypadło Gabrysi Lamperskiej, która zaprezentowała wiersz Tadeusza Śliwaka p.t.: Zakochana żaba – obie dziewczynki reprezentowały Przedszkole Samorządowe nr 5 „Piątka” w Biskupcu; na III miejscu znalazła się Weronika Moroz z wierszem Urszuli Kozłowskiej p.t.: Ciekawski kotek z Przedszkola Jacek i Agatka. Jury przyznało dwa wyróżnienia: Rafałowi Migrala i Ani Żelaznej. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy serdecznie wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie!

fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-10
Warsztaty Bramkarzy - III Edycja ZMIANA TERMINU

fot.

2014-06-10
Piknik Rodzinny w Bredynkach

w ubiegłą sobotę w Bredynkach odbył się piknik rodzinny. Tym razem zaproszeni goście odbyli podróż do średniowiecza. W wiosce rycerskiej można było zobaczyć obozowisko rycerskie i przymierzać średniowieczne stroje. Dziewczęta i panie mogły wykonać samodzielnie biżuterię, a chłopcy i panowie sprawdzić się w sztuce walki na otulinowce. Dużym zainteresowaniem cieszyło się łucznictwo i zabawy plebejskie z nagrodami. Można było również wykonać średniowieczny wydruk i mozaikę.

podgląd: Wiecej informacji (pdf)
pobierz: Wiecej informacji (pdf)

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-04
Dzień Wolności w ZS w Czerwonce

W Zespole Szkół w Czerwonce odbyły się uroczyste obchody święta wolności. W ramach wiedzy o społeczeństwie i historii uczniowie gimnazjum wzięli udział w akcji Flagi Wolności - Truskawki Radości, zainicjowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Plakaty przygotowane na akcję zachęciły uczniów do przybycia na imprezę w strojach biało-czerwonych, by móc utworzyć żywą flagę polską. Tak powstała fotografia upamiętniająca uczniów stojących na schodach szkoły w barwach naszego kraju. Po akcji uczniowie mogli skosztować świeżych truskawek.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-02
Tydzień Sportu dla wszystkich

„Tydzień sportu dla wszystkich” upłynął dziewczętom z SP 2 bardzo aktywnie. Drużyna ledwo wypoczęła po biegach na Polach Grunwaldu, a już z samego rana wyruszała do Ełku na XV Mazurskie Biegi Przełajowe, odbywające się w ramach Ogólnopolskiej Inauguracji VI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Był to XX Turniej Miast i Gmin 2014r. pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dziewczęta biorące udział w zawodach Ełku, jeszcze niedawno uczestniczyły w Mistrzostwach Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Drużyna wystartowała w dwóch kategoriach: klas V oraz VI. Do pokonania był dystans 700 m. na pięknie przygotowanej trasie. W kategorii dziewcząt klas V pierwsze miejsce zajęła Ola Król, II Ala Figura, IV Ola Orłowska a V Julia Olencka. Prawdziwej deklasacji dokonały dziewczęta z klas VI, które wpadały na metę prawie jedna za drugą: I miejsce zdobyła Natalia Jaskiewicz, II Zuzia Witkowska, III Kasia Rybkiewicz, IV Kornelia Rosa, VI Anita Kostrubska. Z dumą przyjęliśmy informację o tak doskonałym występie, no ale przecież dziewczęta zajmują VI miejsce w Polsce wśród szkół podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych, a to zobowiązuje! Po uroczystym rozdaniu nagród dziewczęta udzieliły wywiadu telewizji i prasie. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!


MIĘDZYNARODOWE BIEGI NA POLACH GRUNWALDU

Pola Grunwaldzkie to dla Polaków kultowe miejsce, dlatego organizowane tam co roku Międzynarodowe Biegi mają szczególny charakter. Od kilku lat impreza ma wymiar międzynarodowy , a dla dzieci i młodzieży z Warmii i Mazur jest nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale spędzenia czasu w historycznym miejscu z nowymi przyjaciółmi. W tym roku biegi na Polach Grunwaldu odbyły się 16 maja w Stębarku, a otworzył je Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat w towarzystwie marszałka Jacka Protasa. W zawodach tych udział wzięła silna reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Biskupcu, której udało się zdobyć 5 medali. W kategorii skrzatów I miejsce zajęła Kornelia Dudziec. W kategorii dziewcząt klas II-III Klaudia Kardas zajęła IV miejsce. W tej samej kategorii tylko wśród chłopców III miejsce zajął Konrad Pinkowski. W kategorii dziewcząt klas IV-V II miejsce zajęła Ola Król, a VIII Ala Figura. W tej samej kategorii, ale pośród chłopców VIII miejsca zajął Wiktor Bogdański. W kategorii dziewcząt klas VI popis dały Natalia Jaśkiewicz II na mecie oraz Zuzia Witkowska, która finiszowała jako III. Bardzo dobrze zaprezentowały się Kasia Rybkiewicz (miejsce VII) oraz Kornelia Rosa (miejsce VIII). Opiekunami grupy byli Andrzej Garbino i Sławomir Dudziec. Podziękowania również należą się rodzicom p. Justynie Bogdańskiej oraz Marzenie Olender, które prywatnymi samochodami dowiozły dzieci na zawody.


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-06-02
Biskupiec - Bramsche "Razem do celu"

W sobotę (31.05) zakończyła się wizyta studyjna delegacji niemieckiej w ramach ponadnarodowego projektu „Razem do celu”. Przez kilka dni intensywnych spotkań, konferencji i owocnych rozmów wymieniane były z niemieckim partnerem doświadczenia. Podczas pobytu w Polsce delegacja zapoznała się z działalnością Urzędu Pracy, Ośrodka na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Umysłową, centrum spawalniczego oraz Centrum Aktywizacji Młodzieży. Niemieccy partnerzy mieli okazję spotkać się z radcą prawnym oraz doradcą zawodowym, którzy prowadzą zajęcia z uczestnikami projektu „Razem do celu”. Dzięki temu mogli porównać polski system pomocy z systemem niemieckim. Delegaci mieli wiele pytań, m.in. z jakimi problemami prawnymi zgłaszają się młodzi ludzie i jaką pomoc konkretnie mogą uzyskać. Doradca zawodowy wyjaśniał, na czym polega budowa zaufania pomiędzy nim a uczestnikiem projektu. Omówiony został system pomocy społecznej w Polsce. W Centrum Aktywizacji Młodzieży odbyła się konferencja, po której wszyscy wzięli udział w spontanicznym „międzynarodowym mini koncercie”. Następne spotkanie niemieckim partnerem już w październiku, podczas wizyty delegacji polskiej w Bramsche.

fot.

2014-06-02
"RÓWNI NA RYNKU PRACY"

fot.

2014-05-30
Kochani rodzice, życzymy Wam...

Grunt to rodzinka! - pod tym hasłem dzieci, rodzice i zaproszeni goście świętowali w Przedszkolu nr 5 Dzień Mamy i Taty. Uroczystość uświetniły występy dzieci wszystkich grup wiekowych oraz zespół artystyczny ze Szkoły Podstawowej nr 2. W menu były pieczone kiełbaski, szaszłyki, gofry i ciasta. Uczestnicy wspólni się bawili i chętnie brali udział w konkursach. Pod koniec pikniku rozstrzygnięto konkurs plastyczny i rozegrano emocjonujący mecz piłki nożnej między przedszkolakami i między rodzicami.

fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-30
V Festiwal Cittaslow - Ryn 2014

W ubiegły weekend w Rynie odbył się V Festiwal Cittaslow. Uczestniczyły w nim miasta członkowskie Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Murowana Goślina, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel, Ryn, Kalety i Rejowiec Fabryczny. Na zaproszenie przyjechali również przedstawiciele miast pretendujących i zainteresowanych ideą Cittaslow.

W przeddzień festiwalu odbyło się posiedzenie Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Przedstawiciele miast członkowskich podjęli decyzję o powiększeniu sieci polskiej o Kalety (śląskie) i Rejowiec Fabryczny (lubelskie) i przedstawieniu propozycji powiększenia sieci Cittaslow na najbliższym spotkaniu władz Międzynarodowej Sieci Cittaslow w Holandii. Obecnie polska sieć liczy 17 członków, z czego 14 miast znajduje się na Warmii i Mazurach. W trakcie posiedzenia wytypowano dwóch przedstawicieli polskiej sieci citta: Artura Wrochnę - burmistrza Olsztynka oraz Artura Wajsa - burmistrza Lidzbarka Warmińskiego na reprezentantów do władz Międzynarodowego Stowarzyszenia. Wybory odbędą się w trakcie czerwcowego Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia w Holandii.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszył jarmark połączony z częścią artystyczną oraz kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, konkursy z nagrodami i atrakcje kulturalne. Uczestnicy mogli spróbować potraw przygotowanych przez restauratorów z sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia-Mazury-Powiśle. Miasta członkowskie wystawiały wyroby rękodzielników oraz prezentowały program artystyczny. Biskupiec reprezentowała odnosząca światowe sukcesy grupa freerunnerów BC3Run. Chłopcy z zespołu pokazali kunsztowne wyskoki i skomplikowane akrobacje. Występ spotkał się z ogromnym uznaniem widzów. Na biskupieckim stoisku otrzymać można było materiały promocyjne oraz zakupić wyroby artystystów-rzemieślników.

Rozpoczęcie festiwalu transmitowała na żywo TVP Olsztyn.

Relacje medialne z Festiwalu:

orientacja.pl
www.tvp.pl
www.zamekryn.pl
nowemiasto.wm.pl
miastonowydwor.pl
www.nidzica.pl
www.warmia.mazury.pl


fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-29
Bezpłatne szkolenia

fot. fot. fot.

2014-05-29
65 lat Liceum ogólnokształcącego w Biskupcu

fot.

2014-05-29
Ten chłopak nie przestaje zadziwiać!

Szymon Rekita w spektakularny sposób wygrał wyścig Trofeo Paimex Shoppers in Tessuto – Lamporecchio! Wychowanek klubu Warmia Biskupiec (który reprezentuje w imprezach odbywających się w Polsce) w pięknym stylu zwyciężył w niedzielnej (18.5.br.) rywalizacji. Na 40 km. przed metą zdecydował się na solową akcję i wjechał ponad minutę przed rywalami. Takie ucieczki głęboko zapadają w pamięć…

Wyścig Trofeo Paimex Shoppers in Tessuto – Lamporecchio rozegrano na 100 kilometrowej trasie w górzystym terenie. Szymon Rekita reprezentujący barwy ekipy GDFF Altopack Franceschi jest w coraz wyższej formie. Przypominamy, że niedawno zajął trzecie miejsce w klasyfikacji orlików w bardzo ciężkim wyścigu „Kurierów Karpackich”. To dobry znak przed zbliżającymi Mistrzostwami Polski oraz najważniejszymi imprezami międzynarodowymi. Trzymamy kciuki za wygraną!

fot.
fot. www.wama-sport.pl
2014-05-28
Biskupiec i Bramsche - razem do (wspólnego) celu

Od dnia 26 maja gościmy w naszej gminie 9-osobową delegację ekspertów z zaprzyjaźnionego miasta Bramsche. To już druga ich wizyta. Pierwsza, przypomnijmy, odbyła się w sierpniu 2013 r., natomiast polscy eksperci przebywali w Niemczech w listopadzie 2013 r. Wizyta studyjna ma na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w ramach międzynarodowego projektu „Razem do celu”. Spotkania grup roboczych z udziałem przedstawicieli m.in. Ochotniczych Hufców Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i lokalnych przedsiębiorców oraz delegacji niemieckiej zmierzają m.in. do stworzenia pilotażowego programu pośrednictwa pracy. W planie wizyty przewidziano konferencję, wizytę w Centrum Spawalniczym, gdzie uczestnicy projektu odbywają kurs zawodowy oraz wiele innych spotkań, rozmów zmierzających do wypracowania polsko-niemieckiego modelu, który ułatwiłby niwelację problemów oraz trudności z jakimi borykają się młodzi ludzie na rynku pracy. Nasi partnerzy zwiedzili już Ośrodek dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Biskupcu, gdzie praktyki odbywają osoby z kursu opiekun/ka osób starszych i dzieci. Wizyta niemieckiego partnera jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i ożywionego dialogu na najbardziej interesujące tematy dotyczące sytuacji ekonomicznej ludzi młodych.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.
fot.

2014-05-27
Piknik rodzinny w Bredynkach

fot.

2014-05-27


Zespół Szkół w Kobułtach
i Uczniowski Klub Sportowy „Junior”
z sekcją Biegów na Orientację
serdecznie zapraszają
na
Mistrzostwa Województwa Warmińsko –Mazurskiego
w Średniodystansowym Biegu na Orientację
w Kobułtach.
Zawody odbędą się 31.05.2014r.
Przywitanie zawodników i gości o godzinie 10:40
pobierz: Regulamin (pdf)
podgląd: Regulamin (pdf)

2014-05-27
Zespół wokalny „Dwójeczka” odnosi kolejny sukces.

Zespół wokalny „Dwójeczka” zwyciężył w organizowanym w Kętrzynie III Przeglądzie Piosenki Religijnej. W kategorii zespoły dziewczęta w składzie: Zuzanna Witkowska, Anna Łokuciejewska, Aleksandra Cmiel i Paulina Borzymowska wyśpiewały pierwsze miejsce interpretacją pieśni: „Psalm Mojżeszowy”, „Uratowani” oraz „Tak mówił Papież”. Przepiękne wykonanie spotkało się z wielkim aplauzem słuchaczy. Ogółem w konkursie wzięło udział 66 uczestników. Serdecznie gratulujemy!

fot. fot. fot.

2014-05-27


fot.

2014-05-19
Wyniki konkursu kulinarnego „Danie z mazurskich ryb”

„Danie z mazurskich ryb” pod takim hasłem odbył się konkurs kulinarny skierowany do restauracji/barów/hotelików i pensjonatów z terenu miasta i gminy Biskupiec. Niecodzienny konkurs został zorganizowany przez Urząd Miejski w Biskupcu w związku z publikacją, która powstaje w ramach projektu Ryby Mają Głos - Pasym 2014, realizowanej ze wsparciem finansowym z Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Olsztyńskie. Nagrodą główną konkursu jest opublikowanie wybranego przepisu wraz z podaniem imienia i nazwiska autora/nazwy restauracji oraz zdjęciem. Tym razem potrawy przygotowane zarówno przez Hotelik Atelier - pierożki (uszka) z nadzieniem rybnym na sosie z kurkami, jak i przez Pensjonat Słoneczny Brzeg - podwędzany sandacz spełniły wszelkie kryteria oceny przyjęte przez organizatorów. Pod uwagę brano: walory smakowe, sposób podania potrawy i nawiązanie do miejsca pochodzenia. Poniżej prezentujemy fotografie przedstawiające przygotowane specjały oraz przepisy udostępnione przez kucharzy. Serdecznie gratulujemy i gorąco polecamy! Życzymy smacznego!


pobierz: Przepisy (pdf)
podgląd: Przepisy (pdf)

fot. fot. fot. fot.

2014-05-19
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO 19-21.05.2014

2014-05-16
Konferencja "10 lat Polski w Unii Europejskiej

W ramach ogólnopolskiej akcji „Dni otwartych funduszy europejskich” zorganizowanej w związku z obchodami 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Miejski w Biskupcu wraz z Ochotniczym Hufcem Pracy w Biskupcu zorganizował konkurs plastyczno-fotograficzny pn. „Wpływ funduszy europejskich na rozwój Biskupca”. Konkurs zaplanowano dla 5 kategorii wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz open. Dzięki takiej formule wszyscy chętni mogli wyrazić, za pomocą techniki plastycznej lub fotograficznej, swoją wizję wpływu funduszy europejskich na rozwój Biskupca. W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe dla laureatów 3 pierwszych miejsc z każdej kategorii wiekowej oraz dyplomy dla wszystkich uczestników. Na konkurs wpłynęło łącznie 13 prac. Udział wzięły:
 • Niepubliczne Przedszkole Bajka w Biskupcu,
 • Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu,
 • Społeczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich
 • Zespół Szkół w Kobułtach.
Wręczenie nagród odbyło się 9 maja 2014 r. podczas konferencji beneficjentów z terenu miasta i gminy Biskupiec korzystających z funduszy europejskich, z udziałem władz miasta, zaproszonych gości i mediów. Spotkanie otworzyła Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk. Miłą niespodzianką była wizyta burmistrza Dobrego Miasta Stanisława Trzaskowskiego. O dokonaniach z wykorzystaniem funduszy europejskich opowiedzieli prelegenci: MCK i PPP OHP w Biskupcu, Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu, Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego Filia w Biskupcu, przedszkola Jacek i Agatka oraz punktu przedszkolnego w Nowym Marcinkowie, Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu, Spółdzielni Mieszkaniowej Ozdoba, Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Biskupcu oraz Zarządu Szkół i Przedszkoli. Na temat inwestycji poczynionych w mieście i gminie oraz o tzw. „miękkich” projektach opowiedziała burmistrz Elżbieta Samorajczyk: - Gdyby nie środki unijne wiele inwestycji, wiele zmian oblicza miasta nie miało by miejsca. Biskupiec pozyskał w ostatniej dekadzie z UE kwotę ponad 37 milionów złotych. To wielki sukces również w oczach naszych gości, co podkreślił w swoim wystąpieniu burmistrz Dobrego Miasta.

Jednym z punktów konferencji było rozstrzygnięcie konkursy plastycznego. Zwycięzcą w kategorii Szkoła Podstawowa została Sandra Kolarczyk, kolejne miejsca zajęli: Monika Piotrowska, Julia Prościńska i Kacper Hetman. W kategorii Gimnazjum zwycięska okazała się praca Kingi Bednarczyk, kolejne miejsca przypadły Krzysztofowi Staszakowi oraz Adamowi Neuman. Narody w postaci słuchawek stereofonicznych z wbudowanym odtwarzaczem MP3, głośników stereofonicznych, odtwarzaczy MP3, klocków Lego oraz nagrody pocieszenia dla wszystkim uczestników konkursu ufundowali organizatorzy.

Prace biorące udział w konkursie będzie można oglądać do połowy czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Biskupcu. Wystawa prac pokonkursowych ma charakter międzynarodowy, ponieważ stanowi jeden z istotnych punktów programu podczas pobytu delegacji z Bramsche (Niemcy) w maju.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-12fot.

2014-05-12
Karpacki Wyścig Kurierów 2014 - Szymon Rekita trzeci wśród orlików

Na szosach Polski i Słowacji zakończył się bardzo trudny Karpacki Wyścig Kurierów, w którym startował m. in. Szymon Rekita. Wprawdzie utalentowany zawodnik z rodem z Biskupca jeździ od roku na co dzień we Włoszech, ale w imprezach krajowych reprezentuje Warmię. W Karpackim pojechał w ekipie narodowej. Zadecydowała czasówka, po której Szymon znalazł się w dziesiątce open i trzeci wśród orlików. Miejsca utrzymał do końca.

fot.
fot. wama-sport.pl


podgląd: Wyniki (pdf)

pobierz: wyniki (pdf)

2014-05-12
Kolarze z WARMII nadal w wysokiej formie

W Ełku w minioną sobotę odbyło się Międzynarodowe Kryterium Kolarskie - X Memoriał Emila Sawickiego pod Patronatem Prezydenta Miasta Ełku i Starosty Powiatu Ełckiego. Emil Sawicki był współtwórcą kolarstwa w tym mieście. Na swoim koncie miał sukcesy zarówno jako zawodnik, jak i trener. Zmarł 23 kwietnia 2000 roku w wieku 64 lat po długiej chorobie.

fot.
fot. wama-sport.pl

W tegorocznym wyścigu co trzecie okrążenie (długość 1850 metrów) było punktowane: 5, 3, 2, 1; pozostałe: 2, 1. Jedynie w kategoriach: Żak, Żaczka i Młodziczka kolejność ustalana została na mecie. Startowali głównie kolarze z Warmii i Mazur, ale nie zabrakło zawodników z Podlasia, Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego, byli też przedstawiciele klubów z Litwy. Najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci Warmii Biskupiec:

kat: Młodziczka (2001-2000), dyst. 9,25 km
1. Jaskulska Marta LKK "Warmia" Biskupiec 00:15:36
2. Grygas Emilia LKK WARMIA Biskupiec 00:16:39

kat: Juniorka młodsza (1998-1999), dyst. 16,65 km
4. Stańczak Patrycja LKK WARMIA Biskupiec 1
5. Bałdyga Magdalena LKK Warmia Biskupiec

kat: Młodzik (2001-00), dyst. 16,65 km
1. Chodań Maciej LKK Warmia Biskupiec 00:21:35 14
3. Łysak Dawid LKK Warmia Biskupiec 12

7. Kmiołek Krystian LKK Warmia Biskupiec

kat: Junior młodszy (1998-1999), dyst. 22,2 km
1. Burczak Dawid LKK Warmia Biskupiec 00:34:03 19
3. Kostrubski Paweł LKK WARMIA Biskupiec 10
4. Balcer Bartłomiej LKK "Warmia" Biskupiec 9


2014-05-09
Szkolenie w bibliotece miejskiej


fot.

2014-05-09
www.Invest.Biskupiec.pl

7 maja br. podczas zorganizowanego przez Warmińsko - Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie Dnia Otwartego Systemu Obsługi Inwestora na Warmii i Mazurach 2014 zaprezentowana została strona internetowa poświęcona ofertom inwestycyjnym Biskupca. Strona www.invest.biskupiec.pl została wykonana w oparciu o wytyczne Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. w Warszawie. Biskupiec jest pierwszą gminą wdrażającą wzorzec portalu gminy wg projektu PAIiIZ w województwie warmińsko-mazurskim. Dziękujemy za wsparcie przy tworzeniu strony panu Mirosławowi Odziemczykowi Pełnomocnikowi Zarządu PAIiIZ S.A. oraz pani Aleksandrze Gajewskiej Kierownikowi Warmińsko-Mazurskiego Centrum Obsługi Inwestora. Informacje dot. organizowanego seminarium na stronie www. investinwarmiaandmazury.pl

fot. fot. fot.

2014-05-09
„Dwójka” na sportowo

W minioną sobotę drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2, po kilkudniowym odpoczynku po Mistrzostwach Polski (VI miejsce w Polsce w ogólnej klasyfikacji), wzięła udział w XXIV Ostródzkich Biegach Ulicznych. Był to Bieg Memoriałowy im. Zdzisława Krzyszkowiaka. W kategorii dziewcząt starowało 100 zawodniczek. W rywalizacji klas V-VI szkół podstawowych, dziewczęta w klasyfikacji drużynowej zdeklasowały rywalki uzyskując 90 pkt. Na uwagę załuguje fakt, że następna szkoła uzyskała punktów 28(!). Dziewczęta zajęły również wysokie lokaty w klasyfikacji indywidualnej: miejsce II Zuzia Witkowska, miejsce III Natalia Jaśkiewicz, miejsce V Ola Król, miejsce VII Ala Figura, miejsce VIII Kasia Rybkiewicz, miejsce XV Kornelia Rosa, XVII Ola Orłowska. Brawa należą się także Julii Olenckiej, która pomimo ciężkiego upadku i uszkodzenia kolana dobiegła do mety na niezłym miejscu. Brawo dziewczęta! Zbierajcie siły na kolejne zawody, które odbędą się już niedługo w Ełku!

fot. fot. fot.

2014-05-09
Święto Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie już w Biskupcu obchodzono święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona za Ojczyznę w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela. Po mszy delegacje ze sztandarami i flagami przemaszerowały pod pomniki "Jana Pawła II i Poległym za Ojczyznę" gdzie złożono wiązanki. Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk przypomniała wydarzenia sprzed 223 lat, a następnie podziękowała zebranym za czynne uczestnictwo w tej uroczystości. Odczytała również list od Urszuli Pasławskiej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Wartę honorową z pochodniami przy pomniku wystawiła Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Biskupcu. Po złożeniu biało-czerwonych wiązanek pod pomnikiem "Poległym w Walce o Polskość Tych Ziem" na Placu Wolności, odbyły się przyrzeczenia członków ZHP: obietnice zuchów, przyrzeczenia harcerskie i zobowiązania instruktorskie. Ten dzień obfitował w jeszcze jedno ważne wydarzenie: strażacy z OSP odebrali z rąk Burmistrz Biskupca i skarbnika zarządu ZOSP RP odznaki za wysługę lat, odznaki „Strażak Wzorowy”, medale za zasługi dla pożarnictwa i statuetki w podziękowaniu za działalność na rzecz OSP Biskupiec i ochrony przeciwpożarowej.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-09
Święto Szkoły Podstawowej nr 2

W piątek 25 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się uroczystość poświęcona patronowi placówki – majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu pseudonim „Hubal”. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele p.w. bł. Karoliny. Następnie poczet sztandarowy, społeczność uczniowska oraz nauczyciele udali się do szkoły na uroczystą akademię, w której udział wzięli zaproszeni goście m. in. burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, skarbnik gminy Elżbieta Kaczmarczyk, dyrektor ZsSP Zbigniew Szal oraz przedstawiciele szkół, przedszkoli i placówek oświatowych: bibliotek, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, PSOUU koło w Biskupcu oraz przyjaciele szkoły. Podczas akademii uczniowie klas V i VI wraz przy akompaniamencie chórku przybliżyli swoim koleżankom i kolegom postać „Hubala” by uczcić jego pamięć. Elementem towarzyszącym był zorganizowany przez Radę Rodziców konkurs „Masz Patronie placek” – na najciekawszy wypiek związany tematycznie z postacią patrona. Można było zobaczyć słodką rogatywkę, broń palną, flagę polską czy bombę! – a zwyciężył wypiek rodziców z klasy V c. Na zakończenie uroczystości na wszystkich czekała ciepła grochówka oraz niespodzianka na boisku szkolnym - pokaz wozów i sprzętu służb mundurowych. Na zaproszenie organizatorów, Komisariat Policji w Biskupcu, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 PSP w Biskupcu oraz 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim wystawiły swoje samochody oraz różnorodny sprzęt. Można było przymierzyć spadochron, maskę gazową, hełm i zasiąść za kierownicą wozu bojowego. Ale nie tylko! Niektórzy uczniowie zamykali za kolegami drzwi radiowozu policyjnego, a inni sprawdzali swoje umiejętności strażackie w konkurencjach na czas! Wszyscy wspaniale się bawili, jednocześnie doceniając rolę i poznając pracę służb niosących pomoc ludziom w różnych okolicznościach życia.

fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-09
Mammobus w Biskupcu w dniach 20 – 21 maja 2014 r.

Zapraszamy kobiety w wieku 50 - 69 lat na bezpłatne badanie mammograficzne w mammobusie,wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Mammobus będzie w Biskupcu w dniach 20 – 21 maja 2014 r. przy Amfiteatrze Miejskim

Zachęcamy panie do zadbania o swoje zdrowie na wiosnę!
Mammografia trwa jedynie kilka minut, a pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium ich rozwoju, co umożliwia wyleczenie. przy Amfiteatrze Miejskim

podgląd: Dodatkowe Informacje (pdf)

pobierz: Dodatkowe Informacje (pdf)

fot. fot.

2014-05-09
"Młodzi dla młodych" - spotkanie z Joanną Jędrzejczyk

W ramach zapoczątkowanego w tym roku cyklu "Młodzi dla młodych" w Biskupieckim Domu Kultury uczniowie gminnych szkół spotkali się z wielokrotną mistrzynią świata, Europy i Polski w muay thai - Joanną Jędrzejczyk. Gość przbył na spotkanie z niespodzianką - mistrzyni zabrała swoje pasy i medale zdobyte podczas walk, które młodzież siedząca na widowni dostała do obejrzenia. Spotkanie z jedną z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek MMA, podobnie jak poprzednie - z Szymonem Kołeckim - przebiegało przy pełnym obłożeniu sali. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści Gościa - sześciokrotnej mistrzyni świata, czterokrotnej mistrzyni Europy oraz pięciokrotnej mistrzyni Polski o początkach kariery, o sposobach pogodzenia nauki i sportu oraz o prawdziwych wartościach w życiu. Słuchacze dowiedzieli się z pierwszej ręki, jak wygląda prawdziwy dzień walki i co dzieje się w szatni tuż przed wejściem do klatki. Mistrzyni odpowiadała z dużym zaangażowaniem na pytania prowadzących oraz bardzo ciekawe pytania publiczności. Na koniec, zgodnie z tradycją, były autografy i fotki pamiątkowe. Spotkanie prowadził Kamil Kozłowski zastępca Burmistrza i Jakub Nowakowski członek FML Biskupiec. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie za miesiąc...

fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-09
Szczęśliwa ósemka w sztafecie 8x800

Ponad 1000 zawodników i zawodniczek wzięło udział w sztafetowych biegach 8x800, które odbyły się 27 kwietnia w Łodzi. W Międzynarodowym Finale Vena Cross Festival 2014 oraz Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych startowali mistrzowie 16 województw oraz 5 ekip międzynarodowych z Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji i Litwy. W kategorii dziewcząt szkół podstawowych województwo warmińsko - mazurskie reprezentowały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Biskupcu. Był to ich pierwszy taki występ. W klasyfikacji międzynarodowej dziewczęta zajęły VIII miejsce, natomiast w klasyfikacji Mistrzostw Polski VII lokatę.

Reprezentacja SP2: Zuzanna Witkowska, Natalia Jaśkiewicz, Kornelia Rosa, Katarzyna Rybkiewicz, Anita Kostrubska, Wiktoria Zielińska, Aleksandra Król, Julia Olencka, Alicja Figura, Aleksandra Orłowska. Opiekunem dziewcząt jest p. Andrzej Garbino. Już w piątek dziewczęta wyjeżdżają na kolejne zawody, tym razem do Ostródy.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za wygraną w zawodach!

fot. fot. fot. fot.

2014-05-09
BISKUPIECKIE TARGI PRACY

Już po raz drugi odbyły się w Biskupcu targi pracy, pod honorowym patronatem Burmistrza Biskupca. W tym roku zaproszenie przyjęło 36 wystawców, wśród których znalazły się: szkoły wyższe, policealne i ponadgimnazjalne, instytucje szkoleniowe, jednostki rynku pracy, wojska, niosące pomoc niepełnosprawnym oraz pracodawcy branży gastronomicznej, budowlanej, stolarskiej, handlowej zarówno w kraju jak i za granicą. Biskupieckie Targi Pracy spotkały się z dużym uznaniem oraz zainteresowaniem młodzieży licznie przybyłej na spotkanie oraz osób poszukujących pracy i pracodawców oferujących wolne miejsca pracy. Targi zapoczątkowały oficjalne wystąpienia przedstawicieli zaproszonych instytucji, do których zachęcił Pan Marek Obrębski Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży.

Wystawcy
 • oferty pracy krótkoterminowej dla młodzieży prezentowały Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Biskupcu oraz Punkt Pośrednictwa Pracy OHP z Mrągowa;
 • oferty pracy stałej m.in. w usługach, handlu, transporcie, gastronomi, produkcji lub prace biurowe przedstawia Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego Filia w Biskupcu;
 • pracowników na weekendy oraz dni wolne poszukiwała Firma Pralnie Polskie S.A.
 • pracodawcy branży budowlano-instalacyjnej oraz remontowo-budowlanej Kawiecki Szczepan, Pachucki Piotr oraz firma KONMET s. c. poszukiwali kosztorysantów, spawaczy, ślusarzy, dekarzy, murarzy, glazurników, pracowników budowlanych, tynkarzy maszynowych;
 • na stoisku Agencji Zatrudnienia Constan’s Group osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogły liczyć na oferty jako pracownik magazynowy;
 • wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska firm zatrudniających za granicą. W tym roku Promedica24 z Olsztyna poszukiwała opiekunek osób starszych do pracy w Niemczech, zaś firma Goodmorning do pracy w ogrodnictwie w Holandii;
 • w branży gastronomicznej pracę oferowały Vital Barbara Łukawska, Eden- Tour sp. z o.o. oraz Firma Krzemińscy s. c.
 • ofertę pracy dla stolarzy, frezerów, operatorów maszyn stolarskich przedstawiły firmy TELMEX Sp. z o.o. oraz Meble Borkowski;
 • hurtownia „Wipsór”, firma „Jadan” s. c. poszukiwały pracowników z branży handlowej: sprzedawców, przedstawicieli handlowych, magazynierów;
 • firma TRAK-MET poszukiwała pilarzy oraz piaskarzy;
 • tokarze oraz konstruktorzy-technolodzy mogli znaleźć oferty zatrudnienia w Zakładzie Doświadczalnym w Biskupcu;
 • firma ELEKTA proponowała zatrudnienie w zawodzie technik elektryk;
 • zainteresowaniem młodzieży cieszyło się stoisko AVON, przy którym młodzież dowiadywała się szczegółów pracy w roli konsultantki;
 • miłośników służb mundurowych ucieszył zapewne fakt, iż prezentowane były możliwości oraz warunki rekrutacji i zatrudnienia w zawodach żołnierza zawodowego przez obecnych na targach przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień z Olsztyna;
 • oferty szkoleniowe przestawiły Urząd Miejski w Biskupcu, Smart Solutions Piotr Nowik oraz Warmińsko-Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego z Olsztyna;
 • tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Centrum Nauki i Biznesu „Żak” z Olsztyna, Centrum Edukacji Zawodowej z Olsztyna oraz Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Biskupieckie Targi stały się również niewątpliwą okazją do zapoznania się uczniów III klas gimnazjów z ofertą edukacyjną jaką prezentowały Liceum Ogólnokształcące i Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Biskupcu oraz Katolickie Liceum Społeczne im. Jana Pawła II w Biskupcu. Ponadto podczas targów osoby chętne podjąć dalszą naukę w Szkole Zawodowej uzyskały informację o wolnych miejscach pracy w celu przyuczenia do zawodu. Przy stoisku Cechu Rzemiosł Różnych można było zasięgnąć opinii o możliwościach przyuczenia w danym zawodzie na terenie gminy Biskupiec.
W programie Targów Pracy nie zabrakło indywidualnych konsultacji z doradcami zawodowymi, którzy chętnie służyli pomocą w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny mogły uzyskać wsparcie oferowane przez Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu, które podczas Targów prezentowało swoją jednostkę.

Organizatorzy:
Organizatorami kwietniowych targów byli: Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Biskupcu, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Biskupcu, Urząd Miejski w Biskupcu, Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego Filia w Biskupcu, Zespół Szkół w Biskupcu oraz Stowarzyszenie Biskupieckie Forum Biznesu.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-09
Dobre praktyki w SP 3 w Biskupcu

28 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 3 im. „Orła Białego” w Biskupcu odbyło się spotkanie prezentujące dorobek szkół zaproszonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie do udziału w programach pilotażowych "Promocja zdrowia pracowników szkół promujących zdrowie" oraz "Ruch i zdrowe żywienie w szkole". Podczas spotkania miała miejsce prezentacja doświadczeń oraz sposobów wykorzystania wyników ewaluacji wyżej wymienionych programów w procesie doskonalenia jakości działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej zaproszonych placówek. Prezentacje przedstawiły:
 • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie,
 • Gimnazjum Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczytnie,
 • Gimnazjum w Nowym Mieście Lubawskim,
 • Gimnazjum Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie,
 • Szkoła Podstawowa w Pieckach,
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Olsztynie
 • Szkoła Podstawowa Nr 4 w Ostródzie
 • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. W. Kętrzyńskiego w Szczytnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu- gospodarz spotkania


Gościem spotkania była Pani Grażyna Przasnyska Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty, Pani Anna Zdaniukiewicz - wojewódzki koordynator sieci szkół promujących zdrowie oraz dyrektorzy i koordynatorzy szkół ubiegających się w tym roku o Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-09
BISKUPIEC W PRASIE. JAKIE TAJEMNICE KRYJE MIASTO...?

http://naszolsztyniak.pl/200450,Jakie-tajemnice-kryje-Biskupiec.html

2014-05-09
UWAGA ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, STOWARZYSZENIA, FUNDACJE I INNE STOWARZYSZENIA SPOŁECZNE!

Informujemy o możliwości udziału w projekcie „Coaching szansą dla organizacji pozarządowych subregionu olsztyńskiego" realizowanego przez Olsztyńską Fundację Inicjatyw Prospołecznych przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Działanie jest adresowane do stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji społecznych z terenu subregionu olsztyńskiego, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W ramach projektu organizacje i ich liderzy mogą wziąć udział w bezpłatnym programie rozwojowym opartym na zasadach coachingu indywidualnego i grupowego. Daje to niepowtarzalną okazję, aby pod okiem coacha stworzyć wizję rozwoju, sformułować ambitne cele w obszarze np. zarządzania, komunikacji czy finansów, a następnie opracować strategię ich skutecznej realizacji. Nabór zgłoszeń do programu trwa do 14 maja 2014 r.

Więcej informacji na stronie:
http://www.fundacjaofip.pl/projekt_coaching_szansa.html

2014-05-06
Śladami leśnych duchów – podsumowanie konkursu

W Węgoju 10 maja br. na godz. 16:00 zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu rzeźbiarskiego, będącego I etapem nowopowstającej ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Śladami leśnych duchów”. Imprezę, pod patronatem Nadleśnictwa Wipsowo, zorganizowało Stowarzyszenie Wszechstronnego Rozwoju Pasja, pod kierunkiem Anny Watros. Niepowtarzalne 2, 3, 4-metrowe postacie wykonane zostały przez mieszkańców wsi Węgój, Stryjewo, Łabuchy oraz Ośrodek Terapii Zajęciowej dla dzieci niepełnosprawnych w Biskupcu. Do ich budowy wykorzystano m.in. drewno lipowe i gałęzie. W ramach konkursu powstało szesnaście wyjątkowych figur leśnych duchów. Na dużej i małej pętli ścieżki będzie można spotkać postacie m.in. Ostary, Smętka, Licho Leszego, Bugaja, Dobrochoczego, Szyszymory i wielu innych... Przy drodze wjazdowej do wsi tematycznej, jako 4 metrowa reklama, stanie Smętek z kozą.
Za pośrednictwem nowopowstałej ścieżki edukacyjno-przyrodniczej i ustawionym na jej trasie postaciom z legend i baśni warmińskich, wiedza przyrodnicza, ekologiczna i edukacyjna będzie przekazywana w sposób wyjątkowy, tajemniczy i baśniowy... Patron przedsięwzięcia – Nadleśnictwo Wipsowo sfinansowało zakup drewna, gałęzie do wykonania rzeźb oraz jest fundatorem nagród dla uczestników konkursu; zamontuje również na trasie ścieżki wszystkie postacie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Węgoja!
2014-05-06
WICEMISTRZOSTWO dla Biskupca!

Mamy wicemistrzów! Zakończył się turniej tegorocznej XIV edycji „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, w którym - w kategorii U-10 - startowała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu. Skład zespołu SP3 w finale uzupełniono zawodnikami ze Szkół Podstawowych w Olsztynku, Jezioranach i Bęsi. Trzon drużyny – 7 zawodników - stanowili uczniowie biskupieckiej szkoły. Chłopcy dotarli do finału (!), w którym zmierzyli się z Akademią Piłki Nożnej z Wrocławia, przegrywając z rywalem 0:2. Taki wynik dał im drugą pozycję w kraju! Dla nas młodzi piłkarze są mistrzami! Gratulujemy trenerowi i zawodnikom przygotowania, chęci do walki, zacięcia sportowego i dziękujemy za wspaniały sukces!

Skład drużyny finałowej:
Trener reprezentacji: Zbigniew Zastryżny
SP3 Biskupiec: Oliwier Brunkal, Mateusz Karol, Jan Lechowid, Tomasz Redzik, Seweryn Strzelec, Filip Wojciechowski, Michał Wójcik;
SP Jeziorany: Miłosz Kowalski, Jakub Liter, Dominik Żytkiewicz;
SP Olsztynek: Kacper Okoniewski;
SP Bęsia: Alan Chachuła;
fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-05-05
XXXIV Wojewódzki Konkurs Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej Biskupiec 2014 r.

fot.
2014-04-29


I PRZEGLĄD AMATORSKICH ZESPOŁÓW MUZYCZNYCH
„O Złotą Stynkę Mazurskiego Morza”
organizator: Lokalna Grupa Działania (LGD) „Mazurskie Morze” i Gospodarstwa Rybackie
działające na obszarze LGD
termin: rejestracja zespołów trwa do dnia 15 maja 2014r., godz. 15:30
forma zgłoszenia: formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony www.lgrmazurskiemorze.pl.,
zakładka
Święto Rybaka 2014r.
W przeglądzie przyznane zostaną nagrody:
 • za zajęcie pierwszego miejsca - 2 500,00 zł. oraz statuetka "Złotej Stynki Mazurskiego Morza"
 • za zajęcie drugiego miejsca - 1 500,00 zł
 • za zajęcie trzeciego miejsca - 1 000,00 zł.
2014-04-29


2014-04-29


fot.

2014-04-28


fot.

2014-04-28


fot.

2014-04-28


fot.

2014-04-24


fot.

2014-04-24


fot.

2014-04-24


fot.

2014-04-18


2014-04-18
Misterium Wielkopostne p.n. „Mój Chrystus”

Misterium Wielkopostne pt. „Mój Chrystus” 15 marca 2014 r. uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Bredynkach odbyło się refleksyjne Misterium Wielkopostne p.n. „Mój Chrystus”. Spektakl poruszył wszystkich, którzy w zadumie i skupieniu zatrzymali się na chwilę, by zgłębić sens i tajemnicę krzyża. Na koniec uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Nie lękajcie się…” która była wspomnieniem o bł. Janie Pawle II.
fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-04-16


fot.

2014-04-16
Biskupiec centrum szkolenia bramkarzy piłki nożnej

W minioną sobotę Biskupiec stał się centrum szkolenia bramkarzy piłki nożnej. Tego dnia na Orliku przy ul. B. Chrobrego odbyły się Warsztaty Bramkarzy Piłki Nożnej dla chłopców i dziewcząt z terenu naszego województwa. Poprowadził je znany trener bramkarzy Ekstraklasy Siergiej Szypowski. Zajęcia miały na celu zapoznanie początkujących uczestników z podstawami sztuki bramkarskiej, wzbogacenie umiejętności praktycznych oraz wiedzy teoretycznej zawodników zaawansowanych, aby wyróżniali się kreatywnością i pewnością siebie przy jednoczesnym czerpaniu radości z treningów. W wydarzeniu udział wzięło 16 chłopców reprezentujących kluby z Ostródy, Reszla, Biskupca, Bartoszyc, Działdowa i Jezioran. Młodzi bramkarze szlifowali swoje umiejętności wykonując złożone zadania ruchowe, ucząc się poruszania w polu bramkowym oraz pracując nad techniką gry bramkarza. Prowadzący udzielał wielu cennych wskazówek, rozmawiał indywidualnie z uczestnikami i korygował błędy. W roli obserwatorów obecni byli trenerzy klubów, w których trenują młodzi bramkarze oraz ich rodzice. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty Szkółki Bramkarskiej GOALKEEPER Siergiej Szypowski oraz drobne upominki przygotowane przez organizatorów i gminę Biskupiec.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-04-16
Czym byłby świat bez muzyki...? Kolejny sukces uczniów szkoły muzycznej

Muzyka łagodzi obyczaje, cieszy ucho i serce. Jeżeli jej nauka przynosi efekty i daje radość uczniom – tym większa jest jej wartość. Sukcesy nie przychodzą łatwo, jednak gdy już są - świadczą o determinacji muzyków. Wyróżnienie, jakie otrzymał kwartet klarnetowy Pana Dominika Grędzińskiego (Barczewo, Biskupiec), który gra zaledwie klika miesięcy, jest niezwykłym osiągnięciem. W konkursie klarnetowym odbywającym się w Szczecinie I i II miejsca nie przyznano, natomiast od III miejsca naszych klarnecistów dzieliły zaledwie 0,3 punkta. Mimo, że młodzi wykonawcy konkurowali z uczestnikami grającymi już kilka lat, a Pan Dominik dopiero rozpoczął pracę jako pedagog - wszyscy pokazali klasę. Składamy serdeczne gratulacje uczniom i ich opiekunowi.

fot.

2014-04-16
„Dwójeczka” nie zwalnia tempa

Jak pięknie śpiewa zespół wokalny „Dwójeczka” mogliśmy się przekonać podczas tegorocznej Gali Sukcesy 2013, w czasie której dziewczynki zostały wyróżnione w kategorii kultura. Dziś z przyjemnością informujemy o zdobyciu II miejsca na VIII Festiwalu Piosenki Religijnej w Ornecie. Dziewczęta zaprezentowały na scenie dwa utwory „Tak mówił papież” oraz „Uratowani”. Obie piosenki bardzo przypadły do gustu nie tylko jury, ale także publiczności - co przełożyło się na ogromne brawa po zakończeniu występu. Dziewczęta wystąpiły w składzie: Zuzanna Witkowska, Ania Łokuciejewska, Aleksandra Cmiel, Paulinka Borzymowska, Aleksandra Król, Karolinka Dajnowska. Opiekunem zespołu jest p. Andrzej Garbino. Gratulujemy i trzymamy kciuki za następne występy.

fot. fot. fot.

2014-04-16
Pokaz siły i gibkości, czyli II zlot freerunerów

Mamy za sobą kolejny zlot freerunerów; fantastycznych, ciepłych, młodych ludzi wykonujących akrobacje w powietrzu. W tym roku do Biskupca ściągnęli zawodnicy m.in. z Lublina, Krakowa, Kielc, Wrocławia, Gdańska, Tczewa, Torunia, Zakopanego, Bydgoszczy, Poznania i Białegostoku. Razem 152 osoby o niebotycznych umiejętnościach. Jeszcze chyba żadne wydarzenie biskupieckie nie wywoływało takich emocji. Kto był na pokazie w hali sportowej ten wie, o jakich emocjach mowa… skoki zapierały dech w piersiach, budziły podziw i strach o bezpieczne lądowanie uczestników… Najlepszym uczestnikom wręczono medale i puchary, ale jak powiedział jeden z sędziów: wszyscy jesteście równi, nie ma tu lepszych i gorszych. Organizatorom serdecznie gratulujemy, a wszystkim freerunerom życzymy udanych skoków bez kontuzji. Czekamy na Was w przyszłym roku!

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-04-16
Biskupiec w Katowicach

W ostatnich dniach marca w katowickiej hali targowej odbywały się XX (jubileuszowe) Międzynarodowe Targi Turystyki, SPA, Sprzętu Turystycznego i Żeglarstwa GLOB. Wśród wystawców nie zabrakło miast należących do Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Swoją ofertę turystyczną przedstawiał również Biskupiec. Organizatorom udało się zaprosić ponad 200 wystawców między innymi z Tunezji, Albanii, Belgii, Czech, Francji, Grecji, Gruzji, Indonezji, Maroko, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Było co oglądać i o czym rozmawiać. Materiały promocyjne Biskupca cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Pytano o atrakcje miasta, ideę Cittaslow, wiele osób wyrażało żywe zainteresowanie naszym regionem i deklarowało chęć przyjazdu do miasta. W ciągu trzech dni targów imprezę odwiedziła ogromna rzesza osób.

2014-04-16
Spotkanie informacyjne

W dniu 08.05.2014 od godziny 15.00 do 16.00 w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Biskupcu, firma PROMAG (Ul. Liryczna 4 05-503 Robercin Nip: 799-184-64-27) zorganizuje spotkanie informacyjne dla mieszkańców gminy o tematyce zastosowań kolektorów słonecznych wraz z realizacją projektu dotacji unijnej na kolektory słoneczne.

2014-04-15


fot.

2014-04-15
Sezon kolarski rozpoczęty. Paweł Kostrubski drugi w Pucharze Polski!

W Kłomnicach k/Częstochowy rozegrano I edycję Pucharu Polski. W kategorii juniorów młodszych rewelacyjnie pojechał Paweł Kostrubski z Warmii Biskupiec, który był drugi w wyścigu ze startu wspólnego, a jego koleżanka klubowa – młodziczka Marta Jaskulska zajęła czwartą lokatę. W kategorii elita kobiet piąte miejsce wywalczyła Marta Kopińska, wychowanka Warmii Biskupiec, obecnie reprezentująca Dzierżoniów. W juniorach młodszych dystans wynosił 54 km. Wystartowało 227 kolarzy, 118 ukończyło, wycofało się 109 zawodników! Tym sposobem została potwierdzona skala trudności wyścigu! Przeciętna prędkość na trasie wyniosła 45 km. Składamy wielkie gratulacje za niezłomność i wytrwałość! Czekamy na kolejne sukcesy!

fot.

2014-04-14


fot.

2014-04-11


fot.

2014-04-10
Bieg na medal!

Podczas Mistrzostw Województwa SZS w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbyły się dnia 9 kwietnia w Galinach, dziewczęta z SP 2 pokonały wiele szkół z naszego województwa i zajęły II miejsce, zdobywając srebrny medal. W mistrzostwach uczestniczyły: Zuzanna Witkowska, Aleksandra Król, Kornelia Rosa, Julia Olencka, Anita Kostrubska, Aleksandra Orłowska, Wiktoria Zielińska, Katarzyna Rybkiewicz, Judyta Stęplewska. Od 3 lat opiekunem grupy jest Pan Andrzej Garbino. Drużyna przygotowuje się obecnie do Mistrzostw Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Łodzi. Gratulujemy i trzymamy kciuki za wygraną w kolejnych zawodach!

fot. fot. fot.

2014-04-10
fot.
Biskupiec pięknieje...

Nie da się nie zauważyć szybko postępujących robót w ramach przebudowy układu komunikacyjnego w centrum naszego miasta. Prace obecnie prowadzone są przy ul. 1-go Maja, Syreny, Szpitalnej i Krasińskiego. W tych miejscach stanęły duże tablice informacyjne.
Przypomnijmy, że inwestycja jest realizowana dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej w kwocie ponad 2,6 mln złotych, zaś całkowity koszt całej inwestycji to prawie 4 mln złotych.
Zakończenie przebudowy ulic planowane jest na koniec sierpnia 2014 r.; parking przy ulicy Syreny, składający się z 110 stanowisk parkingowych, w tym 12 dla osób niepełnosprawnych, zostanie wybudowany do końca czerwca.

fot. fot. fot. fot.

2014-04-10
Biskupiecki przegląd sportowy w pigułce

Gmina Biskupiec jest jedną z najbardziej usportowionych gmin! Z tej okazji, na specjalnej sesji Rady Wojewódzkiej Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS, podsumowującej miniony rok, wręczono nagrody wyróżniającym się gminom i klubom.
W dziesiątce najlepszych znalazł się również Biskupiec.

piłka nożna

W marcu informowaliśmy na naszej stronie o sukcesie młodych piłkarzy z SP3, którzy biorą udział w turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Wówczas wygrali rozgrywki powiatowe. Dziś już wiemy, że chłopcy odnieśli kolejny sukces! W etapie wojewódzkim w Iławie reprezentacja chłopców, po zaciętym finale (0-0), rozgromiła w rzutach karnych 3-2 z SP 4 Iława. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

żeglarstwo

Piotr Kula zajmuje obecnie wysokie piąte miejsce w Regatach Pucharu Świata Trofeo Princeska Sofia! 45 regaty żeglarskie odbyły się na Majorce i zaliczane są one do Pucharu Świata.

Obok Piotra startowali inni reprezentanci Polski z Warmii i Mazur. Agata Barwińska z MOS Iława była 55 w klasie Laser Radial, a załoga AZS UWM: Tomasz Januszewski/Jacek Nowak zajęła 29 miejsce. Wielkie gratulacje!

kolarstwo

Dbając o swoją formę fizyczną możesz pomóc innym - z takim hasłem wyszedł Piotr Kula, najlepszy polski finnista, olimpijczyk z Londynu (BTŻ Biskupiec). Zaproponował na swej stronie by wspólne trenować na tandemach rowerowych z osobami niewidomymi. Akurat na Warmii i Mazurach istnieje wyczynowa sekcja i mamy w tej konkurencji medalistów Paraolimpiady i Mistrzostw Świata.


2014-04-09
Ogólnopolski konkurs „Macmillana”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Biskupcu gościła w poniedziałek uczestników drugiego powiatowego konkursu języka angielskiego „Macmillan Primary School Tournament”, odbywającego się pod patronatem wydawnictwa Macmillan. Konkurs przeprowadzony został w ramach akcji ogólnopolskiej. Do udziału w konkursie stanęło 13 szkół z powiatu olsztyńskiego. Uczniowie rozwiązywali indywidualnie testy przygotowane przez specjalistów współpracujących z wydawnictwem. Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością materiału na poziomie rozszerzonym, a o zajętym miejscu decydowały niewielkie różnice w ilości zdobytych punktów. W łącznej klasyfikacji klas 4 – 6 wyniki przedstawiają się następująco:

Miejsce I
Karolina Duda – SP2 Biskupiec
Agnieszka Szczepańska – SP Czerwonka

Miejsce II
Paulina Sowa – SP Barczewo
Wiktoria Bielecka – SP Franknowo

Miejsce III
Kamila Grzybowska – SP Czerwonka

fot. fot.

2014-04-08
Wieczór z paszportem

fot. fot.

2014-04-08
Konkurs plastyczno-fotograficzny „10 lat Polski w UE”

W ramach ogólnopolskiej akcji „Dni otwartych funduszy europejskich” zorganizowanej w związku z obchodami 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Miejski wraz z Ochotniczym Hufcem Pracy w Biskupcu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie plastyczno-fotograficznym na temat „Wpływ funduszy europejskich na rozwój Biskupca”. Konkurs zaplanowany jest dla 5 kategorii wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna oraz open. Dzięki takiej formule wszyscy chętni będą mogli wyrazić za pomocą techniki plastycznej lub fotograficznej swoją wizję wpływu funduszy europejskich na rozwój Biskupca. W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe dla laureatów 3 pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej oraz dyplomy dla wszystkich uczestników. Rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem nagród dla zwycięzców nastąpi 9 maja br. podczas konferencji beneficjentów z terenu miasta i gminy Biskupiec korzystających z funduszy europejskich. Prace biorące udział w konkursie będzie można oglądać do połowy czerwca 2014 r. podczas wystawy. Wystawa prac pokonkursowych będzie miała charakter międzynarodowy, ponieważ będzie jednym z istotnych punktów programu podczas pobytu delegacji z Bramsche (Niemcy) w maju. Udział konkursie jest bezpłatny. Poniżej prezentujmy regulamin.

fot.

2014-04-04
2014-04-04
Biskupiec zaoszczędzi na śmieciach 70 tys. złotych

W ciągu 9 miesięcy wpłaty mieszkańców za wywóz śmieci nie pokrywały rachunków wystawianych przez firmę odbierającą odpady z terenu gminy. Burmistrz musiał podjąć decyzję, czy z kasy gminy dokładać brakujące środki, czy podnieść stawki opłat za odbiór odpadów, które na dzień dzisiejszy nie są najniższe w powiecie. Z analizy wynikało, że należałoby podnieść stawki o ponad 10%, żeby pokryć rachunki. Jednak decyzją burmistrza umowa z dotychczasowym odbiorcą odpadów została rozwiązana. – Z bólem serca musieliśmy rozwiązać umowę z lokalną firmą EKO Roman i Współwłaściciele. Nie mogliśmy pozwolić, aby mieszkańcom podnieść stawki i uszczuplić ich i tak skromne budżety domowe. Przecież nie mamy w gminie za bogatych ludzi - mówi zastępca burmistrza Kamil Kozłowski. Po rozwiązaniu umowy, na okres przejściowy wyłoniono nowego wykonawcę, który od 1 kwietnia odbiera odpady z terenu gminy. Umowa została podpisana na 3 miesiące. Z warunków umowy wynika, że gmina w tym okresie zapłaci mniej o 70 tys. złotych. – Zmiana odbiorcy wywołała spore emocje w mieście, za które chcę mieszkańców przeprosić. Jednak dzięki temu mamy pewność, że stawek za wywóz odpadów nie trzeba będzie podnosić, a jest duża szansa, że każdy mieszkaniec niedługo będzie płacić mniej – dodaje zastępca burmistrza Kamil Kozłowski.

Nowy terminarz wywozu śmieci obowiązujący od 23.04.2014r.


podgląd: Terminarz wywozu nieczystości stałych (pdf)

pobierz: Terminarz wywozu nieczystości stałych (pdf)

2014-04-04


fot.

2014-04-03
Informacja o utworzeniu Biuletynu Informacji Publicznej

Dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli w Biskupcu informuje, iż utworzono stronę internetową BIP dla poszczególnych jednostek:

- Zarząd Szkół i Przedszkoli w Biskupcu,
- Gimnazjum nr 1 w Biskupcu,
- Zespół Szkół w Czerwonce.
- Zespół Szkół w Kobułtach.
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Biskupcu.

http://zasp.biskupiec.bip.gmina.pl


podgląd: czytaj więcej (pdf)

pobierz: czytaj więcej (pdf)

2014-04-02


fot.

2014-03-31


UWAGA SOŁTYSI!
BEZPŁATNE SZKOLENIE!
„SOŁTYS KONTAKTEM PIERWSZEJ POMOCY”

Zgłoszenia do Projektu „Bezpieczna wieś”
SOŁTYS KONTAKTEM PIERWSZEJ POMOCY
są przyjmowane w formie pisemnej deklaracji uczestnictwa we właściwych według miejsca zamieszkania Sołtysów
Placówkach Terenowych i Oddziale Regionalnym KRUS w Olsztynie.
Szczegółowe informacje udzielane są także pod
numerami telefonu:

509-092-777; 734-159-718; 519-319-198
Serdecznie zapraszamy!


2014-03-27


fot.

2014-03-27
UWAGA, NOWY NABÓR WNIOSKÓW

W ramach dofinansowania można pozyskać wsparcie finansowe dla inicjatywy wykorzystujących lokalne zasoby, a zwłaszcza wartości przyrodnicze i kulturowe obszaru. O dotacje mogą się ubiegać osoby fizyczne, organizacje pozarządowe posiadających KRS oraz jst. Wnioskowana wysokość pomocy nie przekracza kwoty 50 000zł, całkowity planowany koszt operacji wynosi co najmniej 4 500 zł, ale nie więcej niż 100 000 zł. Limit na jednego beneficjenta to 200 000 zł, wyłączając osoby prowadzące działalność gospodarczą dla których limit wynosi 50 000 zł.
2014-03-26
Warsztaty bramkarzy piłki nożnej

fot.

2014-03-26
Profesor od robotów w Węgoju

W miniony wtorek niecodzienny gość odwiedził Zespół Szkół w Węgoju. Pan Piotr Wrzecioniarz - profesor Politechniki Wrocławskiej, koordynator prac nad pierwszym polskim samochodem bez kierowcy przybył na spotkanie z uczniami, aby przedstawić i zainteresować młodzież projektem zajęć z robotyki. W taki oto sposób zainaugurował pierwsze w naszym regionie spotkanie koła robotycznego. Uczniowie postawili sobie za cel samodzielne skonstruowanie i zaprogramowanie robotów, które wezmą udział w Mistrzostwach Polski. Już teraz młodym konstruktorom życzymy powodzenia!

2014-03-26
Droga nowa dla Sadowa

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego w poniedziałek przyznał ponad 2,5 mln złotych na modernizację dróg na wsiach. Z powyższych pieniędzy dofinansowane zostaną przedsięwzięcia w 34 gminach, w tym także w gminie Biskupiec. Przebudowie ulegnie droga o długości 550 m. w Sadowie. Wartość inwestycji to ok. 200 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 80 tysięcy.

2014-03-26
Wiosenne granie

To już nie pierwszy występ uczniów biskupieckiej filii Powiatowej Szkoły Muzycznej, natomiast konferansjerski debiut nauczycieli: Magdaleny Rapci – wiolonczelistki oraz Dominika Grędzińskiego – uczącego gry na klarnecie i saksofonie. Na koncert zorganizowany w Biskupieckim Domu Kultury przybyła licznie publiczność; wśród gości znalazła się burmistrz Elżbieta Samorajczyk oraz dyrektor SP 3 Bożena Lasocka. Po przywitaniu gości, jako pierwszy zaprezentował swój klarnetowy kunszt Dominik Grędziński, po czym w koncercie przedstawiono cały wachlarz instrumentów muzycznych: na flecie zagrały Julia Łach, Zofia Michniowska, Karolina Dajnowska, Zuzanna Leszczuk i Olga Król; na skrzypcach zaprezentowała się Oliwia Ciechacka, na klarnecie Julia Duba, Nikola Skillandat, Hanna Kurek, Natalia Jaśkiewicz oraz uczniowie z filii szkoły w Barczewie: Amadeusz Zyskowski, Leonard Bułakowski i Jędrzej Waliszewski. Przy fortepianie zasiedli Igor Siekierski, Kornelia Wolska, Helena Zięba, Paulina Borzymowska, Wojciech Terech i Oliwia Głoskowska. Nie zabrakło też akordeonistów: popis dali Amelia Serafin, Natalia Rogalska, Piotr Gańko i Stefan Siekierski. Czymże byłby koncert bez gitary?! Na tym instrumencie zagrali Wiktoria Duba oraz Kacper Lis, natomiast prawdziwą ozdobą koncertu były wiolonczelistki Karina Steffen i Gabriela Opęchowska. Koncert zakończył występ kwartetu klarnetowego w składzie Jędrzej Waliszewski, Leonard Bułakowski, Natalia Jaśkiewicz i Nikola Skillandat, który przygotowuje się do udziału w VI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie.

WSZYSTKICH CHĘTNYCH INFORMUJEMY, ŻE W KWIETNIU ODBĘDZIE SIĘ REKRUTACJA DO SZKOŁY NA ROK 2014/2015.
Przesłuchania kwalifikacyjne odbędą się 12 kwietnia (sobota).
Więcej informacji o zasadach rekrutacji na stronie internetowej szkoły: www.psmdywity.org
Zapraszamy chętne dzieci i młodzież wraz z rodzicami.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-03-26
Uwaga Mieszkańcy

fot.

2014-03-26


fot.

2014-03-26


fot.

2014-03-26
Biskupiecka noc sukcesów

W miniony piątek w Biskupieckim Domu Kultury odbyło się już po raz XVIII rozdanie nagród – SUKCESY 2013. Odznaczenia przyznawane są wyróżniającym się w nauce, kulturze, sporcie i promocji. Do tegorocznej edycji „Sukcesów” wpłynęło 126 zgłoszeń, z czego do nominacji kapituła konkursu zakwalifikowała 70. To rekordowa liczba nagrodzonych. Taki wynik jest dowodem, jak dużo pozytywnych rzeczy dzieje się w gminie Biskupiec i jak wielu ludzi sukcesu żyje wśród jej mieszkańców. Imprezę w tym roku uświetnił rewelacyjny występ olsztyńskiego zespołu Stare Drobne Małże.

O dwóch takich... najlepszych z najlepszych
Tradycją „Sukcesów” jest przyznawanie specjalnej statuetki „SUKCES ROKU”. Tym razem przyznana została wyjątkowym sportowcom, mającym na swym koncie liczne osiągnięcia. Szymon Rekita – kolarz, członek kadry narodowej, brązowy medal otwartych Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas, złoty medalista Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas Zrzeszenia LZS, XVIII miejsce w Mistrzostwach Świata w indywidualnej jeździe na czas, III miejsce wśród zawodników 19-letnich w tych samych MŚ, III miejsce klasyfikacji generalnej w wieloetapowym wyścigu kolarskim Polska-Ukraina – najlepszy z Polaków, V miejsce w Grand Prix Mocambo Bar Włochy i VIII miejsce w Classica di Colbuccaro. Zwycięzca plebiscytu na najlepszego sportowca powiatu olsztyńskiego w roku 2013 oraz stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Piotr Kula – żeglarz, I miejsce w klasyfikacji generalnej Europejskiej Żeglarskiej Ligi Mistrzów 2013., VI miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata klasy Finn w Falmouth w Wielkiej Brytanii, co zaowocowało wygraniem krajowych kwalifikacji i miejscem dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie; pierwszy w gminie Biskupiec olimpijczyk. Pozostałe osiągnięcia roku 2013: III miejsce Garda And Trentino Olympic Week - zawody Europejskiej Żeglarskiej Ligi Mistrzów na jeziorze Garda (Włochy), VI miejsce Delta Lloyd Regatta w zawodach Europejskiej Żeglarskiej Ligi Mistrzów w Medemblik (Holandia), III miejsce Kieler Woche w zawodach Europejskiej Żeglarskiej Ligi Mistrzów w Kilonii (Niemcy), III miejsce Semaine Olympique Française w zawodach Europejskiej Żeglarskiej Ligi Mistrzów w La Rochelle (Francja), I miejsce w Mistrzostwach Polski w konkurencji regat flotowych w Górkach Zachodnich /k. Gdańska oraz I miejsce w Mistrzostwach Polski w konkurencji regat meczowych Puck. Statuetki – odpowiednio: w formie monocykla i żaglówki, zostały zaprojektowane przez Marcina Zegarowicza, a wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOU, Koło w Biskupcu.

Przepis na osobowość...
...głowa pełna pomysłów, zapał do pracy i dużo chęci… tak można w wielkim skrócie określić Teresę Kacperską - OSOBOWOŚĆ roku 2013. Dyrektor Zespołu Szkół w Węgoju, kierownik Zespołu Regionalnego „Węgojska Srużka” i członkini tej kapeli; pomysłodawczyni, autorka scenariusza i główna organizatorka Misterium Paschalnego - od 9 lat odgrywanego przez parafian w Węgoju; autorka pierwszego scenariusza fabularnej gry terenowej w oparciu o postaci baśni i legend Warmii - Warmińskie Straszydła; opiekunka, akompaniatorka chóru kościelnego Cantate Domino… Nie sposób wymienić całej działalności twórczej tej wyjątkowej osoby. Laureatka odbierając statuetkę nie kryła zaskoczenia i wzruszenia. Pani Teresa to bez wątpienia wyjątkowa postać nie tylko w Węgoju, ale i całej gminie. Praca społeczna to dla niej „chleb powszedni”. Zawsze z pełnym zaangażowaniem i niesamowitą dynamiką działa na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki jej licznym inicjatywom i umiejętnościom jednoczenia mieszkańców Węgoja i okolicznych miejscowości do wspólnych działań, wieś zmienia nieustannie swoje oblicze i staje się znaczącym ośrodkiem krzewiącym warmińską kulturę i tradycję. Nie ulega wątpliwości, że Pani Teresa wyróżnia się swoją postawą, a jej osiągnięcia mają szczególny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy i promocję gminy i miasta Biskupiec w kraju, a nawet za granicą. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy już za rok!

Za wkład w turystykę i sport
Podczas piątkowej Gali SUKCESY miało miejsce jeszcze jedno niezwykłe wydarzenie: uroczyste wręczenie odznaczeń Ministra Sportu i Turystyki. Dekoracji dokonała Urszula Pasławska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz Elżbieta Samorajczyk burmistrz Biskupca. Odznakę honorową „Za zasługi dla turystyki” otrzymał Krzysztof Kowalski – przewodnik, od 26 lat związany z działalnością turystyczną; od 7 lat działa społecznie, od 1984 roku Komendant Hufca ZHP w Biskupcu. Odznaki „Za zasługi dla sportu” otrzymali: Narcyz Klik – od 1973 r. związany z kolarstwem, współzałożyciel sekcji kolarstwa w Biskupcu; promuje, wspiera i pomaga w organizacji imprez sportowych; od wielu lat współorganizuje wyścigi międzynarodowe. Drugim odznaczonym jest Ryszard Rymek, postać znana w środowisku sportów motorowych. Sędzia, organizator motocyklowych, samochodowych i motokrosowych imprez sportów motorowych. W swojej 50- letniej działalności zawodnika i organizatora imprez motorowych LZS, PTTK, PZMot odznaczany był wielokrotnie najwyższymi odznaczeniami.

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.2014-03-26
I znowu Węgój!

WARMIANKA Z WĘGOJA - lalkę wykonała: Wiktoria Jagiełło,
elementy stroju i konstrukcji: Ewa Watros i Jan Luty.
Lalka zdobyła III miejsce w podczas ХХ Międzynarodowego festiwalu pieśni i muzyki
“Днепровские голоса в Дубровно”
28 июня -1 июля 2013 года


fot.

2014-03-26
Jak żyć w zgodzie z naturą? W Węgoju to wiedzą!

Węgój jest niesamowitym miejscem. Kto jeszcze o tym nie wie, powinien koniecznie odwiedzić tę miejscowość. To kopalnia pomysłów i właśnie tam realizuje się kolejny z nich – w Węgoju powstaje Leśna Szkoła. Jej koncepcję, podczas wyjazdowej wizyty studyjnej do Walii, poznawali uczestnicy projektu: przedstawiciele dwóch szkół, które zakwalifikowały się do programu, tj. Społecznej Szkoły Podstawowej w Wegoju i Publicznej Szkoły Podstawowej w Wiciejowie (woj. mazowieckie), nadleśnictw: Wipsowa i Mińska Mazowieckiego, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, eksperci z FIO, specjaliści z dziedziny edukacji dla zrównoważonego rozwoju, metodyki wychowania fizycznego, wczesnej edukacji i wychowania. Celem wizyty było poznanie walijskiego programu leśnych szkół, sposobów jego wdrażania i efektów. Projekt jest dofinansowany ze środków programu Komisji Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” – program sektorowy Leonardo da Vinci oraz dzięki pomocy The British Council.
fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-03-21


fot.

2014-03-21
Sukcesy konkursowe uczniów „KATOLIKA”

Biskupiecka młodzież cały czas na szczycie! To nie pierwszy raz, gdy chwalimy się sukcesami uczniów Katolickiego Gimnazjum Społecznego im. Jana Pawła II w Biskupcu. Nasza młodzież powróciła „z tarczą” z przeprowadzonych w lutym i marcu konkursów przedmiotowych Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Uzyskanie tytułu „laureata” konkursu zwalnia ucznia z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, a to oznacza, że już dziś możemy gratulować osiągnięcia maksymalnego wyniku (100% punktów) w częściach: humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej Michałowi Królowi i Monice Chylak. Michał został laureatem czterech (!) konkursów – z matematyki (przygotowywała p. Katarzyna Ciemińska), fizyki (p. Elżbieta Wierzbowska), historii (p. Marta Szczyglak) i wiedzy o społeczeństwie (p. Maciej Szczyglak). Monika odniosła sukcesy w konkursach z geografii (p. Elżbieta Cygarowska) i historii (p. Marta Szczyglak). Natomiast Karolina Janczara, dzięki uzyskaniu tytułu laureata z konkursu z wiedzy o społeczeństwie (p. Maciej Szczyglak), może już teraz cieszyć się z uzyskania 100% punktów w części humanistycznej. Z radością informujemy także o finalistach konkursów:
 • język polski: Katarzyna Banach, Rozalia Przychodzka, Agata Dziekcierów, Monika Chylak, Dominka Walkiewicz (p. Justyna Pstrągowska),
 • język niemiecki: Paweł Zaleski, Hanna Kurek, Agata Dziekcierów (p. Marta Szczyglak),
 • historia: Rozalia Przychodzka (p. Marta Szczyglak),
 • biologia: Katarzyna Banach (p. Alicja Suchocka).

Uzyskany tytuł uprawnia uczniów do dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Jeszcze raz gratulujemy!


2014-03-21
Piłka nie tylko dla chłopców, dziewczyny też potrafią!

Reprezentacje dziewcząt ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Biskupcu, w dniach 17 – 18 marca wzięły udział w turnieju powiatowym piłki nożnej „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Dziewczęta w kategorii U10 i U12 zajęły pierwsze miejsce i awansowały do finału wojewódzkiego! Jak widać w piłkę grać każdy może! Dziewczynom gratulujemy sukcesu i gorąco kibicujemy! Trzymamy kciuki za kolejną wygraną w kwalifikacjach wojewódzkich!
Przypominamy, że są to kolejne finały wojewódzkie dziewcząt z SP2. W ubiegłych latach na finałach wojewódzkich tego turnieju dziewczęta zdobywały srebrne i brązowe medale. Wiele z nich, szczególnie z kategorii U12, kontynuuje swoją przygodę z piłką nożną, gdyż mają już na swoim koncie m.in. srebrne medale w Wojewódzkim Finale o Puchar Premiera Donalda Tuska oraz w Wojewódzkim Finale Moje Boisko „Orlik 2012”.


fot. fot. fot. fot. fot. fot.


2014-03-21
Wyróżniający się producenci mleka z gminy Biskupiec

W siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie odbyło się spotkanie hodowców i producentów bydła mlecznego. W spotkaniu uczestniczyła czołówka wyróżniających się producentów mleka i materiału hodowlanego z powiatu olsztyńskiego. Przygotowano ciekawe prelekcje, wykłady, prezentacje multimedialne oraz informacje o najlepszych gminnych hodowcach. Gmina Biskupiec zajmuje pierwsze miejsce w powiecie olsztyńskim pod względem ilości obór (mamy ich 39) i pierwsze pod względem ilości krów znajdujących się pod oceną (1162) . To naprawdę wielki sukces! Z tej okazji gminie Biskupiec przyznano statuetkę, w podziękowaniu za wsparcie i promowanie rozwoju hodowli bydła mlecznego na Warmii i Mazurach. Z ramienia gminy z wyróżniającymi się hodowcami spotkał się zastępca burmistrza Kamil Kozłowski, który wręczył listy gratulacyjne i gadżety promocyjne. Wyróżnienie otrzymali: Pani Magdalena Różańska-Brejnak, Pan Zbigniew Olszewski, Pan Jan Uzorko, Pan Dariusz Kokoszka, Pan Marian Archacki i Pan Mirosław Krzyżewski. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju!


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-03-21
Dni otwarte w „Dwójce”

Szkoła Podstawowa nr 2 w ramach „Dni Otwartych” kolejny już raz powitała w swoich progach małych i dużych gości. Głównym celem spotkania było zapoznanie rodziców i dzieci pięcio - i szcześcioletnich z bogatą ofertą edukacyjną placówki. Dzień otwartych drzwi szkoły to doskonała okazja, aby porozmawiać kadrą pedagogiczną, obejrzeć sale lekcyjne oraz zwiedzić zakamarki szkoły. Słowo wstępu wygłosił dyrektor Janusz Szczawiński, po czym uczniowie zaprezentowali program artystyczny: wystąpiły cheerleader’ki z pomponami, dziewczęta z zespołu „Dwójeczka” zaprezentowały swe umiejętności wokalne, uczniowie klas sportowych przygotowali krótki pokaz swych umiejętności, a dziewczynki z zespołu kuglarskiego zaczarowały publiczność akrobacjami z poikami i levistick’iem. Ponadto w salach lekcyjnych zostały zorganizowane różnorodne zajęcia – można było polepić z masy solnej, poeksperymentować z chemią i fizyką, spróbować swoich sił na torze przeszkód, czy wykonać różne „cuda z papieru”. Co odważniejsi sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności z języka angielskiego bawiąc się tablicą elektroniczną. Dla gości przygotowano także kawiarenkę.


fot. fot. fot. fot.


2014-03-20


fot.

2014-03-20
Strzał w dziesiątkę, czyli sukces młodych piłkarzy

Reprezentacja chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu, której większość stanowią zawodnicy biskupieckiego klubu MKS KORKI, 19 marca br. w Olsztynku wygrała powiatowy finał „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”! Do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn z powiatu. Mecz finałowy został rozegrany między Biskupcem, a Jezioranami. Kolejnym krokiem będą rozgrywki wojewódzkie, który odbędą się 28 marca br. w Iławie. Trzymamy kciuki za młodych piłkarzy i życzymy wygranej! Finał ogólnopolski tegorocznej edycji zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nagroda główna jest wyjazd na mecz Niemcy – Polska w Hamburgu.


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.2014-03-20
Jak wychować mistrza? - spotkanie z Szymonem Kołeckim

Przesympatyczny, roztropny i wesoły, a do tego jeden z najlepszych polskich sztangistów - Szymon Kołecki, dwukrotny wicemistrz olimpijski, dwukrotny wicemistrz świata, pięciokrotny Mistrz Europy, a obecnie Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów odwiedził w marcu Biskupiec. Wizyta mistrza zorganizowana przez biskupiecką młodzież to efekt realizacji pierwszego pomysłu z całego cyklu spotkań p.n. „Młodzi dla młodych”. Spotkanie poprowadził zastępca burmistrza Kamil Kozłowski i Jakub Nowakowski z biskupieckiego Forum Młodych Ludowców. Mistrz chętnie odpowiadał na pytania dotyczące jego drogi do kariery, sukcesów i porażek. Zgromadzeni na sali BDK uczniowie biskupieckich szkół w ciszy i skupieniu (rzecz rzadko spotykana – przyp. red.) słuchali o pasji, jaką w sporcie odnalazł Szymon Kołecki. Młodzież także miała możliwość zadawania pytań, a niewątpliwym zaskoczeniem dla nich był quiz z nagrodami przygotowany przez organizatorów. Po oficjalnym wywiadzie, Szymon Kołecki z wielką przyjemnością i ku uciesze młodzieży oddał się do dyspozycji publiczności: cierpliwie rozdawał „niekończące się” autografy oraz z uśmiechem godnym mistrza pozował do wspólnych fotografii pamiątkowych. Wspaniałemu gościowi serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i życzymy kolejnych sukcesów, a przede wszystkim tego wymarzonego złota olimpijskiego!


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.2014-03-18
UWAGA PRZEDSIĘBIORCY !

fot.

2014-03-18
Konkurs fotograficzny "Krajobraz Warmii i Mazur"

Związek Gmin Warmińsko – Mazurskich ogłasza X edycję konkursu fotograficznego pt. „Krajobraz Warmii i Mazur”. Patronat medialny nad konkursem objęła „Gazeta Olsztyńska”. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych. Jego celem jest rozbudzenie zainteresowań młodzieży dziedzictwem przyrodniczym Warmii i Mazur, pogłębienie znajomości walorów krajobrazowych oraz rozwijanie więzi z własnym regionem i jego pięknem. Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, nadesłano ponad 326 zdjęć, na których utrwalono piękno krajobrazu Warmii i Mazur. W ramach konkursu została przygotowana wystawa prezentowana podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Ponadto najlepsze zdjęcia zostały umieszczone na główce kalendarza ZGWM na rok 2013 (1200 szt.). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez ZGW-M. Zgodnie z regulaminem karty zgłoszeń wraz ze zdjęciami należy przesłać do biura Związku do 20 maja br. Serdecznie zapraszamy!2014-03-17
Uwaga przedsiębiorcy bezpłatne szkolenie " jak skutecznie prowadzić biznes na rynku włoskim"

fot.


2014-03-17
KOMUNIKAT

Od 21 marca 2014r. następuje zmiana godzin pracy
Paszportów w Terenowych Punktach Paszportowych w Bartoszycach i Giżycku.

Klienci Oddziału Paszportów w Terenowych Punktach Paszportowych w Bartoszycach i Giżycku obsługiwani będą w godzinach:

poniedziałe 1200 - 1600

wtorek – piątek 1000 - 1400

2014-03-14


fot.

2014-03-13
„Dwójeczka” dla Oskara Kolberga

Na początku miesiąca dziewczęta z zespołu wokalnego „Dwójeczka”, działającego przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 1 w Biskupcu, wystąpiły w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii w Olsztynie. Zespół przybył na zaproszenie wykładowcy Pani Agnieszki Górskiej. Okazją do spotkania były obchody święta Wydziału Socjologii i Pedagogiki WSIiE w Olsztynie w roku Oskara Kolberga - wybitnego etnografa, folklorysty i kompozytora. Dziewczęta: Zuzia Witkowska, Ania Łokuciejewska, Aleksandra Cmiel oraz Paulinka Borzymowska ubrane w piękne ludowe stroje zaśpiewały pięć ludowych piosenek. Gratulacje złożyła rektor uczelni - dr Anna Strzelecka-Ristow. Dziewczęta w otrzymały także upominki od dziekana Wydziału Socjologii i Pedagogiki Pani dr Anny Prusik.

fot. fot. fot.

2014-03-13
„Legendy Polskie” według Stefka...

Stefan Nosek uczeń kl. VI SP nr 2 w Biskupcu zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Legendy Polskie”. W kategorii wiedzy o legendach brało udział 800 uczniów z całej Polski. Stefan wykazał się znajomością polskich legend i napisał bezbłędną pracę, otrzymując maksymalną liczbę punktów. Ocenie podlegały walory literackie, inwencja twórcza, poprawność ortograficzna, stylistyczna i językowa. Na uroczystym apelu szkolnym 6 marca br. Stefan odebrał nagrody: laptop, portfel i inne drobiazgi, które wręczył dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Pan Zbigniew Szal oraz dyrektor szkoły Pan Janusz Szczawiński. Gratulacje przyjęła również mama Stefana, Pani Małgorzata Nosek. Opiekunem ucznia jest Pani Grażyna Wojczuk.
W ostatnim tygodniu rozstrzygnięty został również konkurs kuratoryjny z języka polskiego, którego laureatami zostali Karolina Duda oraz Radosław Mojsa. Dzięki swoim osiągnięciom uczniowie będą zwolnieni ze sprawdzianu szóstoklasistów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Urszula Radomska.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych sukcesów!


2014-03-13
Dni otwarte Zespołu Szkół Węgojskiego Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej-CEL

fot.

2014-03-10


fot.

2014-03-10


fot.

2014-03-10
Dla wszystkich kobiet z okazji święta...

W przeddzień Dnia Kobiet, w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie p.n. „Być kobietą”. Wizyta z pewnością na długo zapadnie w pamięć przedsiębiorczym paniom z Biskupca, którym Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński wręczył wyróżnienia. Uroczystość odbyła się w eleganckiej oprawie medialnej i przy gromkich brawach wszystkich zaproszonych na spotkanie. Pięć biskupieckich kobiet sukcesu odebrało gratulacje z okazji 25-lecia polskiej transformacji: za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Wśród nich znalazły się Panie: Anna Domin, Jadwiga Duszkiewicz, Urszula Hak, Jadwiga Marzjan i Regina Sarzyńska. W konferencji ze strony gminy udział wzięły przedstawicielki władz, biskupieckiego świata biznesu, nauki, Forum Kobiet oraz członkinie FML.
...natomiast na ulicach Biskupca, w tym najpiękniejszym dla wszystkich kobiet dniu w roku pojawili się uzbrojeni w kwiaty przedstawiciele męskiej części biskupieckiej młodzieży... Wszystkie panie, które w godzinach południowych pojawiły się 8 marca na Placu Wolności otrzymały przepiękne róże wraz z najlepszymi życzeniami. W imieniu wszystkich kobiet serdecznie dziękujemy za pamięć!


2014-03-07
Zaproszenie do udziałau w bezpłatnym spotkaniu
Oferta współpracy WMARR S. A. skierowana do przedsiębiorców Gminy Biskupiec


fot.

2014-03-05
Dzień Myśli Braterskiej 2014

Zorganizowany przez KH ZHP Biskupiec Dzień Myśli Braterskiej odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przy okazji tego dnia, w którym wypadła 157 rocznica urodzin gen. Roberta Baden Powella - założyciela skautingu, harcerze obchodzili pięćdziesiątą rocznicę wręczenia sztandaru Hufcowi ZHP Biskupiec 1964 - 2014. Odbyło się uroczyste przyrzeczenie harcerskie; nastąpiły zmiany na funkcji drużynowej 15 DH im. A. Małkowskiego i mianowano funkcyjnych w Gromadzie Zuchowej. Dh Zbigniew Bartosiewicz - hm komendant Hufca ZHP Biskupiec w latach 1962-1966 wygłosił gawędę na temat znaczenia sztandaru w życiu harcerza. Prawdziwe spotkanie pokoleń!


fot.
fot. fot. fot. fot.


2014-02-26
II Dadajowy Zlot Morsów

II Dadajowy Zlot Morsów Słoneczny Brzeg 2014 przeszedł do historii. 23 lutego br. miłośnicy zimowych kąpieli licznie zjechali nie tylko z województwa, ale i kraju do Rukławek, na plażę „Słoneczny Brzeg”. W wodach Dadaju kąpały się morsy z klubów: Olsztyn - „Iglo”, „Kąpiacy się zimą”, „Warmińskie Walenie”, Dobre Miasto „Pozytywni”, Bartoszyce „Polar”, Lidzbark Warmiński, Orneta, Bisztynek „Przerębel” im. K. Matysiaka, Jeziorany, Kętrzyn „Mazurski Klub Kętrzyńskie Morsy”, Mrągowo, Reszel, Morąg. Kąpieli zażywały także morsy z Gdańska, Gdyni, Warszawy i Szczecina. Liczba kąpiących się przekroczyła 250 osób, a imprezę odwiedziło blisko 2 tysiące ludzi!
Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje, ażeby zarówno zaprzyjaźnione kluby, ich rodziny, jak i odwiedzający tę imprezę goście nie nudzili się. Odbył się m.in. bieg morsa (ponad 50 osób biegło na rozgrzewkę), gry i zabawy dla dzieci, skoki freerunnerowców Bc3Run z Biskupca, pokaz tańca z ogniem Pracowni Tańca i Ognia „Transfuzja”, ZUMBA na rozgrzewkę, pokazy quadów (Motobracia.pl), konkursy dla morsów (przerzucanie opony, piłowanie pieńka, przeciąganie liny). Zdjęcia z lotu ptaka robione były z krążącego podczas imprezy samolotu. Obserwując dobrą zabawę i uśmiechy na twarzach zlot należy zaliczyć do udanych. Zatem do zobaczenia za rok.


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-02-26
Galeria Ziemi Biskupieckiej

W Biskupcu powstaje Galeria Ziemi Biskupieckiej. Do tego celu zagospodarowane zostanie I piętro w budynku przy Placu Wolności 6A (nad Domem Pracy Twórczej „Sorboma”). Projekt finansowany jest ze środków własnych Gminy Biskupiec oraz dofinansowany w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Przeprowadzone zostaną prace adaptacyjne lokalu, zostanie też zakupione wyposażenie do należytego eksponowania pamiątek. W galerii planuje się ekspozycję fotografii i przedmiotów obrazujących zmiany, jakie zaszły na przestrzeni dziesięcioleci w naszym mieście i okolicach. Ostateczny charakter wystawy w dużej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju eksponaty uda się nam zgromadzić. Przedsięwzięcie to jest elementem realizacji misji publicznej w zakresie promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i sympatyków Biskupca do przynoszenia zdjęć, dokumentów i zwykłych przedmiotów życia codziennego, świadczących o życiu ludzi w Biskupcu, historii rzemiosła, usług, architektury, itp..
Otwarcie Galerii planowane jest na maj 2014r. Biskupiecki Dom Kultury, który będzie zarządzał Galerią, prowadzi od 17 lutego br. zbiórkę pamiątek związanych z Biskupcem i okolicami. Chętnych prosimy o przynoszenie pamiątek w dni robocze do:
* BDK w godz. 10:00 – 14:00
* DPT „Sorboma” w godz. 14:00 – 18:00
Przyjmujemy pamiątki jako darowizny, a także w depozyt. Szczegóły pod nr tel. 89 715 26 95.
2014-02-21
Wiosenny Rajd Rowerowy „Mazurskie Fortyfikacje

fot. Link do strony
organizatora

Otwórz

Regulamin
Podgląd (pdf)

pobierz (pdf)


2014-02-21
Dni otwarte SP2

fot.

2014-02-21
Druga Edycja konkursu – „Drugie Życie Roweru” w Bartoszycach

fot. Regulamin
Podgląd (pdf)

pobierz (pdf)

Zgłoszenia
Podgląd (pdf)

pobierz (pdf)


2014-02-21
Dzień otwarty SP3

fot.

2014-02-21
Bezpłatne badanie słuchu

fot.

2014-02-20
Morsy nad Dadajem

fot.

2014-02-19
Konkurs plastyczny: MOJA WYMARZONA SZKOŁA

fot.

2014-02-19
Spawacz, kosmetyczko-fryzjerka, opiekunka...
czemu nie?


rynek pracy otwarty dla wszystkich...

Trwa nabór do IV już edycji kursów realizowanych w ramach projektu „Razem do celu”. Dotychczas przeszkoliliśmy 60 osób. Oferujemy
bezpłatne zajęcia

• spawalnicze,
• kosmetyczno-fryzjerskie
• dla opiekunów osób starszych i dzieci.

Zapewniamy opiekę prawnika, psychologa, doradcy zawodowego i pośrednika pracy.
Mamy do dyspozycji w pełni multimedialną salę wykładową.
Jeśli jesteś w wieku 18-24 lat i nie pracujesz - PRZYJDŹ DO NAS!!
Zostało już tylko 12 wolnych miejsc. Śpiesz się!!


2014-02-19
Złóż zeznanie podatkowe PIT w Biskupcu

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Gminy Biskupiec w dniu 18 marca 2013r. (wtorek) w godz. 10:30 – 13:30 do Urzędu Miejskiego w Biskupcu, I piętro sala nr 20 (sala konferencyjna) na spotkanie z pracownikiem Urzędu Skarbowego w Olsztynie w celu złożenia zeznania podatkowego PIT za rok 2013 w formie elektronicznej lub papierowej. UWAGA: Osoby chcące wysłać PIT za 2013 rok przez internet powinny zabrać ze sobą kopię PIT za rok 2012

2014-02-19
1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

W zeznaniu składanym za 2013 r. podatnik ma prawo przekazać 1 % swojego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Lista OPP działających na terenie miasta i gminy Biskupiec oraz na jej rzecz:
podgląd: Lista OPP (pdf)

pobierz: Lista OPP (pdf)

2014-02-12


fot.

2014-02-11
OGŁOSZENIE

w Zespole Szkół w Kobułtach (sala gimnastyczna) 15.02.2014r.
odbędzie się IV Otwarty Turniej Tenisa Stołowego
w kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, open.
Rozpoczęcie turnieju o godz. 10.00. Obowiązuje zmienne obuwie sportowe z jasną podeszwą. Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie pod numerem : 89-716-14-24 lub pocztą elektroniczną na adres: spkobulty@interia.pl do dnia 13.02.2014r.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.
Szczegółowe informacje w regulaminie na stronie internetowej szkoły:www.szkolakobulty.org

2014-02-11
UWAGA SZKOŁY PODSTAWOWE! TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W WIEKU 10 i 12 LAT!!!

Do 21 lutego potrwają zapisy do Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej
dla dzieci do lat 10 oraz 12, pod hasłem „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”.
Finał Ogólnopolski tegorocznej edycji zostanie rozegrany
na Stadionie Narodowym w Warszawie.
NAGRODA GŁÓWNA: WYJAZD NA MECZ NIEMCY – POLSKA W HAMBURGU.

zgłoszenia drużyn na stronie www.zpodworkanastadion.pl

fot.


2014-02-05


fot.

2014-02-03
GALERIA ZIEMI BISKUPIECKIEJ.

 W minioną środę została podpisana umowa o dofinansowanie utworzenia Galerii Ziemi Biskupieckiej. W ramach pozyskanych środków planowane jest zagospodarowanie I piętra budynku nad SORBOMĄ. Projekt zostanie sfinansowany ze środków własnych Gminy Biskupiec oraz w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. Przeprowadzone zostaną prace adaptacyjne oraz zakupione zostanie wyposażenie do należytego eksponowania pamiątek. W utworzonej Galerii Ziemi Biskupieckiej planuje się ekspozycję fotografii i przedmiotów obrazujących zmiany, jakie zaszły na przestrzeni dziesięcioleci w mieście i okolicach. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi celem wystawy jest podniesienie świadomości mieszkańców na temat historii Biskupca oraz promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Ostateczny charakter wystawy w dużej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju eksponaty zostaną zgromadzone. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i sympatyków Biskupca do przynoszenia zdjęć, dokumentów i zwykłych przedmiotów życia codziennego świadczących o życiu ludzi w Biskupcu, historii rzemiosła, usług, architektury, etc. Otwarcie Galerii Ziemi Biskupieckiej planowane jest na maj br.
Osoby zainteresowane współtworzeniem naszej biskupieckiej galerii proszone są o przekazanie pamiątek do Biskupieckiego Domu Kultury lub SORBOMY.


fot. fot.

2014-02-03
Odznaczenie dla Klubu Turystyki Motorowej „Dadaj”

 Na corocznym podsumowaniu sezonu sportów motorowych okręgu olsztyńskiego Klub Turystyki Motorowej „Dadaj” w Biskupcu otrzymał puchar za 50 lat działalności. Specjalną statuetką wyróżniono współzałożyciela KTM Ryszarda Rymka, doceniając tym samym jego wkład pracy w rozwój sportów motorowych. Prezes ZO PZM Olsztyn Andrzej Olszewski podziękował władzom samorządowym za wsparcie i pomoc w działaniach na rzecz sportów motorowych na Warmii i Mazurach. Zorganizowana uroczystość była doskonałą okazją do spotkania przedstawicieli różnych dyscyplin sportów motorowych, zawodników, ich rodziców, szkoleniowców i działaczy. Serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji na: www.olsztyn.pzm.pl


fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-31
„A” jak AKTYWNOŚĆ, czyli Forum Kobiet w Rzecku informuje...

 Forum Kobiet w Rzecku, które powstało w listopadzie 2013r., w nowym roku nadal aktywizuje lokalną społeczność. Panie spotykają się regularnie co sobotę. Dotychczas zorganizowano dla mieszkańców zabawę sylwestrową, a ostatnio dzieciaki pod okiem dorosłych ulepiły aniołki z masy solnej, które trafiły na aukcję biskupieckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W najbliższą sobotę dzieci będą bawiły się na zabawie choinkowej, natomiast dla dorosłych zorganizowano zabawę karnawałową. Już wkrótce relacja z zabawy.


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-31


fot.

2014-01-31
Z muzyką za pan brat, czyli koncert młodych muzyków - część druga

 W grudniu ubiegłego roku odbyła się pierwsza część koncertu młodych muzyków z biskupieckiej filii Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. Już wówczas koncert cieszył się ogromnym powodzeniem. Dyrekcja zapowiedziała wtedy drugą część koncertu i – zgodnie z zapowiedzią - w styczniu br. można było wysłuchać koncertu uczniów Tym razem młodzi muzycy zaprezentowali nie tylko kolędy i pastorałki, ale także utwory m.in. J. Hook „Tempo di Minuetto”, czy A. Błaszczyk „Taniec”. Koncert poprowadziła nauczycielka klasy fletu mgr Małgorzata Nowakowska. Po niespełna 4 miesiącach nauki swoje umiejętności prezentowali: Izabela Godlewska - waltornia; Oliwia Ciechacka - skrzypce; flecistki: Zofia Michniowska, Karolina Dajnowska, Julia Łach, Zuzanna Leszczuk, Olga Król oraz uczniowie klasy gitary: Kacper Lis i Patrycja Żukowska. Koncert zakończył Piotr Gańko, akordeonista, który zdobył Grand Prix w III Regionalnym Konkursie Instrumentalnym „Muzyk Pierwsza Klasa”.
 Zgromadzeni rodzice, dziadkowie, koledzy i koleżanki artystów oraz goście byli pod wielkim wrażeniem. Na występach obecna była, zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego koncertu, burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk. – Z wielką przyjemnością słucham gry naszej młodzieży. To fantastyczne widzieć z jaką pasją podchodzą do muzyki. Zapraszamy wszystkich na przyszłe koncerty. O terminach będziemy informować.


fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-28
Zwariowany Komisariat

fot.

2014-01-28
Bal Karnawałowy

fot.

2014-01-28
BISKUPIECKI DOM KULTURY

fot. fot. fot. fot.

2014-01-22
Fundacja LOTTO – MILION MARZEŃ dla Biskupca

 Szkoła Podstawowa nr 2, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Dwójeczka”, uczestniczyła w projekcie sportowym „Ruch to prawo wszystkich dzieci”. Jego celem jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród młodzieży. Spotkania z uczniami odbywały się prze dwie ostatnie soboty, a relację można było usłyszeć w Radiu Zet Gold.
 W pierwszym spotkaniu, zajęcia sportowe poprowadzili wolontariusze olsztyńskiego oddziału fundacji i zaproszeni goście: bramkarz Stomilu Olsztyn Piotr Skiba oraz mistrza świata w Ju-jitsu Tomasz Szewczak. W zabawach sportowych wzięli udział uczniowie klas II – VI, którzy mieli do pokonania m.in. tor przeszkód i strzały do bramki; mogli również nauczyć się od mistrza świata elementów sztuk walki oraz wziąć udział w quizie wiedzy o sporcie. Na zakończenie spotkania odbył się mini turniej w uni – hokeja rozegrany pomiędzy gośćmi, a reprezentacjami wszystkich klas oraz przeciąganie liny – dzieci kontra sportowcy i wolontariusze. W podziękowaniu za poświęcony czas sportowcy otrzymali upominki.
 W drugim spotkaniu gościem honorowym imprezy był Brązowy Medalista Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku Kajetan Broniewski. W trakcie pogadanki i prezentacji multimedialnej z igrzysk olimpijskich opowiadał o przygotowaniach i trudach na drodze do sukcesu. Dzięki lekcji od samego mistrza uczniowie dowiedzieli ile energii i wysiłku trzeba włożyć, aby osiągnąć sukces. Mistrz przywiózł ze sobą do pokazania medal olimpijski. Wszyscy chętni otrzymali autograf. Spotkaniu z Kajetanem Broniewskim towarzyszyły rozgrywki sportowe. Rozgrywane mecze przeplatane były wspaniałymi układami tanecznymi cheerleader’ek z klas 4-6. Sprzęt, którym dzieci grały sfinansowała Fundacja Lotto. Puchar w mini hokeja zdobyła drużyna w składzie: Natalia Jaśkiewicz, Wiktoria Zielińska, Kornelia Rosa, Krystian Kmiołek, Kacper Królicki. Najlepszym sportowcem turnieju okazał się Krystian Kmiołek z klasy 6a, a sportsmenką Klaudia Wysmulska z klasy 5a. Przedstawiciele Fundacji Lotto wręczyli zwycięzcom dyplomy, a SPS „Dwójeczka” ufundowało wyjście na pizzę. Na zakończenie wykono pamiątkowe zdjęcie z olimpijczykiem. Gorące podziękowania dla Fundacji Lotto za zorganizowanie zabawy!


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-22


fot.

2014-01-22
OHP w Biskupcu zaprasza na bezpłatne kursy dwudniowe „ROZLICZENIE ROCZNE PODATKU PIT”


Kurs skierowany jest przede wszystkim do osób, które podjęły zatrudnienie
za pośrednictwem Punktu Pośrednictwa Pracy w Biskupcu.

2014-01-22
OHP w Biskupcu zaprasza na zajęcia pn.: „KLUB MŁODEGO BIZNESMENA”


wszystkich chętnych zapraszamy na zapisy
28 stycznia 2014r. o godz. 11.00.
ul. Pionierów 6, I piętro nad Bankiem Spółdzielczym

2014-01-20
10 lat Jacka i Agatki

Przedszkole Jacek i Agatka funkcjonuje już od 10 lat. Dokładnie w dziesiątą rocznicę w Biskupieckim Domu Kultury zorganizowano urodziny placówki. -Kiedy przedszkole się tworzyło 4 stycznia 2004 roku, liczyło 19 dzieci. – mówi dyrektor przedszkola Katarzyna Kotecka. - Dziś do naszej placówki uczęszcza 173 dzieci! Na uroczystość zostali zaproszeni m.in. absolwenci przedszkola, których występy były jednym z punktów programu. Od dyrekcji i personelu Niepublicznego Przedszkola Jacek i Agatka w Biskupcu: słowa podziękowania dla wszystkich, którzy przez te ostatnie 10 lat okazywali zaufanie i na których wsparcie można było liczyć: władzom miasta, placówkom oświatowym i edukacyjnym, a przede wszystkim dzieciom i ich rodzicom. Podziękowania dla Biskupieckiego Domu Kultury, który gościł nas w swoich progach, absolwentów, którzy przybyli na urodziny Jacka i Agatki, by pokazać swoje osiągnięcia i zdolności oraz wszystkich przyjaciół przedszkola.


fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-17
SUKCESY 2013

Już po raz osiemnasty przygotowywane jest doroczne spotkanie z wyróżniającymi się Mieszkańcami Miasta i Gminy Biskupiec pod nazwą "SUKCESY". Celem imprezy jest wyróżnienie tych mieszkańców miasta i gminy, którzy w sposób szczególny reprezentują nasze środowisko:
 • zajęli I miejsce w skali województwa tj. w mistrzostwach województwa w sporcie, laureaci konkursów przedmiotowych uzyskujący zwolnienia z egzaminów zewnętrznych oraz zdobywcy I miejsca w zawodach o zasięgu makroregionalnym, stypendyści;
 • zajęli I, II lub III miejsce w skali kraju, laureaci konkursów przedmiotowych (uzyskali zwolnienie z egzaminów zewnętrznych);
 • zdobyli wyróżnienie na arenie międzynarodowej;
 • a także przyczyniają się do zdobycia sukcesu w dziedzinie nauki, kultury, czy sportu - w przypadku gdy podopieczni uzyskali nominacje "Sukcesy" w ciągu trzech ostatnich lat poprzedzających zgłoszenie.

Wyróżniane są również osoby, które w szczególny sposób poprzez swoje działania mają wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy, pozytywny wizerunek i promocję miasta i gminy Biskupiec.

Prosimy o zgłaszanie osób, które spełniają powyższe kryteria w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia 2014 roku.
Szczegółowy regulamin oraz wzór zgłoszenia są także dostępne w Informacji Turystycznej w Biskupcu (tel. 715 47 42). Zgłoszenia w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Sukcesy 2013" należy kierować do Urzędu Miejskiego w Biskupcu, listownie na adres: 11-300 Biskupiec, al Niepodległości 2, lub składać bezpośrednio w Informacji - Obsłudze Interesanta (pok. Nr 10).
Dodatkowo wymagane jest przesłanie zgłoszeń w postaci elektronicznej na adres: promocja@biskupiec.pl
Impreza planowana jest na marzec 2014r. Zaproszenia na imprezę będą rozesłane do osób i instytucji zgłaszających, po uprzednim zamknięciu listy osób nominowanych.

pobierz: regulamin (pdf)
pobierz: zgłoszenie (docx)

2014-01-17


fot.

2014-01-17
Bezpieczny Lód 2014

Już dziś rusza coroczna akcja pod hasłem „Bezpieczny Lód”, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Komendę Miejską Policji, CEIiK, Lasy Państwowe i Nadleśnictwa Powiatu Olsztyńskiego. Przedsięwzięcie, mające charakter edukacyjno-profilaktyczny, skierowane jest do dzieci z klas IV i V szkół podstawowych ze wszystkich gmin powiatu olsztyńskiego, które w poniedziałek 27 stycznia rozpoczną ferie zimowe. Łącznie 2 tysiące uczniów z terenu powiatu weźmie udział w pokazach i szkoleniach na czterech jeziorach. Pierwszym miastem jest Olsztynek, kolejnym Dobre Miasto (20.01.br. - plaża w Swobodnie), Barczewo (22.01.br.) oraz Biskupiec (24.01.br. - plaża „Słoneczny Brzeg”, Rukławki). Program akcji przewiduje m.in. naukę udzielania pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem pomocy udzielanej osobie tonącej pod lodem, naukę bezpiecznego zachowania nad zamarzniętymi zbiornikami w okresie zimowym, pokazy ratownictwa na lodzie z udziałem policyjnego poduszkowca, pokaz tresury psów policyjnych oraz naukę obrony przed agresywnym psem. Poza tym planowany jest udział oddziałów antyterrorystycznych, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz konkursy dotyczące wiedzy o bezpieczeństwie.

2014-01-16
BDK prowadzi nabór do chóru

fot.

2014-01-13
Wieczór kolęd i pastorałek w BDK

fot.

2014-01-13
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Biskupcu

To już 22 Finał WOŚP! Zgodnie z tradycją, Biskupiec włączył się w ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od rana na ulicach miasta trwała kwesta, a od godz. 15:00 w Biskupieckim Domu Kultury trwał koncert finałowy. Były występy najmłodszych i tych trochę starszych, była loteria, kawiarenka i to co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, czyli aukcje ofiarowanych przedmiotów. Wieczór uatrakcyjnił występ zespołu „Biłyj Bereh” z Olsztyna. Na zakończenie publiczność mogła obejrzeć światełko do nieba, czyli pokaz fajerwerków. Mieszkańcy Biskupca, jak co roku, okazali dużo serca i hojności. Ogółem zebrano 17 224,19 PLN (w tym z kwesty ulicznej 10 544,76 zł). W tym roku zbierano środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Wszystkim, którzy wsparli tegoroczną WOŚP składamy gorące podziękowania i oczywiście - do zobaczenia za rok!

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-13
Mistrzyni z Biskupca. I miejsce Marty Jaskulskiej w Mistrzostwach Polski.

W Bieganowie (woj. lubuskie) w ostatni weekend odbyły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Zawodniczka Warmii Biskupiec nie zawiodła oczekiwań i zdobyła złoty medal w kategorii młodziczek. Marta była jedną z faworytek, jej forma była bardzo dobra, jednak w sporcie nigdy nic nie jest do końca pewne. Sukces cieszy tym bardziej, że ostatnio Marta była przeziębiona, co zakłóciło jej przygotowania. Na trasie wykazała jednak duże opanowanie. Od początku objęła prowadzenie i nie oddała go do końca. Jej przewaga nad następną rywalką nie była duża, ale cały czas bezpieczna – oscylowała w granicach 50 metrów. W tym sezonie zawodniczka Warmii wygrała kilka wyścigów i zgłosiła aspiracje do medalu, ale warto pamiętać, że w mistrzostwach wystąpiły najlepsze młodziczki, a i presja wszystkim się udzieliła. Wielkie brawa Marto! Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Więcej: http://www.wama-sport.pl

fot. fot. fot. fot. fot.
Fot. Dariusz Krzywański
2014-01-10


fot.

2014-01-10


fot.

2014-01-10
Pluszowy Dom Kultury - finał akcji Przekaż Misia dla Rysia

To już V edycja akcji charytatywnej „Przekaż Misia dla Rysia”, w której Biskupiecki Dom Kultury wraz z biskupieckim Caritasem zbierał prezenty dla dzieci z ubogich rodzin gminy Biskupiec. W ciągu niespełna 2 miesięcy uzbierano taką ilość zabawek, że możliwe było przygotowanie 165 paczek! 6 stycznia w BDK zorganizowana została zabawa choinkowa dla najmłodszych, podczas której Mikołaj wręczał paczki wszystkim zaproszonym dzieciom. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy akcji przekazali również prezenty poza gminę Biskupiec – była to reakcja na apel Olsztyńskiego Centrum Pomocy Dziecku. Podopieczni tej instytucji otrzymali z Biskupca 40 pluszowych miśków. Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy włączyli się w akcję!

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-10


fot.

2014-01-10


fot.

2014-01-10


fot.

2014-01-09
Burmistrz Biskupca zaprasza na spotkanie informacyjne w sprawie inwestycji dotyczącej przebudowy dróg

fot.

2014-01-07
Wojewódzkie kolędowanie w Korszach.

W III Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych 2013, z niemałym powodzeniem udział wzięła reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 z Biskupca. Zespół „Dwójeczka” z SP 2, w składzie: Zuzanna Witkowska, Aleksandra Cmiel, Paulina Borzymowska wyśpiewał pierwsze miejsce w kategorii „Zespoły od Przedszkola, Szkoły Podstawowej, Gimnazjum” piosenką „Gwiazdo świeć kolędo leć”. Przegląd odbywał się pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego. W siedmiu kategoriach wiekowych udział wzięło aż 124 uczestników! Nagrody wręczał Burmistrz Korsz oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Korszach. Serdecznie gratulujemy!

fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot. fot.

2014-01-07
Bezpłatne porady prawne

Urząd Miejski w Biskupcu
13 stycznia 2014 r. (poniedziałek)
sala konferencyjna (I piętro, pokój nr 24)
11:00 - 14:00

2014-01-07
Dodatek energetyczny

Od 1 stycznia 2014 r. osobie pobierającej dodatek mieszkaniowy będzie przysługiwał dodatek energetyczny.

podgląd: Wiecej informacji (pdf)
pobierz: Wiecej informacji (pdf)

podgląd: wniosek do podglądu (pdf)
pobierz: wniosek do pobrania (pdf)

Wydarzenia 2013r.-->>

 
Urząd Miejski w Biskupcu