Jesteś tutaj: biskupiec.pl > o gminie biskupiec
Adres Urzędu
Urząd Miejski w Biskupcu
Al. Niepodległości 2
11-300 Biskupiec
tel. (0-89) 715 01 10
fax (0-89) 715 24 37
www.biskupiec.pl
ratusz@biskupiec.pl
ZDJĘCIA






O GMINIE BISKUPIEC

 

Biskupiec jest siedzibą Gminy Biskupiec powstałej z połączenia dwóch jednostek administracyjnych - miasta Biskupiec i gminy Biskupiec. Gmina obejmuje miasto Biskupiec i 29 jednostek pomocniczych - sołectw, w ramach których znajdują się 53 miejscowości wiejskie.

Miasto jest siedzibą wielu instytucji o znaczeniu ponadlokalnym, m.in. Sądu Rejonowego, Szpitala Powiatowego (odznaczonego w roku 1997 przez WHO i Unicef wyróżnieniem "Szpital Przyjazny Dziecku", został też zauważony i wyróżniony w skali kraju, o czym świadczy 22 miejsce w "Ogólnopolskim Rankingu Szpitali 2002" opracowanym przez "Rzeczpospolitą"), Banku Spółdzielczego, Banku PKO BP, Banku Pocztowego, Zespołu Szkół, Gimnazjum i Liceum Katolickiego, Ośrodka Kształcenia Zawodowego, Filii Powiatowego Urzędu Pracy, Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Św. Łazarza, Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu i wielu innych.

Jednym z atutów miasta jest, znajdujące się w jego granicach, jezioro Kraks. Plany przewidują w przyszłości stworzenie tam dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego.Gminę Biskupiec zamieszkuje 19 253 osób, w tym w mieście ok 10,4 tys. Gmina Biskupiec należy do gmin o zaludnieniu ustabilizowanym, dodatnim saldzie przyrostu naturalnego oraz młodej strukturze demograficznej.

Obszar gminy zajmuje 29 039 ha, z czego obszar miasta - 500 ha. Dominującym elementem rzeźby terenu jest pofałdowany obszar moreny dennej. Okolice Biskupca charakteryzują liczne jeziora (wody w gminie zajmują 1,6 tys. ha). 14 z nich to jeziora o powierzchni powyżej 5 ha. Jest też kilkanaście mniejszych. Największe z naszych jezior, położone w odległości 5 km na zachód od Biskupca - to Dadaj o powierzchni 1 051 ha, długości 8,5 km, szerokości 2,8 km i o największej głębokości 39,8 m. Malownicze jego położenie, urozmaicone brzegi, wysepki i zatoki, przyciągają nie tylko wczasowiczów, stanowią także ciekawy temat plenerów malarskich i fotograficznych.

Teren wokół jeziora jest zagospodarowany pod względem turystycznym. Zlokalizowana jest tam sieć ośrodków wypoczynkowych, które zapewniają gościom bazę noclegową (noclegi w hotelach, pensjonatach, domkach campingowych, gospodarstwach agroturystycznych, pola namiotowe), gastronomię oraz sieć handlowo-usługową. Do dyspozycji turystów są między innymi: plaże z pomostami, wypożyczalnie sprzętu pływającego, boiska, korty tenisowe, konie, bryczki, sanie, stoły bilardowe, stoły do tenisa, siłownie, sauny, solaria, kluby nocne, drink bary. Istnieje możliwość organizacji uroczystych kolacji, wesel, ognisk, kuligów, dyskotek, zabaw, wycieczek. Ośrodki wyposażone są również w sale konferencyjne, w których można organizować kursy, czy też konferencje.

Inne większe jeziora to Tejstymy, Pierwój, Węgój, Stryjewskie i Kraksy.Sieć rzeczną na terenie Gminy charakteryzuje młody wiek. Rzeki bardzo często łączą ze sobą jeziora, doprowadzając i odprowadzając z nich wodę, np. do jeziora Dadaj uchodzi kilka największych na terenie Gminy rzek: Czerwonka wypływająca z jeziora Węgój, Biesówka wypływająca z jeziora Tejstymy oraz Dymer łącząca Dadaj z jeziorem Kraksy.


 
Urząd Miejski w Biskupcu