Jesteś tutaj: biskupiec.pl > główna
Adres Urzędu
Urząd Miejski w Biskupcu
ul. Aleja Niepodległości 2
11-300 Biskupiec
tel. (0-89) 715 01 10
fax (0-89) 715 24 37
www.biskupiec.pl
ratusz@biskupiec.pl
POŁOŻENIE

Gmina Biskupiec leży w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na pograniczu pojezierzy olsztyńskiego i mrągowskiego.
GMINA BISKUPIEC
Biskupiec jest siedzibą Gminy Biskupiec powstałej
z połączenia dwóch jednostek administracyjnych
- miasta Biskupiec
- gminy Biskupiec.
 

WITAMY NA OFICJALNYCH STRONACH GMINY BISKUPIEC.
 
Archiwum 2004
2002
2003
2004
2006
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Aktualności
2004-12-17
Podsumowanie 2-letniej pracy samorządu

Karta z kalendarza

  • Rozmowa z Burmistrzem Biskupca Markiem Dominem
  • Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Biskupcu Krzysztofa Janczary
  • działalność kulturalna - informacja Z-cy Burmistrza Krystyny Łapińskiej
  • sprawne funkcjonowanie Urzędu - informacja Sekretarz Gminy Marii Szarek

Podsumowanie dwuletniej pracy w zakresie: inwestycji i remontów, architektury i rozwoju gospodarczego, gospodarki nieruchomościami, gospodarki lokalowej, spraw obywatelskich, ewidencji działalności gospodarczej, USC, oświaty, pomocy społecznej.

Pełna wersja opracowania do ściągnięcia (MS Word, *.doc, 113 kB)

 

2004-12-16
"Postawmy na partnerstwo" - projekt w ramach "LEADER+"

W dniu 14 grudnia w siedzibie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa w Warszawie złożony został projekt pt. "Postawmy na partnerstwo".

Projekt przygotowany był w ramach "Pilotażowego Programu Leader+" - programu Unii Europejskiej, mającego na celu wypracowanie nowatorskich rozwiązań w zakresie polityki rozwoju obszarów wiejskich. Wnioskodawcą jest Gmina Biskupiec a realizacja projektu będzie na obszarze trzech gmin: Biskupiec, Jeziorany, Kolno.

Działanie "Pilotażowy Program Leader+" ma na celu pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w tworzenie oraz realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów wiejskich. Pokrótce jest to europejski program wsparcia dla społeczności wiejskich, które stawiają na partnerstwo.

"Pilotażowy Program Leader+" wdrażany będzie w ramach dwóch schematów. Celem schematu I jest stworzenie Lokalnych Grup Działania (LGD) oraz dokonanie z inicjatywy środowisk lokalnych, analizy możliwości rozwojowych terenów wiejskich i opracowanie na tej podstawie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich (ZSROW).

Szczegółowe cele działania dla Schematu I to:

  • wsparcie przygotowania strategii rozwoju obszarów wiejskich (ZSROW)
  • wsparcie procesu tworzenia LGD
  • promocja obszarów wiejskich
  • mobilizacja ludności do wzięcia aktywnego udziału w procesie rozwoju obszarów wiejskich

W tym celu w ramach Schematu I, realizowane będą działania szkoleniowe, informacyjne oraz doradcze, służące zaangażowaniu mieszkańców w proces przygotowywania koncepcji rozwoju obszarów wiejskich i tworzenia partnerstw publiczno-prywatnych. Maksymalna wysokość pomocy przy realizacji projektu w ramach I Schematu wynosi 150 tys. zł.

 

2004-12-16

"Światełko Betlejemskie"

W Biskupcu powitano Betlejemskie Światełko Pokoju. Płomyk zapalony w grocie Bożego Narodzenia w Ziemi Obiecanej wędruje przez kolejne kraje. Do Polski przynieśli je harcerze ze Słowacji. W dniu 16.12.2004 r. Komendant Hufca Biskupiec wraz z delegacją otrzymał Betlejemskie Światełko Pokoju na uroczystości na dziedzińcu olsztyńskiego zamku i przywiózł do Biskupca.

Tego samego dnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Biskupcu odbyła się uroczystość przekazania światełka. Harcerze przekazali je zaproszonym gościom: Burmistrzowi Biskupca, w imieniu, którego światełko odebrała Sekretarz Gminy Maria Szarek; komendantowi Jednostki Gaśniczo-Ratowniczej Jarosławowi Grzymowiczowi; byłym komendantom Hufca dh. hm. Zbigniewowi Bartosiewiczowi, dh. hm. Teresie Godlewskiej oraz dh. hm. Krystynie Egierskiej-Lewalskiej. Podczas uroczystości wystąpił Harcerski Zespół Artystyczny "My Wiolinki" prowadzony przez pana Mirosława Korkusa oraz Chór szkolny L.O. kierowany przez pana Edwarda Kluczenko. Betlejemskie Światełko Pokoju zostało wprowadzone przy dźwiękach hejnału wykonanego na trąbce przez pana Waldemara Karko.

 

Podczas tego spotkania harcerze biskupieccy obchodzili jubileusz 40-lecia wręczenia sztandaru, 30-lecia nadania imienia Jana Liszewskiego a Komendant Hufca dh. hm. Krzysztof Kowalski obchodził 20-lecie pełnienia funkcji hufcowego. Spotkanie upłynęło w świątecznej atmosferze. Harcerze Hufca Biskupiec będą przed świętami roznosić światełko do szkół, kościołów, firm biskupieckich oraz szpitala.

 

2004-12-14

15 - Lecie Domu Dziennego Pobytu

Dnia 14 grudnia 2004r. w Biskupieckim Domu Kultury odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji 15 - lecia Domu Dziennego Pobytu w Biskupcu.

W sali widowiskowej BDK zasiadło duże grono jego przyjaciół i osób reprezentujących instytucje współpracujące z Domem. Istniejący przy tej placówce zespół wokalny "Wrzos", piosenką "Nie wolno marnować czasu" otworzył oficjalne obchody jubileuszu. Prowadzący imprezę Zbigniew Szczypiński - Dyrektor Biskupieckiego Domu Kultury i Danuta Plucińska- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z humorem przedstawili działalność Domu Dziennego Pobytu w ciągu minionych lat. Historię Domu wraz z podopiecznymi tworzyli jego kierownicy: Ewa Staszkiewicz - rok 1998-99, Włodzimierz Kosewski - 1990-91, Janina Mysior - 1992-1997, Teresa Więckiewicz - 1998-2002 i od 2003r. Danuta Kuchcińska. Interesującym punktem programu była konferencja dla kierowników, którzy opowiadali, a nawet śpiewali o ciekawostkach z życia Domu.

 

Burmistrz Biskupca Marek Domin w dowód uznania wręczył kierownikom i Radzie Domu okolicznościowe statuetki. Specjalne podziękowania otrzymała Pani Helena Biedak, najdłuższa stażem podopieczna Domu. Kulminacją jubileuszowego spotkania był koncert Piotra Szczepanika, który zaśpiewał swoje największe przeboje sprzed lat. Podczas wspólnego toastu życzono dalszej pomyślności na kolejne lata działalności Domu Dziennego Pobytu.

 

2004-12-09

Biskupiec ma swój alkotest - prezenty od Burmistrza stały się już tradycją

W dniu 9 grudnia br. na posiedzeniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Urzędzie Miejskim Burmistrz Marek Domin wspólnie z członkami tej komisji przekazał Komendantowi Komisariatu Policji w Biskupcu Ryszardowi Andruszkiewiczowi alkotest. Przekazując podarek Burmistrz wyraził przekonanie, że sprzęt ten zwiększy i tak już dużą wykrywalność nietrzeźwych kierowców.

Uwaga Kierowcy: "Panowie i Panie od dziś nie ominie was w alkotest dmuchanie".

 

2004-12-06

Mikołajki w Biskupcu

Jako że ubiegłoroczne Mikołajki, podczas których Mikołaj rozdawał słodkości na ulicy nie do końca się sprawdziły, gdyż cukierkowe korzyści miały silniejsze i odważniejsze dzieci, w tym roku w dniu 6 grudnia Mikołaj, za którego między innymi przebrał się Burmistrz Marek Domin, zawitał do wszystkich szkół podstawowych w mieście i gminie oraz przedszkoli: nr 5 oraz "Jacek i Agatka" w Biskupcu.

Każde dziecko otrzymało coś słodkiego i miało okazję porozmawiać z ulubionym Świętym. Ciekawa dyskusja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3, kiedy to do Mikołaja . zadzwonił telefon komórkowy. Jak się okazało mamy bardzo postępowe pociechy, które uznają, iż w obecnych czasach komórka jest tak samo potrzebna jak i worek z prezentami.

 

2004-12-06

...oraz w Borkach Wielkich

W Szkole Podstawowej w Borkach Wielkich zarówno na dzieciaki, jak i na gminnego Mikołaja czekała miła niespodzianka. Panie z Forum Kobiet upiekły doskonałe ciasta, które wraz z innymi słodkościami i napojami znalazły się w każdej klasie.

 

 

2004-12-03

Informacja UM - 24.12.2004 dniem wolnym w Urzędzie Miejskim

Na podstawie Zarządzenia Wewnętrznego Burmistrza Biskupca z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zmian w rozkładzie czasu pracy w Urzędzie Miejskim w Biskupcu dzień 24 grudnia 2004r. jest dniem wolnym od pracy w Urzędzie Miejskim w Biskupcu.

 

2004-12-03
Konkurs na wykorzystanie 20-tonowego głazu

Burmistrz Biskupca ogłasza konkurs na najciekawszą koncepcję wykorzystania głazu. Jest to bez wątpienia imponujący okaz natury, ważący około 20 ton (obwód 8,2 m, wysokość 2,9 m). Kamień został wydobyty na nieczynnym już żwirowisku w Rzecku. Najciekawszy pomysł na zagospodarowanie kamienia otrzyma nagrodę Burmistrza. Głaz można obejrzeć - znajduje się na plac przy firmie Eco na ul. Chrobrego 26.

Pisemne propozycje prosimy składać w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Biskupcu (ul. Al. Niepodległości 2) bądź pocztą elektroniczną: bip@bip.biskupiec.pl

 

2004-12-02

Grudniowy Biuletyn Urzędu Miasta

w bieżącym numerze:

  • Karta z kalendarza
  • Podsumowanie 2-letniej pracy
  • "Sukcesy" 2004
  • Z prac Urzędu i Rady Miejskiej
  • MOPS informuje...
  • BDK informuje, zaprasza...

Wersja elektroniczna do pobrania grudzien2004.doc (MS Word, *.doc, 156 kB)

 

2004-12-02

Medale "Za zasługi dla obronności kraju"

W dniu 2 grudnia br. w Urzędzie Miejskim w Biskupcu odbyło się wręczenie srebrnych medali "Za zasługi dla obronności kraju" Państwu: Wiesławie i Władysławowi Głaskowskim z Biskupca, Barbarze i Stanisławowi Symerewiczom z Kojtryn, Stanisławie Czyż z Droszewa. Odznaczenia nadawane są w uznaniu zasług w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej przez Ministra Obrony Narodowej. W imieniu ministra odznaczenia dokonali: Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Olsztynie ppłk. Janusz Sokolnicki i Zastępca Burmistrza Krystyna Łapińska.

 

2004-12-01
SUKCESY 2004

Już po raz dziewiąty przygotowywane jest doroczne spotkanie z wyróżniającymi się mieszkańcami miasta i gminy Biskupiec w roku 2004 pod nazwą "SUKCESY". Zgodnie z obowiązującym regulaminem (w załączeniu) prosimy o przekazanie w nieprzekraczalnym terminie do 15 grudnia 2004 roku wykazu osób, które w 2004 roku:

  • zdobyły I miejsce w skali województwa oraz I, II lub III miejsce w skal kraju, wyróżniły się na arenie międzynarodowej w dziedzinie nauki, kultury, sportu,
  • w szczególny sposób przyczyniły się do zdobycia osiągnięć,
  • poprzez swoje działania miały wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy i promocję miasta i gminy Biskupiec.

Zgłoszenia, według załączonego wzoru, należy kierować do Urzędu Miejskiego (11-300 Biskupiec, ul. Al. Niepodległości 2) lub składać bezpośrednio w sekretariacie (pok. nr 17). Szczegółowy program spotkania, które planowane jest na styczeń 2005 roku, zostanie ustalony po zamknięciu listy osób nominowanych i przesłany uczestnikom razem z zaproszeniem.

Regulamin (MS Word, *.doc) - 30 kB

Formularz zgłoszeniowy (MS Word, *.doc) - 26 kB

 

2004-11-09

Stan bezpieczeństwa w mieście i gminie Biskupiec

"Stan bezpieczeństwa w mieście i gminie Biskupiec" to temat spotkania, które odbyło się 9 listopada a uczestniczyli w nim: Nadkomisarz mgr Krzysztof Święcicki - Komendant Komendy Miejskiej w Olsztynie, Ryszard Andruszkiewicz - Komendant Komisariatu Policji w Biskupcu, Marek Domin - Burmistrz Biskupca, Dyrektorzy Szkół oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych realizujących zadania w tym zakresie.

 

2004-11-09
Biskupiecka Liga zakończona

7 listopada br. w Węgoju odbył się Turniej PN z okazji zakończenia Biskupieckiej Ligi Piłki Nożnej LZS, z udziałem 235 zawodników, reprezentujących 16 drużyn z Kół LZS w Gminie Biskupiec. Organizatorami Imprezy byli: Rada Miejsko - Gminna Zrzeszenia LZS w Biskupcu i LZS Świt Węgoj. Zawody wsparli rzeczowo wypróbowani przyjaciele LZS - Zakłady Mięsne "Warmia" i Piekarnia Mazurska - Ryszard Oswald. W Biskupieckiej Lidze Piłki Nożnej LZS (Marzec - Październik 2004) rozegrano 182 spotkania, w których startowało 5512 zawodników, reprezentujących 14 drużyn z terenu Gminy Biskupiec. Strzelono 1196 bramek, średnio 6,57 na mecz.

W Turnieju zakończeniowym drużyny zostały podzielone na cztery grupy, w których grano systemem "każdy z każdym", z grup awansem do ćwierćfinałów premiowane były dwie najlepsze drużyny. Od ćwierćfinałów grano już systemem pucharowym.

Wyniki rozgrywek:

Ćwierćfinały:
Start Stryjewo - Błękitni Borki Wielkie - 0:2
Stromyk I Mojtyny - Dynamo Rasząg - 1:1, karne 3:2
Stromyk II Mojtyny - Emeryci Rasząg - 1:1, karne 0:1
Tornado Najdymowo - Zorza Biesowo - 2:0

Półfinały:
Błękitni Borki Wielkie - Stromyk I Mojtyny - 2:0
Emeryci Rasząg - Tornado Najdymowo - 1:1, karne 2:0

Mecz o III miejsce:
Stromyk I Mojtyny - Tornado Najdymowo - 0:0, karne 1:2

Mecz o I miejsce (finał):
Błękitni Borki Wielkie - Emeryci Rasząg - 3:0

Po zakończeniu rozgrywek, rozpoczęła się oficjalna część zakończenia Biskupieckiej Ligi Piłki Nożnej LZS. Nagrody w postaci pucharów, statuetek i dyplomów otrzymali: Król strzelców Artur Rutkowski (Dynamo Rasząg) - 112 bramek, przed Tomaszem Liżewskim (Start Stryjewo) - 94 trafienia i Kamilem Trybuszewskim (Celta Droszewo) - 79 bramek; najskuteczniejszy bramkarz - Bartosz Sowa (Start Stryjewo); w klasyfikacji "Fair Play" Tajfun Rzeck, Stromyk Mojtyny I, Zorza Biesowo i Iskra Botowo z zerowym dorobkiem; najlepszy sędzia (na podstawie ocen drużyn gości) Sławomir Dudziński z Rasząga. Ponadto nagrodzone zostały wszystkie drużyny, które brały udział w rozgrywkach Biskupieckiej Ligi Piłki Nożnej LZS.

Dariusz Marchlewski

 

2004-10-29

Co nowego w mieście i gminie

Wniosek o dofinansowanie na budowę amfiteatru
Dnia 4 października br. złożony został wniosek o przyznanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt "Budowa amfiteatru w Biskupcu". Dzięki staraniom Burmistrza Gmina Biskupiec może uzyskać dotację w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych.

Projekt zakłada budowę nowego amfiteatru na Placu Konstytucji 3 maja (pomiędzy ulicą Grunwaldzką a Al. Niepodległości) ze sceną, zapleczem socjalnym dla aktorów oraz widownią na około 393 miejsca siedzące, w tym dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo wydzielona zostanie strefa placu z funkcjami dydaktycznymi i rekreacyjnymi oraz zielenią. Przewidziano również miejsce na plac zabaw dla dzieci i ustawienie kosza. Wybudowany zostanie budynek z przeznaczeniem na prowadzenie małej gastronomii i pawilon zaplecza higieniczno-sanitarnego. Zmieniony zostanie dotychczasowy układ dróg dojazdowych, co ułatwi dostęp do amfiteatru a utworzony parking zabezpieczy potrzeby widowni amfiteatru oraz klientów pobliskiego banku.

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, realizacja inwestycji rozpocznie się w 2005 r.

Zbiórka żywności
Dnia 23.10.2004r. odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności pod hasłem "Podziel się posiłkiem". Organizatorem akcji była Federacja Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie oraz Związek Stowarzyszeń Warmińsko-Mazurski Bank Żywności w Olsztynie.

W akcję zbiórki żywności na terenie naszej gminy włączyło się Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie "BARKA" z siedzibą na ul. Kościuszki 4. Koordynatorem akcji była Pani Irena Kondrat. Wspólne działania "BARKI" i dyrektorów szkół gminnych przyniosły nieoczekiwany efekt. W miejscowościach: Borki Wielkie, Bredynki, Stanclewo, Kobułty, Rudziska, Mojtyny, Węgój Stryjewo, Czerwonka i Biesowo Wolontariusze zebrali łącznie 364,25 kg. artykułów spożywczych.

Na terenie miasta w sklepach: "Biedronka", "Wielemix", "Zebra", "Waldi", "Jadan" oraz "Mini Market" młodzież z Zespołu Szkół w Biskupcu zebrała 561,66 kg żywności. Podczas jednodniowej akcji zebrano łącznie 925,66 kg żywności, która zostanie przekazana do placówek prowadzących dożywianie dzieci i młodzieży na terenie naszego miasta i gminy.

Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie "BARKA" w Biskupcu składa serdeczne podziękowanie:

  • wszystkim Wolontariuszom, ich opiekunom za aktywną pracę podczas trwania zbiórki,
  • właścicielom sklepów i personelowi za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki,
  • wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy podzielili się zakupioną żywnością oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek inny sposób okazali pomoc przy organizacji akcji.

"Piąteczka" - Przedszkole z Certyfikatem
Po kilku latach starań i wspólnych dążeń rodziców dzieci i pracowników Przedszkola Samorządowego Nr 5 w Biskupcu nasza placówka otrzymała w dniu 30 września br. Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Tego dnia przedstawiciele naszego Przedszkola prezentowali "Piąteczkę" w holu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, wystawiając jesienny stragan. Goście odwiedzający stoisko chwalili pyszną przedszkolną szarlotkę, rogaliki, babkę gotowaną, owocowe koreczki oraz swojski smalec i kiszone ogórki.

Duże zainteresowanie wzbudził oryginalny plakat promocyjny, kolorowe foldery oraz wewnętrzna gazetka przedszkolna "Piąteczka". Stoisko odwiedził wice-kurator Waldemar Żakowski, redaktorzy lokalnej gazety i radio. Jeden z głównych gości ceremonii pani profesor Barbara Woynarowska - krajowy koordynator projektu "Szkoła promująca zdrowie" złożyła swoją dedykację w przedszkolnej kronice. Rodzice, dzieci i pracownicy przedszkola są dumni ze wspólnego sukcesu, a certyfikat traktują jako uwieńczenie swoich starań na rzecz poprawy zdrowia i propagowania zdrowego stylu życia wśród wychowanków i ich rodzin.

Personel Przedszkola Nr 5 serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które pomagały placówce w uzyskaniu tego wyróżnienia.

Wojewódzki Turniej Halowej PN Placówek Oświatowo-Wychowawczych
W dniu 23 października br. na Hali Sportowej SP 2 odbył się II Wojewódzki Turniej Halowej Piłki Nożnej Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Udział w Turnieju wzięło 6 zespołów z Ełku, Olsztyna (2 drużyny), Szczytna, Mrągowa i Biskupca. I miejsce wywalczyła drużyna DD Ełk, która w meczu finałowym pokonała zespół DD Olsztyn. DDD "Keja" w Biskupcu zajęła III miejsce pokonując drużynę Pogotowia Opiekuńczego Olsztyn. V miejsca zajęły drużyny z Mrągowa i Szczytna. Na zakończenie zawodów Krystyna Bezdel - Dyrektor DDD Keja i Zbigniew Cieślak - przedstawiciel Burmistrza wręczyli Puchary i Dyplomy za zajęte miejsca: Królowi Strzelców, drużynie "Fair Play", najskuteczniejszemu bramkarzowi, najlepszemu zawodnikowi pola, za najpiękniejszą bramkę turnieju (Sławomir Dudziec z Biskupca) i za przedstawiane na boisku umiejętności.

Organizatorami Imprezy byli DDD "Keja" w Biskupcu, Urząd Miejski w Biskupcu i Rada M-G Zrzeszenia LZS w Biskupcu. Nagrody ufundowali: Burmistrz Biskupca - Marek Domin, Biskupieckie Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców i Rada M-G Zrzeszenia LZS w Biskupcu.

Biskupiecka Liga
23 października br. zakończyła się Biskupiecka Liga PN LZS. Klasyfikacja końcowa Ligi przedstawia się następująco: I miejsce Start Stryjewo, II miejsce Dynamo Rasząg, III miejsce Tornado Najdymowo, IV miejsce Emeryci Rasząg, V miejsce Kobra Kobułty, VI miejsce Celta Droszewo I, VII miejsce Tajfun Rzeck, VIII miejsce Świt Węgój, IX miejsce Stromyk Mojtyny I, X miejsce Stromyk Mojtyny II, XI miejsce Zorza Biesowo, XII miejsce Błękitni Borki Wielkie, XIII miejsce Celta Droszewo II, XIV miejsce Iskra Botowo.

W Biskupieckiej Lidze Piłki Nożnej LZS (Marzec-Październik 2004) rozegrano 182 spotkania, w których startowało 5512 zawodników, reprezentujących 14 drużyn z terenu Gminy Biskupiec. Strzelono 1196 bramek, średnio 6,57 na mecz.

Królem strzelców został Artur Rutkowski (Dynamo Rasząg) - 112 bramek, przed Tomaszem Liżewskim (Start Stryjewo) - 94 trafienia i Kamilem Trybuszewskim (Celta Droszewo) - 79 bramek. Najskuteczniejszy bramkarz to Bartosz Sowa (Start Stryjewo). W klasyfikacji "Fair Play" zwyciężyły drużyny Tajfun Rzeck, Stomyk Mojtyny I, Zorza Biesowo i Iskra Botowo z zerowym dorobkiem. Najlepszym sędzią (na podstawie ocen drużyn gości) został Sławomir Dudziński - Rasząg. Oficjalne zakończenie BLPN LZS nastąpi 6 listopada br. i połączone będzie z doraźnym turniejem Piłki Nożnej drużyn 5- osobowych.

Serdeczne podziękowania kieruję do osób i firm, które na różne sposoby pokazywały, że sprawy rozwoju sportu w środowisku wiejskim Gminy Biskupiec są im bliskie.

Koncert Zaduszkowy
Biskupiecki Dom Kultury oraz zespół muzyczny "Dłoń" ma przyjemność zaprosić na "Koncert Zaduszkowy", który odbędzie się 2 października 2004r. o godz. 18.00 w BDK. Cena biletu to jedyne 5 zł.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory wykonawców takich jak: Anna Maria Jopek, Hanna Banaszak, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska oraz motywy zaczerpnięte z muzyki Fryderyka Chopina oraz Jana Sebastiana Bacha. Tak dobrany repertuar zadowoli starszych oraz młodszych melomanów.

Zespół w składzie: Ela Krasuska, Bartek Markowski, Robert Tokarski, Ryszard Anacki oraz gościnnie: Sylwia Tokarska - instrumenty klawiszowe, Andrzej Olczak - narracja, zaprasza wszystkich na ten niezwykły koncert.

Turniej Szachowy
Szkółka Szachowa BDK zaprasza miłośników tej królewskiej gry do udziału w "V Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Burmistrza Biskupca". Impreza odbędzie się w restauracji "Stara Kaflarnia" 7 listopada 2004 r. Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tych rozgrywkach prosimy o stawienie się w miejscu imprezy do godz. 9.45. Szczegółowe informacje - na plakatach informacyjnych umieszczonych w gablotach BDK.

"Andrzejki" w BDK
Społeczna Rada Programowa ds. Kultury oraz BDK po raz kolejny organizują "Andrzejki". Wszystkich chętnych zapraszamy 30 listopada o godz. 18.00 do Biskupieckiego Dom Kultury. Organizatorzy zapewniają miłą atmosferą, udaną zabawę i inne atrakcje. Szczegółowych informacji udziela Stanisława Mikuła (tel. 715 26 95).

 

2004-10-29

Listopadowy Biuletyn Urzędu Miasta

w bieżącym numerze:

  • Program Rewitalizacji
  • Z prac Urzędu i Rady Miejskiej
  • Z życia Gminy
  • Z bibliotecznej półki
  • Sport w Gminie
  • BDK informuje, zaprasza...

Wersja elektroniczna do pobrania listopad2004.doc (MS Word, *.doc, 100 kB)

 

2004-10-26

Dzień otwarty w Hospicjum

W dniu 7 listopada 2004r. (niedziela) w związku z Ogólnopolską Kampanią "Hospicjum to też życie" Zakład Opieki Paliatywnej św. Łazarza w Biskupcu organizuje dzień otwarty zakładu. W tym dniu w Biskupcu przy ulicy Armii Krajowej 4 w godzinach 1000-1400 pracownicy Zakładu - pielęgniarki i lekarze będą udzielać informacji osobom zainteresowanym.

W tym samym dniu o godzinie 15.30 w Biskupieckim Domu Kultury (ul. Matejki 5) odbędzie się Koncert Charytatywny na rzecz Niepublicznego Zakładu Opieki Paliatywnej "Lazarus" w Biskupcu. W koncercie wystąpią: Andrzej Rosiewicz, Jarosław Chojnacki i Patrycja Rusiecka. Bilety w cenie 10 zł. Ponadto w programie loteria fantowa. W kuluarach BDK zakupić można będzie ciastka i kawę. Dochód z imprezy oraz dobrowolne wpłaty od sponsorów przeznaczone zostaną na zakup koncentratora tlenu.

Serdecznie zapraszamy.

 

2004-10-26

Przedsięwzięcia planowane do realizacji w ramach Programu Rewitalizacji.

W dniu 19 października 2004 roku Uchwałą Rady Miejskiej Nr XXIII/163/04 przyjęto "Program rewitalizacji obszaru po-wojskowego przy Alei Broni w Biskupcu", który jest podstawą ubiegania się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na budowę basenu oraz innych projektów planowanych do realizacji na tym terenie.

Celem programu rewitalizacji jest zmiana dotychczasowych funkcji i adaptacja terenu oraz znajdujących się tam obiektów na nowe cele, co stało się podstawą sporządzenia koncepcji zagospodarowania. Istotnym elementem koncepcji jest włączenie obszaru po-wojskowego w jeden organizm miejski, przy czym szczególną uwagę zwrócono na kwestię zachowania istniejących terenów zielonych oraz ochrony środowiska naturalnego. Program ma również za zadanie pobudzenie aktywności lokalnego środowiska, stymulowanie współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego.

Program rewitalizacji zawiera:

  • Charakterystykę obecnej sytuacji na terenie miasta i gminy Biskupiec
  • Diagnozę obszaru po-wojskowego przy Al. Broni, podlegającego rewitalizacji
  • Działania planowane do realizacji
  • Planowane działania przestrzenne
  • Plan finansowy, w tym analizę budżetu oraz wydatki planowane na realizację zadań wchodzących w zakres programu rewitalizacji
  • System wdrażania i sposoby oceny realizacji

Program został przygotowany w nawiązaniu do strategicznych dokumentów dotyczących rozwoju przestrzennego, społecznego i gospodarczego Biskupca:

  • Strategii Rozwoju Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego miasta i gminy Biskupiec
  • Planu Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Biskupiec
  • Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Na rewitalizowanym obszarze znajduje się 25 działek, 31 budynków, 7 wiat i 1 stacja paliw oraz tor przeszkód. Koncepcja zagospodarowania przedmiotowego obszaru koncentruje się na pięciu kierunkach rozwoju przyjętych jako priorytetowe, które będą realizowane poprzez rozmaite projekty. Wyznaczone priorytety to:

I. Adaptacja budynków na cele mieszkaniowe, Gmina Biskupiec zaadaptowała już jeden z budynków na cele mieszkaniowe i sprzedała 54 lokale mieszkalne. Obecnie w opracowaniu jest dokumentacja techniczna, w której planuje się adaptacje kolejnych budynków. Również prywatni inwestorzy adaptują budynki na ten cel.

II. Rozwój bazy sportowo-rekreacyjno-kulturalnej. Planuje się budowę:

  • krytej pływalni z zapleczem szatniowo-sanitarnym i technologicznym w tym: basen pływacki 25 x 12,5 m ( 312,5 m2 powierzchnia lustra wody ), widownia - 36 miejsc siedzących oraz 40 miejsc stojących, funkcja towarzysząca: sklepik
  • zespołu boisk sportowych - boiska powstaną w miejscu zdewastowanego i zagrażającemu zdrowiu i życiu toru przeszkód - tzw. "małpiego gaju". Wykorzystane zostanie również naturalne ukształtowanie terenu na taras widokowy z ławeczkami;
  • skateparku

Zdewastowany zbiornik przeciwpożarowy nadaje się do budowy tras skateparku. Hala sportowa - istnieje możliwość wykorzystania obiektu hali sportowej do organizacji zawodów sportowych o zasięgu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym. Biskupiec posiada tradycje i doświadczenie w organizacji tego typu imprez. Organizacja imprez kulturalnych - plac zgromadzeń z wyznaczonymi miejscami na scenę jest dobrym miejscem do organizacji dużych imprez kulturalnych. Istnieją dobre warunki do zabezpieczenia imprez masowych. Miasto nie dysponowało dotąd odpowiednio ogrodzonym terenem, z dobrym dojazdem i możliwością parkowania dużej ilości samochodów osobowych.

III. Rozwój funkcji usługowo-handlowej oraz wytwórczej, nieuciążliwej dla środowiska Prywatnym inwestorom stworzono szansę utworzenia bazy noclegowej oraz gastronomicznej, poprzez adaptację budynków koszarowych, co ma niebagatelne znaczenie przy organizacji imprez sportowych i kulturalnych. Na terenie jednostki będą funkcjonowały wkrótce 2 drukarnie, zakład produkujący zakrętki oraz zakład zajmujący się konfekcjonowaniem okuć meblowych. Zaadaptowana została część magazynów po-wojskowych, w których aktualnie funkcjonują hurtownie oraz magazyny np. mebli. Lokale użytkowe zostaną przeznaczone na sklepy, działalność usługową itp. Rozwój tych funkcji spowoduje napływ kapitału do miasta i ożywienie obszaru.

IV. Rozwój zabudowy towarzyszącej służącej zaspokojeniu potrzeb mieszkańców. Planuje się budowę: 80 garaży, parkingów, urządzeń terenowych takich jak: place zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe, ścieżki rekreacyjne itp. Opracowana została dokumentacja na przebudowę ul. Wojewódzkiej, którą złożono do biura wdrażania Funduszy Strukturalnych.

V. Ochrona środowiska naturalnego. Na omawianym terenie zostaną zachowane istniejące tereny zielone, wkomponowane w założenia urbanistyczne. Opracowano projekt zagospodarowania terenów zielonych na obszarze jednostki. Ponieważ jest to teren ogrodzony, stanowi swoistą enklawę w mieście.

Z dokumentem można zapoznać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Biskupcu oraz na stronie internetowej www.biskupiec.pl/z magistratu/rozwój społeczno-gospodarczy

 

2004-10-05

Plan Gospodarki Odpadami oraz Program Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Biskupcu, udostępniony w wersji elektronicznej

Zapraszamy do pobrania dwóch kluczowych dokumentów jakie zostały opracowane przez Urząd Miasta i Gminy w Biskupcu. Opracowania te zawierają najważniejsze informacje odtyczące stanu środowiska naturalnego oraz planów jego ochrony.

Wersja elektroniczna opracowana została w formacie PDF
Pobierz Plan Gospodarki Odpadami - PGO_Biskupiec.pdf (*.pdf, 894 kB)
Pobierz Program Ochrony Środowiska - POS_Biskupiec.pdf (*.pdf, 755 kB)

 

Adobe Acrobat Reader jest darmowym programem umożliwiającym odczytywanie i wydruk dokumentów w formacie PDF:
Adobe Acrobat Reader 6.0.2 PL dla Windows (*.exe, 20.6 MB)
Adobe Acrobat Reader 6.0.2 PL dla Mac (*.dmg, 31.6 MB)

 

2004-10-04

Turniej Piłki Nożnej - "Rasząg 2004"

Turniej Piłki Nożnej odbył się w dniu 26 września br. w Raszągu. Udział w nim wzięło 172 zawodników, w 10 zespołach (768 osobostartów) na dwóch płytach w Raszągu i Rzecku. Inicjatorami imprezy byli Radni Gminni - Mirosław Bartnikowski i Bogdan Dymowski oraz Rada Sołecka Rasząga oraz Rady M-G Z LZS w Biskupcu. Turniej zorganizowano w związku z sukcesem zajęcia przez Rasząg 6 miejsca w Wojewódzkim Konkursie "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś 2004 r.".

 

W związku ze zgłoszeniem się do turnieju 10 drużyn, poproszono o użyczenie boiska Klub Tajfun Rzeck. Drużyny zostały podzielone na 2 grupy, z których do półfinałów awansowały 2 najlepsze zespoły. Nagrody w postaci pucharów, medali, pamiątkowych pater i dyplomów zapewnili radni Bogdan Dymowski i Mirosław Bartnikowski oraz Rada M-G Z LZS. Nagrody wręczali osobiście fundatorzy. Kibice tradycyjnie dopisali, a zawodnicy szczególnie chwalili potrawy i napoje przygotowane przez Panie z Rasząga. W klasyfikacji końcowej Turnieju pierwsze miejsce wywalczył Tornado Najdymowo, drugie Tajfun Rzeck, trzecie Dynamo Rasząg.

 

2004-10-04

Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Biskupiec w Piłce Nożnej

25 września br. w Biesowie odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Biskupiec w Piłce Nożnej 5-osobowej. W zawodach udział wzięło 6 drużyn: SP 2 Biskupiec I, SP 2 Biskupiec II, SP 3 Biskupiec, SP Węgój, SP Czerwonka I, SP Czerwonka II. Grano systemem "każdy z każdym", co dało 15 meczy, w każdym brało udział, co najmniej 14 zawodników. Zawody zakończyły się sukcesem SP w Czerwonce, II-gie miejsce wywalczyła sobie SP nr 3, a trzecie SP nr 2.

 

Drużyny SP Czerwonka I i SP 3 Biskupiec wywalczyły sobie prawo reprezentowania Gminy Biskupiec w Turnieju Powiatowym, który odbędzie się 2 października br. również w Biesowie. Organizatorem Turnieju był Biskupiecki Szkolny Związek Sportowy, Sołectwo Biesowo i LZS Zorza Biesowo.

 

2004-10-01

Łódź szkoli się w Biesowie

Początek jesieni dla mieszkańców Biesowa zaczął się gorąco, a to za sprawą 40 osobowej grupy z Łodzi z gminy Nowosolna, która przez 3 dni (24-26 września) gościła w najpiękniejszej wiosce województwa.

Celem przyjazdu grupy w skład której wchodzili m.in. Wójt, radni, sołtysi oraz mieszkańcy gminy był wspólny udział w Szkoleniu nt. Aktywizacji Społeczności Lokalnej "Wspólne Dobro-Dobre Praktyki".

Projekt wizyty przygotował Wójt gminy Nowosolna Pan Tomasz Bystroński wraz z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Łodzi. W programie przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Warmii i Mazur poczynając od Sanktuarium Maryjnego w Św. Lipce po Wilczy Szaniec w Gierłoży oraz Skansen w Olsztynku.

Jednak głównym celem było poznanie wsi i mieszkańców Biesowa. Ważną sprawą dla integracji mieszkańców obu miejscowości były spotkania biesiadne. Dzięki bezpośrednim rozmowom i wymianie wrażeń narodziły się prawdziwe, przyjacielskie kontakty. Goście nie kryli, że z żalem opuszczają Warmińską Ziemię. Ale zapewne już niedługo mieszkańcy Biesowa zawitają w Nowosolnej.

 

2004-10-01
Wyniki postępowań przetargowych

Dnia 24.08.2004 r. ogłoszony został przetarg w trybie zapytania o cenę: "Dostawa pojemników do segregowania i zbiórki odpadów". Wybrano ofertę MJB Spółka jawna Nicponia, 83-140 Gniew, za kwotę 40 479,60 zł. (21 kpl. pojemników do zbiórki szkła, papieru i plastiku). Termin dostarczenia - 31.09.2004 r.

Dnia 06.09.2004 r. ogłoszony został przetarg nieograniczony na: "Wymianę punktów świetlnych na terenie Gminy Biskupiec". 22.09.2004 r. wybrano ofertę Zakładu Handlowo-Usługowego Andrzej Białek, za kwotę 109734,88 brutto. Wymienione zostaną oprawy świetlne w ilości 154 szt. na osiedlu Plażowa, 40-lecia, ul. Harcerska, ul. Kilińskiego. Termin wykonania prac upływa z dniem 30.10.2004 r.

Dnia 06.09.2004 r. ogłoszony został przetarg nieograniczony na: "Remont chodnika na ul. Kościuszki w Biskupcu". 22.09.2004 r. wybrano ofertę Zakładu Handlowo-Usługowego Zdzisław Tobiasz z siedzibą w Morągu, ul.Sierakowskiego l, za kwotę 46 550,43 PLN. Termin wykonania prac upływa z dniem 15.11.2004 r.

 

2004-09-28

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 30 lipca 2004 r.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 30 lipca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 192 poz. 1963) do ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 (Dz. U. Nr 228 poz.2255 z póź. zm.)

  • W przypadku osób, które od 1 maja tego roku otrzymywały zasiłek rodzinny z dodatkiem z tytułu samotnego wychowywania dziecka, przejściowy dodatek wyniesie 70% przysługującego im w kwietniu świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Dodatek ten nie może być jednak niższy niż 170 zł na dziecko i 250 zł na dziecko niepełnosprawne.
  • Osoby, które do 30 kwietnia 2004 r. pobierały alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, a obecnie nie mają prawa do zasiłku rodzinnego otrzymają przejściowy dodatek, przyznany z wyrównaniem za okres od 1 maja do końca tego roku w wysokości 70% pobieranych alimentów. Dodatek ten nie może przekroczyć 300zł.

    Chodzi tu o te osoby, których dochód na członka rodziny co prawda przekracza 504 zł albo 583 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych, ale jest niższy niż 612 zł na osobę w rodzinie. Tym osobom nie gwarantuje się minimalnej wysokości dodatku tzn. 170 zł i 250 zł.

  • O świadczenia rodzinne mogą występować też osoby uczące się także w szkołach wyższych, ale tylko do 24 roku życia. Dotyczy to osób, których rodzice nie żyją lub mają zasądzone alimenty od obojga rodziców.

  • Wprowadza się również dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przy rencie socjalnej lub rencie
    - przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności 170 zł;
    - przy znacznym stopniu niepełnosprawności 250 zł.

  • Zmianą też będzie przyznanie dodatku w kwocie 80 zł na pokrycie wydatków związanych z zamieszkaniem dziecka uczącego się w gimnazjum, w miejscowości w której znajduje się szkoła. Jednak dotyczy to tylko dzieci niepełnosprawnych.

  • Istotna zmiana to przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych wychowywanych w rodzinach zastępczych.

  • W wyniku obecnej nowelizacji przepisy pozwalają na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez realizujące świadczenia urzędy gmin i ośrodki pomocy społecznej, gdy w stosunku do ubiegającego się o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka wystąpią wątpliwości, czy faktycznie samotnie je wychowuje.

Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r. Osoby zainteresowane zmianami ustawy mogą się zgłaszać do MOPS Biskupiec ul. Kościuszki 4, II piętro pokój 24 w godz. od 800 do 1500 tel. (0 89) 715 25 13 wew. 41.

 

2004-09-28

Październikowy numer Biuletynu Urzędu Miasta

Pobierz plik pazdziernik2004 (MS Word, *.doc, 84 kB)

W tym numerze:

  • Dożynki Gminne Rasząg 2004
  • Z życia Gminy
  • Sport w Gminie
  • BDK informuje, zaprasza...

 

2004-09-27

Biskupiecki Dom Kultury zaprasza na zajęcia kółek i klubów zainteresowań

  • Każdy wtorek i czwartek zespoły taneczne
    16.00 - początkujący
    17.00 - średniozaawansowany
    18.00 - zaawansowany
  • Każda sobota godz. 17.00 - Szkółka szachowa BDK Biskupiec
  • Od poniedziałku do piątku próby zespołów muzycznych
  • Każdy czwartek godz. 16.00
    - "Czwartkowe Spotkania ze Sztuką" - zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży
  • Piątek - sobota - niedziela godz. 18.00
    - seanse filmowe kina "Millenium" (zgodnie z terminarzem kinowym)
  • Kabaret "Żądło" wciąż poszukuje "nowych twarzy" - informacje w sekretariacie BDK

UWAGA !
W październiku odbędzie się nabór - eliminacje do Studia Wokalnego "Sukces" - dokładne informacje w pierwszej dekadzie października w gablotach informacyjnych i sekretariacie BDK.

 

2004-09-27

XI Wojewódzkie Biegi Przełajowe Czerwonka 2004

Zawody odbyły się 18 września br. w Czerwonce. W tym roku udział w biegach wzięło ponad 1000 zawodniczek i zawodników, reprezentujących 34 szkoły podstawowe i 12 gimnazjów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Pomimo zapowiedzi nie dojechali zawodnicy z terenu Rosji i Litwy. Organizatorami zawodów byli: Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS w Olsztynie, Urząd Miejski w Biskupcu, Rada Miejsko-Gminna Zrzeszenia LZS w Biskupcu, Biskupiecki Szkolny Związek Sportowy, Szkoła Podstawowa w Czerwonce, LUKS Czerwonka przy SP w Czerwonce.

 

Zawody mogły się odbyć dzięki pomocy organizacyjnej i wsparciu finansowemu sponsorów. Gorąco dziękujemy zatem następującym osobom, firmom, instytucjom: W-M Z LZS w Olsztynie, Urząd Miejski w Biskupcu, Anna i Marek Domin, Biskupieckie Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców, Drukarnia Algraf - Alina i Tadeusz Matuszewicz, PZU S.A., Styropol - Jan Sarzyński, Pomarol - Mieczysław Worgut, Agencja Ochrony "Pewność" - Małgorzata i Andrzej Prusaczyk, Warmińska Fabryka Okien "Postęp" - Ewa i Kazimierz Łastowscy, Poseł na Sejm IV Kadencji - Aleksander Szczygło, Meble Borkowski - Sławomir Borkowski, Sklepy Neonet, Avis - Mariusz Ziółkowski, Sklep Grundig, Plus GSM, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, Rada M-G Z LZS w Biskupcu, Biskupiecki Szkolny Związek Sportowy, Zakłady Mięsne "Warmia" - Teresa Duda, Hurtownia "Wielemix - Leon Wierzchnicki, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - Marek Świątek, Hurtownia Wipsór - Jerzy Roszkowski, Radny Andrzej Cichocki, Rada Sołecka Czerwonki - Zuzanna Gurbisz, Czmuda S.A., Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Biskupcu, Komisariat Policji w Biskupcu.

W klasyfikacji zespołowej Szkół Podstawowych pierwsze miejsce zdobyły Jeziorany, drugie SP nr 3 w Biskupcu, trzecie SP nr 2 w Biskupcu. W klasyfikacji drużynowej Gimnazjów pierwsze miejsce wywalczyły Kiwity, drugie Publiczne Gimnazjum w Biskupcu, trzecie Katolickie Gimnazjum w Biskupcu.

Wyniki w wersji elektronicznej do ściągnięcia (MS Word *.doc, 51kB)

 

2004-09-14
"Czysta i piękna zagroda - Estetyczna Wieś 2004"

W dniu 11 września br. rozstrzygnięty został Wojewódzki Konkurs "Czysta i Piękna Zagroda - Estetyczna Wieś 2004". Przesłaniem konkursu była aktywizacja mieszkańców wsi do tworzenia atrakcyjnych warunków pracy i wypoczynku oraz poprawa estetyki wsi i zagród. Zgodnie z regulaminem Komisja przeprowadziła 2 lustracje. Punktacja z I lustracji była notą początkową oceniającą stan wsi. Podczas II lustracji oceniony został wkład pracy mieszkańców na rzecz poprawy stanu sanitarnego i estetycznego miejscowości. Różnica punktów pomiędzy I a II lustracją decydowała o wytypowaniu laureatów.

Rasząg

Z terenu naszej Gminy do konkursu stanęło 7 miejscowości: Rasząg, Zabrodzie Dworzec, Kobułty, Lipowo, Węgój, Czerwonka, Droszewo.

Kobułty zajęły V miejsce tym samym wygrywając 1000 zł, zaś miejsce VI przypadło Raszągowi, który również odebrał nagrodę 1000 zł. Przedstawiciele Rad Sołeckich obu miejscowości osobiście odebrali przyznane im nagrody.

Kobułty

Gratulujemy nagrodzonym sołectwom, a jednocześnie zachęcamy pozostałe do zaangażowania w tworzenie coraz lepszego wizerunku swojej miejscowości. Dzięki tego typu akcjom nasza wieś z roku na rok pięknieje zmieniają nie do poznania swoje oblicze.

 

2004-09-10

Plon niesiemy, plon - Dożynki Gminne Rasząg 2004

Sprawnie i pomysłowo zorganizowane zostały 5 września w Raszągu Dożynki Gminne 2004. Dla mieszkańców Rasząga, jak i przybyłych gości była to przyjemna niedziela, którą mogli spędzić na świeżym powietrzu i nawet na obiad nie musieli wracać do domów, bo wszystko, co trzeba znajdowało się na stoiskach poszczególnych sołectw.

Organizatorami dożynek było sołectwo Rasząg oraz Urząd Miejski. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała, a i na frekwencję też nie można było narzekać. Rasząg jako gospodarz zaprezentował się z jak najlepszej strony - duża różnorodność stoisk, możliwość zakupu po symbolicznych cenach grochówki, bigosu, kiełbasek oraz przepysznych, swojskiej roboty, wypieków, scena, przygotowany plac na stoiska sołectw, wydzielone miejsca na przeprowadzenie zawodów sportowych. Oczywiście nie zabrakło mszy św., rozpoczynającej obchody plonów, która odbyła się na powietrzu na specjalnie przygotowanym zielonym ołtarzu.

W tegorocznych wieńcowinach brało udział 13 sołectw: Botowo, Borki Wielkie, Czerwonka, Droszewo, Kamionka, Kobułty, Lipowo, Łabuchy, Rasząg, Stanclewo, Stryjewo, Węgój, Zabrodzie. Każde sołectwo próbowało zaprezentować się z jak najlepszej strony, a różnorodność pomysłów robiła wrażenie. Barwność i bogactwo prezentujących się sołectw, dowodziła, iż przygotowywały się do nich całe wsie. Goście mogli podziwiać no i oczywiście degustować przepyszne wypieki, smalce, pierogi, twarogi, miody, owoce i warzywa, przetwory, smalce i inne wiktuały.

Tuż po mszy przez plac przeszedł piękny korowód z wieńcami i chlebem, zatrzymując się przed gospodarzem Dożynek Burmistrzem Biskupca Markiem Dominem. Na czele korowodu szli starostowie plonu Państwo Rekita. Wszystkie delegacje składały na ręce gospodarza chleb i ustawiały wieńce, a także niektóre zaprezentowały krótki program artystyczny. Wrażenie zrobiło, a przy okazji wszystkich rozbawiło sołectwo Lipowo, którego to mieszkańcy sami ułożyli teksty piosenek i rymowanek.

Po korowodzie Burmistrz oficjalnie przywitał wszystkich przybyłych gości, podziękował organizatorom oraz wszystkim biorącym udział w Dożynkach sołectwom. W szczególności zaś zwrócił się do rolników dziękując im i ich rodzinom za ich trud i wysiłek włożony w tegoroczne żniwa oraz zaznaczając, iż uzyskane plony dają gwarancję, że nie zabraknie zboża na chleb, ani pod potrzeby inwentarza.

Po części oficjalnej nadszedł czas na rozpoczęcie konkursu sołectw, w którym punktowane były: chleb, wieniec, prezentacja delegacji, stoisko, turniej sołectw (przeciąganie liny, podnoszenie ciężarka, przecinanie kłody piłą, rąbanie pnia, bieg z kostką słomy, wielobój sołtysów). Najładniejszy wieniec i chleb według komisji przygotowało Lipowo. Najciekawsze stoisko należało do Botowa. W turnieju sołectw najlepiej wypadły Borki Wielkie. W ogólnej klasyfikacji najwięcej punktów (48), a tym samym I miejsce zajęło sołectwo Lipowo, II miejsce z 34 punktami wywalczył Węgój, a III pozycja (30,5 pkt) należała do Botowa.

Podczas wieńcowin odbywały się również pokazy strażackie, licytacja mebli, konkursy i zawody sportowe, pokaz Break-dance (RBC Rasząg), pokaz tańca dyskotekowego (świetlica wiejska w Lipowie), loteria fantowa, występy zespołów muzycznych, motocyklowa i gokartowa jazda sprawnościowa i wiele innych.

Ostatnim akordem imprezy była trwająca do północy zabawa taneczna pod gołym niebem.

 

2004-08-26

Delegacja z Bramsche z wizytą w Biskupcu

Od 23 sierpnia 2004 w naszej Gminie gości delegacja z Bramsche powiat Osnabrück w Niemczech. Jest to rewizyta wyjazdu zorganizowanego przez Urząd Miejski w kwietniu 2004r. do miasta Bramsche, z którą Biskupiec nawiązuje współpracę partnerską. 24 sierpnia w sali sesyjnej odbyło się spotkanie z radnymi, urzędnikami, przedstawicielami Biskupieckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast. Szczególnym akcentem tej wizyty był wpis do księgi pamiątkowej jako początek współpracy w ramach partnerstwa.

Pan Wiceburmistrz Bramsche Gerhard Grun wyraził zadowolenie z rodzącej się współpracy oraz nadzieję na podpisanie w niedługim czasie dokumentu partnerstwa. Jeszcze tego samego dnia w Starej Kaflarni miało miejsce spotkanie z delegacją starostwa w składzie Jan Maścianica, Andrzej Szeniawski, Anna Rybińska. Dyskusję na temat rozwoju współpracy poprzedziło wystąpienie nt. "Zasad funkcjonowania samorządu w Polsce" jak również przybliżenie schematów organizacyjnych obu lokalnych samorządów. Wieczór uświetnił występ zespołu p. Roberta Tokarskiego.

Gospodarze Biskupca umożliwili poznanie miasta i gminy poprzez zorganizowanie wizyt w gospodarstwach agroturystycznych Państwa Lamp i Zięba oraz w pobliskich miejscowościach: Biesowo, Węgój, Rasząg. Gościom zaprezentowano następujące placówki: Gimnazjum Katolickie, Szpital Powiatowy, Halę Sportową, Zakłady Mięsne - "WARMIA", Biskupiecki Dom Kultury, Straż Pożarną, Ośrodek dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym, POMAROL.S.A. oraz gospodarstwo rolne Pana Jana Uzorko.

Jest to pierwsza oficjalna wizyta tak licznej grupy mieszkańców Bramsche w Biskupcu. Podczas pobytu zacieśniły się więzi przyjaźni i wyrażono chęć dalszego kontynuowania tej współpracy

Bramsche - położona w Landzie Dolna Saksonia w Niemczech, 31 tysięczna gmina, o pow. 183,3 km2, którą tworzy 12 miejscowości. Od ubiegłego roku Gmina Biskupiec czyni starania celem zawarcia porozumienia o partnerstwie z Bramsche. 25 marca 2004 r. niemieccy radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli o nawiązaniu współpracy partnerskiej, a 26 marca 2004 r. taka sama uchwała została podjęta na Sesji Rady Miejskiej w Biskupcu.

Bramsche w internecie: http://www.bramsche.de

 

2004-08-26

Lipcowy numer Biuletynu Urzedu Miasta

Pobierz plik wrzesien2004 (MS Word, *.doc, 66 kB)

W tym numerze:

  • Delegacja z Bramsche z wizytą w Biskupcu
  • Z życia Gminy
  • Sport w Gminie
  • BDK informuje, zaprasza...

 

2004-08-25

X Ogólnopolskie Kryterium Kolarskie w Biskupcu

W dniu 22 sierpnia br. na ulicach Biskupca rozegrane zostało X Ogólnopolskie Kolarskie Kryterium Uliczne. W tegorocznym kryterium udział wzięło 136 zawodniczek i zawodników z Polski i Rosji. Organizatorem imprezy był Klub Kolarski LKK Styropol oraz W-M LZS w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Urząd Miejski w Biskupcu, Rada M-G Z LZS w Biskupcu. Zawodnicy startowali w następujących kategoriach: początkujący chłopcy, początkujące dziewczęta, młodzik, młodziczka, junior młodszy, juniorka młodsza, junior, juniorka, senior, seniorka, masters.

Według zaproszonych gości oraz zawodników imprezę cechował wysoki poziom organizacji. Oprócz sukcesu organizacyjnego, zawodnicy LKK Styropol Biskupiec odnieśli sukces sportowy, wygrywając rywalizację zespołową, wyprzedzając LUKK "Mazur-Krokus" z Barczewa oraz LUKS "Olimpijczyk" z Morąga.

Wyniki kryterium kolarskiego do pobrania (MS Word, *.doc, 35 kB)

2004-08-25
WYKAZ MIEJSCOWOŚCI GMINY BISKUPIEC

Wykaz opracowany przez Urząd Statystyczny w Olsztynie (stan na 15.07.2004 r.).

biskupiec_wykaz.pdf (Adobe Acrobat Reader, *.pdf, 47 kB).

Wykaz miejscowości można odczytać i wydrukować przy pomocy programu Acrobat Reader dostępnego bezpłatnie pod adresem http://www.adobe.com/products/acrobat/main.html

 

2004-08-24

650-lecie Biesowa

7 sierpnia br. mieszkańcy Biesowa uroczyście obchodzili 650-lecia powstania wsi. Z tej okazji odbyła się msza święta w Kościele św. Mikołaja połączona z koncertem organowym. Po mszy ks. prałat Karol Święcki - dziekan Biskupca wygłosił odczyt przybliżający zebranym historię wsi. W celu upamiętnienia tak ważnej dla mieszkańców daty, odsłonięta została tablica pamiątkowa w formie kamienia polnego. Kolejnym punktem programu było oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej.

Uroczystość uświetniła obecność znamienitych gości, min. Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej prof. Tadeusza Iwińskiego, Starosty Olsztyńskiego Adama Sierzputowskiego, Radnej Powiatu Olsztyńskiego Barbary Osipowicz, przedstawicieli Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich oraz Urzędu Marszałkowskiego, Zastępcy Burmistrza Krystyny Łapińskiej, Sekretarz Gminy Marii Szarek, Skarbnika Gminy Elżbiety Kaczmarczyk.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn, podczas którego goście mogli obejrzeć wystawę rzeźb plenerowych. Nie zabrakło także części artystycznej i różnorodnych konkursów (między innymi podnoszenie ciężarka, paintball, loteria fantowa). Jubileusz zakończyła zabawa taneczna.

 

2004-08-25

Plany "Ochrony Środowiska" i "Gospodarki Odpadami"

W dniu 19.08.2004 r. odbyło się spotkanie konsultacyjne pracowników merytorycznych Urzędu Miejskiego z udziałem Sekretarz Gminy Marii Szarek z autorami projektów planów: "Gospodarki Odpadami" i "Ochrony Środowiska" z firmy EUROCONSULTING.

Plany opracowywane są w ramach związku Gmin "Czyste Mazury", który powstał w celu rozwiązania problemu utylizacji odpadów komunalnych na terenie 8 gmin, które tworzą ten związek. Po prezentacji planów, odbyła się merytoryczna dyskusja oceniająca treść projektów. Autorzy opracowania odnieśli się do zgłoszonych uwag i wyjaśnili wątpliwości zgłaszane przez uczestników spotkania. Obecnie projekty programów zostaną przesłane do zaopiniowania przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazuskiego, Zarząd Powiatu Olsztyńskiego oraz umieszczone zostaną na stronie internetowej Urzędu Miasta Biskupiec www.biskupiec.pl

Mieszkańcy naszej Gminy mogą zgłaszać uwagi i propozycje do treści tych dokumentów pod adres email: ratusz@biskupiec.pl lub osobiście w pok. nr 10 Urzędu Miasta u Inspektora d/s Leśnictwa i Ochrony Środowiska Antoniego Dajnowskiego.

 

2004-08-25

Biskupiecka Liga Piłki Nożnej LZS

Trwa Runda Rewanżowa Biskupieckiej Ligi Piłki Nożnej LZS. W rozgrywkach bierze udział 14 drużyn z terenu całej Gminy Biskupiec. W Lidze bierze udział ponad 200 zawodników, którzy co tydzień dostarczają nowych wrażeń swoim kibicom. Na bieżąco można obserwować rozwój rozgrywek w tygodniku "Nasza Warmia". 22 08 2004r.

 

2004-08-15
IX FESTIWAL MŁODE TALENTY 2004

W dniu 14 sierpnia br w Wilimach odbył się IX Festiwal "Młode Talenty - Dadaj 2004". Konkurs wygrała trzynastoletnia mieszkanka Olsztyna Paulina Pastuszko. W nagrodę trzynastolatka otrzymała telefon komórkowy. W tegorocznym finale wystąpiło 10 dziewcząt i jeden chłopiec. Wykonywano wyłącznie polskie piosenki. W trakcie festiwalu przeprowadzono również: konkurs piosenki "Szansa przed szansą" (repertuar polskich wykonawców zaprezentowała młodzież naszego województwa); odbył się również koncert "Szansa po szansie".

Gwiazdą wieczoru był zespół Smokey Band, który zagrał przeboje legendarnej grupy Smokey. Organizatorami imprezy byli Biskupiecki Dom Kultury oraz Hotel Grajan.

 

2004-08-13
IX FESTIWAL MŁODE TALENTY 2004
DADAJ 14 SIERPNIA

14 sierpnia br. godz.19.00 Hotel "Grajan" Wilimy nad jeziorem Dadaj

W programie:
1. Konkurs piosenki "Szansa przed szansą"
2. Koncert "Szansa po szansie"
3. Gwiazda wieczoru "SMOKEY BAND"

Organizatorzy:
Biskupiecki Dom Kultury
Hotel "Grajan"

 

2004-08-12

Czysty Biskupiec - Czysta Gmina

"Rekultywacja jez. Kraks Mały"

W związku z podjęciem działań zmierzających do powstrzymania biodegradacji jeziora Kraks Mały w okresie od 28.06 do 12.07.2004 r. trwały prace polegające na wykoszeniu dna z roślinności podwodnej oraz nawodnej - moczarki, pałki wodnej, trzciny, za pomocą kosiarki łańcuchowej C-430 H. Wykaszanie z tafli lodu martwych części roślin oraz wykaszanie dna mają na celu spowolnienie tempa eutrofizacji jeziora.

Wykoszono najbardziej wysuniętą część litoralu z pozostawieniem części trzcin przy linii brzegowej o szerokości od 10 do 30 m. dla potrzeb normalnego funkcjonowania ichtiofauny oraz ptactwa wodnego. W wyniku wykaszania lustro wody zwiększyło się o ok. 11 ha, a ok. 4 ha pozostaje pokryte roślinnością przybrzeżną. Nagromadzona biomasa roślinna zostanie wywieziona i przeznaczona na kompost.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 36.352 zł. z czego 15.000 zł gmina pozyskała ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Czysty Biskupiec"

"Czysty Biskupiec"-taką opinię słyszymy od odwiedzających nasze miasto turystów, na co również zwrócili uwagę organizatorzy "Lata z radiem" oraz członkowie zespołu "Budka Suflera". Chwalą piękną zieleń miejską, ukwiecone place, balkony, zadbane trawniki.

W związku z powyższym kieruję słowa podziękowania do firmy AL-BIS p. Alicji Nojak, która od 01.01.1998 r. zajmuje się pielęgnacją zieleni miejskiej a także mieszkańców Biskupca, dbających o swe przydomowe oazy roślinności. To właśnie oni tworzą wizerunek czystego Biskupca.

Burmistrz
Marek Domin

 

2004-08-14

Droga w Wilimach

W miesiącach lipiec-sierpień br. Gmina realizuje zadanie pod nazwą "budowa drogi gminnej Wilimy-Wilimy Kolonia". Budowa polegać będzie na wykonaniu nawierzchni asfaltowej na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Czerwonka - Ramsowo , do Hotelu Grajan o łącznej długości 1106 mb i szerokości 3,0 m. z mijankami z płyt betonowych. Zadanie to współfinansowane jest ze środków unijnych w ramach programu "SAPARD". Koszt inwestycji to 610.725,24 zł. brutto. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów "DROMO" w Ostródzie, Kierownictwo Grupy Robót w Kętrzynie.

W wyniku prowadzonych prac mogą wystąpić utrudnienia w dojeździe do plaży i obiektów rekreacyjnych położonych wzdłuż budowanej drogi. W związku z tym Gmina Biskupiec przeprasza wszystkich użytkowników korzystających z przedmiotowej drogi prosząc jednocześnie o wyrozumiałość.

Będzie woda!

Dzięki pozyskaniu środków z programu SAPARD realizowana jest budowa sieci wodociągowej. Inwestycja uzbroi tereny w podstawową infrastrukturę techniczną w miejscowościach: Biskupiec, Kol. Biskupiec, Pudląg, Zabrodzie, Dworzec, Botowo, Labuszewo, Dymer, Kol. Dymer, Rasząg, Józefowo oraz budowa drogi gminnej Wilimy, Wilimy kolonia. Łączna wartość inwestycji wyniesie: 1.780.00,00 zł

 

2004-08-14

Wnioski złożone w ramach funduszy strukturalnych.

25 czerwca br zostały złożone do Urzędu Marszałkowskiego wnioski o dofinansowanie w ramach funduszy strukturalnych. Realizacja projektów ma umożliwić zaopatrzenie terenów wiejskich w sieć wodociągową, kanalizację sanitarną, budowę pływalni krytej oraz przebudowę stołówki szkolnej w SP nr 3 w Biskupcu. Jeśli wnioski zostaną zaakceptowane roboty rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Wnioski złożone w ramach funduszy strukturalnych:

  1. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków Biskupiec- Wilimy.
  2. Budowa sieci wodociągowej w rejonie POŁUDNIE II etap 8 część B, gmina Biskupiec (miejscowości: Borki, Parleza Mała)
  3. Budowa sieci wodociągowej w rejonie PÓŁNOC I i II etap-9 część AB gm. Biskupiec(miejscowości: Adamowo, Biskupiec Kolonia, Bredynki, Lipowo, Sadowo, Stanclewo, Stryjewo, Węgój)
  4. Przebudowa ulic na osiedlu Zatorze w Biskupcu
  5. Budowa basenu w Biskupcu, ul. Al. Broni 10
  6. Przebudowa stołówki szkolnej w SP nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu, ul. Chrobrego 15

Wnioski przygotowywane w ramachfunduszy strukturalnych:

  1. Przebudowa ulic na osiedlu przy ulicy Chrobrego w Biskupcu
  2. Budowa ciągu pieszo rowerowego z miejscami rekreacyjnymi wzdłuż brzegu jeziora Kraksy w Biskupcu
  3. Budowa amfiteatru w Biskupcu, Pl. Konstytucji 3 Maja
  4. Budowa sieci wodociągowej w rejonie POŁUDNIE II etap 8 część A, gm. Biskupiec (miejscowości: Mojtyny-Kamionka)
  5. Przebudowa ulicy Wojewódzkiej w Biskupcu
  6. Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie POŁUDNIE II, gm. Bikupiec(miejscowości: Kamionka-Mojtyny -Kobułty- Borki- Parleza -Lipowo -Biskupiec)
  7. Budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie POŁUDNIE I, gm.Biskupiec (miejscowości: Rasząg Kojtryny - N. Marcinkowo Rzeck)
2004-08-12
"Warsztaty ceramiczne Biskupiec 2004"

W ramach projektu realizowanego przez Biskupieckie Koło Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Forum Kobiet oraz przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego zorganizowane zostały warsztaty ceramiczne, w których łącznie uczestniczyło ponad 50 osób. Warsztaty miały charakter otwarty.

Swoje umiejętności mógł sprawdzić każdy. Uczestnicy wykonywali z gliny dekoracyjne naczynia użytkowe, figurki ptaków, kwiaty, plakietki oraz inne przedmioty dekoracyjne np dzwonki. Po wysuszeniu wyroby te zostały wypalone w piecu ceramicznym Biskupieckiego Ośrodka Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz pieca wypałowego specjalnie zbudowanego przez Panią Ewę Różańską prowadzącą zajęcia warsztatowe.

Najciekawsze prace można obejrzeć w Biurze Informacji Turystycznej w Biskupcu ul. Plac Wolności 5. Jest to ciekawa propozycja poszerzająca wytwarzanie pamiątek na potrzeby turystyczne regionu.

 

2004-07-30

Turniej Kartingowy w Biskupcu

30 lipca 2004 roku w Biskupcu odbył się II Wojewódzki Turniej Kartingowy o Puchar Burmistrza Biskupca. Organizatorami Turnieju byli: Klub Turystyki Motorowej Dadaj Biskupiec, Urząd Miasta oraz M-G Zrzeszenia LZS w Biskupcu. Puchar Burmistrza zdobył Wojciech Dąbrowski z Karting Klubu Olsztyńskiego (klasa sportowa). W klasie popularnej 1 miejsce i Puchar Prezesa Klubu Turystyki Motorowej Dadaj - Mieczysława Worguta wywalczył Michał Czernomordy, przed Krystianem Kuciejem i Sławomirem Staszyńskim (wszyscy KTM Dadaj).

Korzystając z okazji organizatorzy zorganizowali wyścigi motocyklowe. Zwycięzcą został Paweł Muszyński. Drugi był Daniel Pepłowski, a trzecia Olga Kuciej (wszyscy KTM Dadaj). Dla zabawy przeprowadzono także konkurs palenia gumy motocyklowej, w którym najlepszy okazał się Krystian Kuciej.

 

2004-07-26

Kazimierz Górski w Biskupcu

25 lipca w ramach Biskupieckiego Lata w Biskupcu, na zaproszenie władz miasta, gościliśmy Kazimierza Górskiego - byłego trenera piłkarskiej kadry narodowej. Z tej okazji na stadionie miejskim rozegrano mecz oldbojów o Puchar Kazimierza Górskiego pomiędzy "Tęcza" Biskupiec, a Olsztynem, który komentował właśnie Kazimierz Górski. Mimo "kilku lat na karku" Pan Kazimierz okazał się energicznym, zabawnym i niesamowicie sympatycznym człowiekiem.

Ponadto w ramach tej imprezy zorganizowano także szereg konkursów skierowanych do rodzin - można było rywalizować w wielu atrakcyjnych konkurencjach. m.in. w strzałach do bramki (ojcowie), podbijanie piłki głową i żonglerce piłką (dzieci do 13 lat), w slalomie piłkarskim na czas (dziecko + rodzic), w piłkarskim torze przeszkód, w podnoszeniu ciężarka (dorośli), w skakance i hula-hopowym torze przeszkód, w rodzinnym przeciąganiu liny.

 

2004-07-25
XXIV Wojewódzki Konkurs Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej

W dniu 20 lipca 2004r. w Biskupieckim Domu Kultury odbył się XXIV Wojewódzki Konkurs Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej. Warunkiem udziału w konkursie była pełnoletność rzeźbiarzy amatorów, nadesłanie prac o dowolnej tematyce, technice, wielkości i z dowolnego tworzywa. Jeden autor mógł zgłosić do konkursu do 5 prac nienagrodzonych w innych konkursach.

Komisja w składzie: Ewald Kornek - przewodniczący, wykładowca Liceum Plastycznego w Olsztynie; Wiesław Wachowski- artysta plastyk, instruktor CEiIK w Olsztynie; Kamil Kuźma - komisarz wystawy; Stanisława Mikuła - sekretarz, po zapoznaniu się z 60 pracami 16 autorów z województwa warmińsko-mazurskiego postanowiła przyznać:

  • I nagrodę Marcinowi Zegarowiczowi z Biesowa za interesującą bryłę rzeźbiarską. Forma zachwyca nowoczesnością, wyszukaną plastycznością powierzchni, oraz syntezą języka plastycznego, jego oryginalnością.
  • II nagrodę Andrzejowi Bronakowskiemu z Łupek za świadomą i konsekwentną realizację rzeźbiarską ,,Dziada Proszalnego". Rzeźba ujmuje swoja transparentnością uczuć, dużą swobodą warsztatową, oraz mistrzowskim wykończeniem rzeźbiarskim i malarskim powierzchni.
  • III nagrodę Radkowi Karmazynowi z Biskupca za rzeźbiarskie "zmieszanie" motywów Piety i Madonny w zestawieniu z surową formą rzeźbiarską, oraz dekomponowanie postaci Chrystusa podporządkowne ekspresji rzeźby i materii w której rzeźbi.

Wyróżnienia:

I Waldemar Nowoć z Lidzbarka Warmińskiego za sprawność techniczną płaskorzeźbiarskich realizacji, których ulubionym motywem jest tworzenie portretów zachowujących indywidualne cechy postaci.

II Jacek Idźkowski z Biskupca za interesującą interpretację rzeźbiarską ,"Kobiety", posługującą się różnorodną skalą środków artystycznych, podszytą surrealistyczną wyobraźnią autora.

III Mariusz Iljasiuk z Biskupca za specyficzną i indywidualną strukturę rzeźbiarską, wzbogaconą kolorystyka przeniesioną z malarskich doświadczeń autora, oraz dobór materii rzeźbiarskiej w zaprezentowanych scenach biblijnych.

IV Mieczysław Modliszewski z Barchan za podjęcie aktywnej tematyki społecznej w rzeźbie "Rolnictwo Polskie w drodze do Unii".

 

2004-07-19

Lato z Radiem i Budka Suflera w Biskupcu

Wydarzeniem tegorocznych obchodów VIII Dni Biskupca, był koncert Budki Suflera obchodzącej w tym roku 30-lecie istnienia. Zespół przyjechał razem z ekipą "Lata z Radiem". W sobotę 17 lipca br. na dawnej płycie apelowej w jednostce wojskowej, ponad 8-tysięczna widownia z całego regionu, szalała na koncercie Budki Suflera. Gorąca atmosfera na imprezie zgrała się z upalną pogodą.

 

Budka zagrała swoje największe przeboje, jak "Sen o dolinie", "Takie tango, "Świat od zaraz", "Bal wszystkich świętych" oraz utwory z najnowszej płyty "Jest". Krzysztofowi Cugowskiemu towarzyszył i wykonał kilka utworów Felicjan Andrzejczak. Swoim ochrypłym głosem zaśpiewał m.in. "Jolka, Jolka" i "Noc komety".

Goście nie tylko wykazali się zdolnościami muzycznymi na scenie, ale również sprawnością fizyczną na stadionie. Dzień wcześniej rozegrano mecz na Stadionie Miejskim pomiędzy ekipą Lata z Radiem a samorządowcami z Biskupca ( wynik 1:2), już w sierpniu planowany jest mecz rewanżowy.

 

2004-07-19

Dadajowy Zawrót Głowy

W ramach obchodów Dni Biskupca, w dniu 18 lipca br., Państwo Ewa i Andrzej Olczak zorganizowali imprezę "Dadajowy zawrót głowy" na Słonecznym Brzegu. Takiego oblężenia plaża biskupiecka nie przeżyła od lat. Podczas imprezy dopisała pogoda i atrakcji nie brakowało.

Mieszkańcy oraz turyści licznie uczestniczyli w konkurencjach rekreacyjno-sportowych takich jak: piłka plażowa, wyścigi małżeństw, siatkonoga, kajaki bez wioseł. Dużym powodzeniem cieszyła się rozstawiona ogromna szachownica, na której rozegrano partię szachów z udziałem dzieci jako żywych figur. Wieczorem zagrał zespół "Kazik i Przyjaciele", a na zakończenie imprezy przygotowano imponujący pokaz fajerwerków.

Wyniki rozgrywek sportowych:
Piłka plażowa: 1. Grzegorz Lato. i Waldemar Kopyść; 2. Piotr Łubiński i Marcin Plaskota; 3. Piotr Piskorz i Krzysztof Lichota. Brało udział 13 drużyn; Wyścig małżeństw:1. Żaneta i Tomasz Rydzanowscy; 2. Beata i Marek Małczakowie; 3. Jadwiga i Konrad Tomaszewiczowie; Siatkonoga: 1. Mariusz Zbrzeski i Mariusz Jóźwiak; 2. Piotr Zając i Bartosz Kowalewski; 3. Paweł Próchniak i Michał Próchniak; Kajaki bez wioseł:1. Marcin Cieślak i Kamil Giglewicz; 2. Radosław Jalisiejew i Paweł Zacharewicz; 3. Janusz i Sławomir Klimas.

Zawody poprowadził Adam Kuprowski. Burmistrz Biskupca składa podziękowanie Państwu Ewie i Andrzejowi Olczak za pomysł zorganizowania imprezy oraz zaangażowanie w realizacji tego przedsięwzięcia.

 

2004-07-05

BISKUPIECKIE LATO - KONKURS NA LOGO

Biskupiecki Dom Kultury ogłasza konkurs na logo "Biskupieckiego Lata", cyklu imprez organizowanych na terenie miasta i gminy Biskupiec w okresie wakacyjnym. Tegoroczna edycja "Biskupieckiego Lata" potrwa od 3 lipca do 27 sierpnia.

W konkursie mogą brać udział wszyscy obywatele Unii Europejskiej, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie i kolor skóry. Wyłonione logo będzie oficjalnym znakiem "Biskupieckiego Lata 2005". Rozstrzygnięcie konkursu i prezentacja zwycięskiego logo odbędzie się 27 sierpnia podczas zakończenia tegorocznego cyklu.

Prace w dowolnej technice, prosimy składać w zamkniętych kopertach, oznaczonych godłem, do 20 sierpnia 2004r. w Biskupieckim Domu Kultury. Przewidziane atrakcyjne nagrody, z niespodziankami włącznie!!!

Zapraszamy!

 

2004-07-05

Kalendarz Imprez Letnich 2004

Opublikowano kalendarz imprez letnich. Program obejmuje imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne, które odbędą się w Biskupcu w terminie od lipca do września 2004.

Program do pobrania kalendarz_lato2004.doc (MS Word *.doc, 42 kB)

 

2004-06-25

Agroturystyka - objazd gospodarstw

Dnia 19 czerwca odbył się objazd gospodarstw agroturystycznych, na który zaproszeni zostali mieszkańcy gminy zajmujący się turystyką wiejską. Podróż rozpoczęto od Rukławek, gdzie nieopodal lasu znajduje się gospodarstwo Pani Małgorzaty Wasilewskiej. Odwiedzono również Pana Roberta Karaźniewicza, oferującego gościom staw rybny, kontakt z końmi, kozami i królikami, a ponadto małą galerię lokalnych artystów. Przejeżdżając zatrzymano się w gospodarstwie Państwa Golan gdzie uraczono gości specjałami domowej kuchni. Następnie pojechano do Biesowa odwiedzając w Najdymowie karczmę "Pod Sandaczem".

W Biesowie znajduje się malowniczo położony dom wczasowy Państwa Grońskich, a także gospodarstwo Państwa Lamp. W pobliskim Biesówku zapoznano się z ofertą Pana Karazniewicza dotyczącą rozgrywek paintball. Podczas objazdu obejrzano również doskonale prowadzone gospodarstwo Pani Taube, myśliwski domek letniskowy Pani Jesionowskiej, pokoje gościnne Państwa Kostka w Kobułtach, a także gospodarstwo agroturystyczne Państwa Ziółkowskich położone w Nowym Marcinkowie.

 

2004-06-08

Sekretarz Stanu w Klubie Strażaka w Węgoju

W trakcie Festynu Wielopokoleniowego zorganizowanego przez Radę Pedagogiczną oraz Radę Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej w Węgoju, dnia 5 czerwca 2004 roku przybył znakomity gość - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poseł profesor Tadeusz Iwiński. Panu posłowi wręczono podziękowanie za akcję "Obiad za serce", w wyniku której szkoła otrzymała 2 tys. zł. na dożywianie uczniów.

Festyn swoją obecnością zaszczycili także inni ważni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Biskupiec pan Marek Domin, Burmistrz Mrągowa pani Otolia Siemieniec oraz Sekretarz naszej gminy pani Maria Szarek.Po okolicznościowych przemówieniach odbyły się konkurencje sportowe dla dzieci, rodziców i mieszkańców starszego pokolenia. Dochód z festynu przeznaczono na potrzeby szkoły.

 

2004-06-06
Laur Złotej Rybki

4 czerwca w BDK odbyła się finałowa Gala Teatralna XXIV Wojewódzkiego Konkursu Zespołów Teatralnych o "Laur Złotej Rybki". Po eliminacjach rejonowych na scenie BDK wystąpiło 14 zespołów, od Ełku i Działdowa po niewielkie Mingajny koło Ornety. Profesjonalne Jury uznało, że zespoły prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, a różnorodność form scenicznych zaspokoiła potrzeby widowni od przedszkolaków po osoby dorosłe. Doskonale radzili sobie młodzieżowi prezenterzy, którzy prowadzili Galę Teatralną, a byli to: absolwent LO- tegoroczny maturzysta Paweł Sternik oraz licealistka, v-ce Miss Ziemi Biskupieckiej Paulina Czerwińska.

Atrakcją dla mieszkańców, a jednocześnie promocją Biskupca i jego urokliwych uliczek była wielka parada zespołów teatralnych w barwnym korowodzie, który przemaszerował trasą od BDK do Zespołu Szkół przy ulicy Chrobrego. Walory miasta, historie ważnych obiektów przekazywał zespołom dyrektor BDK p. Zbigniew Szczypiński. Przy Urzędzie Miejskim korowód witał osobiście Burmistrz p. Marek Domin, który parę godzin wcześniej uroczyście otwierał imprezę. Gospodarze Gali Teatralnej zadbali, aby żaden zespół nie czuł się w Biskupcu obco i wyjechał z gościnnych progów BDK z nagrodą upamiętniającą pobyt w naszym mieście. Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu licznych sponsorów, którzy ufundowali nagrody, a otrzymali je:

"Laur Złotej Rybki" w postaci statuetki z rybką w złotej koronie i nagrodę pieniężną Starosty Olsztyńskiego otrzymał teatr "Panika" z Gimnazjum w Kętrzynie za spektakl autorski kierownika i reżysera zespołu Katrzyny Bronakowskiej, zatytułowany "Nasze kolce".

"Laur Srebrnej Rybki"- statuetkę i nagrodę pieniężną Starosty Olsztyńskiego zdobył teatr "Cento" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie za widowisko Zofii Wójcik "Bajeczka o małpeczce" w reż. Renaty Nędzi-Sosnowskiej, Zyty Nędzi i Łucji Bacińskiej. Zespół uzyskał również nagrodę publiczności ufundowaną przez Redakcję Gazety Olsztyńskiej odtwarzacz CD i kosz słodyczy.

"Laur Brązowej Rybki"- statuetkę i nagrodę Burmistrza Biskupca radiomagnetofon z odtwarzaczem CD jury przyznało teatrowi "Arlekin" ze Szkoły Podstawowej w Lasecznie za spektakl Zofii Asztemborskiej pt. "Kochaj mnie tato" w reż. Zofii Asztemborskiej.

Pozostałe zespoły uhonorowano nagrodami rzeczowymi. I tak:

Teatr "Różowe Marzenia" z GOKw Dywitach za sztukę "Kopciuszek" w reż. Jadwigi Orzełek otrzymał zaproszenie do Olsztyńskiego Teatru Lalek. Kabaret "Krasnale" ze Szkoły Podstawowej w Windzie za widowisko pt. "Pinokio, a jak myślisz" w reż. Henryki Hryniewieckiej i Elżbiety Machniak nagrodę Kuratora Oświaty. "Zespół klas I-III" ze Szkoły Podstawowej w Mingajnach za sztukę "Śpiąca królewna" w reż. Mirosławy Sawniewicz i Hanny Kamieńskiej nagrodę ZASP-u w Biskupcu. Teatr "Kłobuki" ze Szkoły Podstawowej w Mielnie za sztukę "Mysia narada" w reż. Doroty Boreckiej nagroda Społecznej Rady Programowej BDK- Teatr "Astrum" ze Szkoły Podstawowej w Szczepankowie za sztukę "Dinuś i Drakulka" w reż. Danuty Jendrzejewskiej otrzymał nagrodę Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. Kabaret "Antrakt" z Zespołu Szkół nr 1 w Kętrzynie za sztukę "Diabełek" w reż. Doroty Arszułowicz, Bożeny Mickiewicz i Agnieszki Kreczman otrzymał nagrodę p. Jacka Waksmundzkiego Prezesa Firmy "Candela".Teatr "Awanturka" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku za sztukę "Ja się tak nie bawię" w reż. Ewy Kochanowicz i Hanny Szyszło otrzymał nagrodę TKT. Grupa "Wir" ze Szkoły Podstawowej w Działdowie za spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" w reż. Ewy Elbruda otrzymał nagrodę Biskupieckiego Domu Kultury. Teatr "Iluzja" z Gimnazjum Nr 2 w Mrągowie za spektakl autorski "Ach, ta wolność" Danuty Stachelek kierownika i reżysera zespołu otrzymał nagrodę Teatru im. S. Jaracza.Kabaret "Szamani" z MOKSiT w Barczewie za spektakl autorski "Ślicznotka sierotka i jej przyjaciele" Agnieszki Chojnowskiej kierownika zespołu otrzymał nagrodę Radia Olsztyn. Teatr "Światło i Cień" z Gimnazjum Nr 13 w Olsztynie za spektakl "Miejsca rzeczy zapomnianych" w reż. Krzysztofa Legowicza otrzymał nagrodę pieniężną Starosty Olsztyńskiego. Wszystkie zespoły otrzymały również pamiątkowe dyplomy wykonane przez Biskupiecki Dom Kultury.

Elementem dokształcającym dla kierowników zespołów i reżyserów spektakli teatralnych były warsztaty prowadzone przez p. Krystynę Spikert, specjalistę mowy scenicznej. W trakcie spotkania dokonano analizy wymowy uczestników konkursu. Przeprowadzono ćwiczenia dotyczące zasad wymowy, intonacji, interpretacji w mowie scenicznej. Zapoznano obecnych z literaturą fachową. Podczas warsztatów i obrad Jury organizatorzy zaprosili wszystkich młodych aktorów na seans filmowy "Gdzie jest Nemo?".

 

2004-06-03

Wojewódzkia Olimpiada Młodzików w Taekwondo WTF i Mistrzostw Dzieci Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Taekwondo WTF

W dniach 29 i 30 maja b.r. w Miejskiej Hali Sportowej w Biskupcu wystartowało ogółem 230 zawodników i zawodniczek Taekwondo olimpijskiego z całego woj. Warmińsko-Mazurskiego. Gospodarzem imprezy i organizatorem był UKS "AMATOR" oraz UM w Biskupcu. Organizatorzy w składzie Grzegorz Klaman, Mariusz Trędowicz, Adam Jankowski, Krzysztof Dąbrowski, przygotowali 22 konkurencje sprawnościowe w dniu Mistrzostw Dzieci oraz 23 konkurencje wyczynowe w czasie Woj. Olimp. Młodzików TKD WTF.

29 maja sobota do Biskupca zawitało 12 klubów taekwondo olimpijskiego z całego województwa. Zawody przeprowadzono w formule konkursu sprawnościowego w ramach IV edycji turnieju o "PUCHAR AMATORA". W klasyfikacji generalnej UKS "AMATOR" zajął VI miejsce z ilością 34,5 punktu. Miejsce pierwsze zajął Klub "KORIO" Olsztyn, miejsce drugie KS TKD Giżycko, i miejsce III przypadło KS "WIKINGOWIE" Pisz. Rozdano puchary dla Najlepszego Zawodnika i Zawodniczki oraz Najmłodszego Uczestnika konkursu.

Natomiast w niedzielę 30 maja wystartowało 11 klubów taekwondo. W klasyfikacji generalnej poszczególne miejsca zajęły następujące kluby. I m-ce: AZS UWM KORIO, II m-ce: VICTORIA Morąg, III m-ce: KS TKD Giżycko. UKS "AMATOR" z ilością 15 punktów zajął ostatecznie 10 miejsce. W konkursie sprawnościowym niespodziewanie, bardzo dobrze zaprezentował się Oskar Rokita UKS "AMATOR", zdobywając dwa srebrne medale w swoich kategoriach konkursowych. W niedzielnej Olimpiadzie nasi zawodnicy zaprezentowali się na miarę swoich możliwości zdobywając, dwa czwarte miejsca i jedno piąte. Prawdziwy kunszt walki sportowej zaprezentował Gaston Oswald, w pierwszej walce nokautując przeciwnika (2-ga runda), i w drugiej walce nieznacznie ustępując na punkty (3:5), zwycięzcy tej kategorii. Potwierdził tym samym swoje osiągnięcia z Międzynarodowych Mistrzostw Berlina (luty 2004). Olga Kuciej uległa w pierwszej walce również mistrzyni swojej kategorii wagowej, prezentują jednak hart ducha i silną wolę walki w konfrontacji z przeważającą przeciwniczką. Miłą niespodziankę sprawił Michał Rurys, zajmując w konkurencji poomse punktowane 6 miejsce. Gratulujemy !!!

 

2004-06-02

Krzysztof Hołowczyc w "TRÓJCE"

1 czerwca 2004 roku odwiedził Szkołę nr 3 Krzysztof Hołowczyc, słynny kierowca rajdowy. W ramach działalności Fundacji Hołowczyca "KIEROWCA BEZPIECZNY", prowadzone są pogadanki z uczniami na temat bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym. O godz. 10.10 Pan Krzysztof podjechał pod budynek szkolny swoim Subaru, czym wzbudził ogromny zachwyt. Na sali gimnastycznej oczekiwało na niego około 400 osób: uczniowie klas 0 IV oraz nauczyciele i rodzice. Przywitano go gromkimi brawami i dziecięcą piosenką o samochodach.

Rajdowiec opowiadał, jak należy zachowywać się na drogach, w sytuacji pieszego, rowerzysty i małoletniego pasażera samochodu. Następnie dzieci zadawały liczne pytania, związane nie tylko z bezpieczeństwem ruchu drogowego, ale także z jego sportową karierą.

Na koniec uczniowie otrzymali naklejki z ostrzeżeniem "... uważaj na drodze..." i autografem kierowcy, a uczennica klasy IV d Paulina Świątek podziękowała w imieniu wszystkich uczestników za wizytę i złożyła życzenia. Jak trudno było się rozstać, wiedzą tylko uczestnicy spotkania. My, nauczyciele, wierzymy, że dzięki tej wizycie wszyscy będziemy ostrożniejszymi uczestnikami ruchu drogowego.

 

2004-06
Wizyta gości z Niemiec w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym
w Biskupcu

W dniach 15. 06 21. 06 br. w Biskupcu gościła grupa młodzieży niemieckiej z Norbert Gymnasium Knechsteden w Dormagen. Wizyta była częścią programu wymiany między szkołami, we wrześniu ubiegłego roku uczniowie KLO byli w Dormagen.

Pierwszym punktem programu było spotkanie w Urzędzie Miejskim z burmistrzem p. Markiem Dominem, a także radnymi: paniami Aliną Radziszewską i Anną Zarosą. Burmistrz pokrótce przedstawił plany rozwoju Biskupca i serdecznie zaprosił do odwiedzin z rodzicami. Naszym gościom przedstawiono dzieje i znaczenie historyczne miejscowości.

Następnego dnia wspólnie udaliśmy się rowerami na wycieczkę Biskupiec Najdymowo Droszewo Zerbuń Biesowo Łabuchy Biskupiec. Hasłem piątku była wycieczka do stolicy Warmii i Mazur do Olsztyna. Nasze koleżanki i koledzy z za Odry mieli okazje w wiekszości pierwszy raz podziwiać Stare Miasto, zamek kapituły warmińskiej, katedrę Świętego Jakuba.

Sobotę poświęcono rekreacji i propagowaniu sportów wodnych.Zorganizowano spływ najładniejszym odcinkiem rzeki Krutyni, od miejscowości Krutyń do Ukty. Podziwiano niespotykane lub rzadko występujące w Niemczech gatunki roślin i zwierząt. Niedziela była dniem wolnym od wszelakich zajęć, spędzonym w domowym zaciszu na odpoczynku oraz przygotowaniach do kolejnych atrakcji.

W poniedziałek miała miejsce ostatnia wycieczka. Wspólnie zwiedziliśmy Świętą Lipkę, znaną z najpiękniejszego kościoła barokowego w dawnych Prusach Wschodnich, Wilczy Szaniec, twierdzę Hitlera z czasów II Wojny Światowej, a także gotycki zamek w Reszlu.

Wizytę zakończyła wspólna kolacja połączona z dyskoteką, a także oficjalnym pożegnaniem gości ze strony pani dyrektor Anny Zarosy. We wtorek odwieźliśmy naszych niemieckich gości na dworzec do Olsztyna, gdzie po długich czułych pożegnaniach zniknęli za widnokręgiem.

/ Małgorzata Sypniewska, Łukasz Łastowski/

 

2004-06

V PIKNIK POWITANIE LATA- 2004

Spotkanie integracyjne podopiecznych Domów Dziennego Pobytu Województwa Warmińsko-Mazurskiego 8 czerwiec 2004- Plaża Miejska "Słoneczny Brzeg" w Rukławkach

W plenerowym spotkaniu uczestniczyło około 250 osób ,które pomimo sztormowej pogody na jeziorze Dadaj dzielnie i wesoło bawiło się na warmińsko- mazurską nutę.

Uczestnikami wspólnej zabawy byli seniorzy z Domów Dziennego Pobytu z: Bartoszyc, Biskupca, Jezioran, Mrągowa, Olsztyna, Olsztynka, Polskiego Związku Niewidomych - koło w Biskupcu oraz zaproszeni goście: Powitania uczestników spotkania dokonała Pani Danuta Plucińska-Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Pani Maria Szarek-Sekretarz Gminy. Okazjonalną piosenką powitali też swoich przyjaciół seniorzy z Biskupca.

Spotkanie podopiecznych Domów Dziennego Pobytu naszego regionu wpisane jest w kalendarz imprez w ramach odchodów Dni Rodziny, dlatego też, aby pokazać jak liczna jest rodzina "domowników" zaprosiliśmy do udziału w naszym pikniku chór "Collegium Vocale" z Liceum Ogólnokształcacego pod kierunkiem Pana Edwarda Kluczenko, który dał popis wokalny przy wtórze wiatru i fal jeziora.

Każdego roku program pikniku przybiera nieco inny charakter, w tym roku celem przewodnim była kultura Warmiii Mazur zaprezentowana w formie prezentacji: rzeźby, haftu, stroju ludowego oraz potraw regionalnych.

 

2004-06

Głosowanie do parlamentu Europejskiego w Biskupcu

Lista frekwencji podczas Wyborów do Parlamentu Europejskiego
pe_wybory.doc (29 kB, MS Word, *.doc)

 

2004-06

Nowa ustawa o ochronie przyrody

W dniu 1.05.2004r.weszła w życie nowa ustawa o ochronie przyrody, która zmieniła niektóre uregulowania związane z procedurą uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów. Jedną ze zmian jest obniżenie opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia dla osoby fizycznej na usunięcie drzew lub krzewów z dotychczasowej kwoty 76 zł. do 20 zł.

Aktualnie na terenach zespołów przyrodniczo-krajobrazowych i użytkach ekologicznych zezwolenia wydawał będzie Burmistrz, bez potrzeby wcześniejszego uzgadniania swojej decyzji z Wojewodą. Dotychczas wiele kontrowersji w społeczeństwie budziła wycinka drzew przy drogach, gdzie często zarzucano Burmistrzowi zbyt liberalne podejście w wydawaniu zezwoleń na usunięcie drzew. Obecne przepisy stały się jeszcze bardziej łagodne i zarządy dróg w przypadku drzew przydrożnych niszczących nawierzchnię i infrastrukturę drogową, ograniczających widoczność na łukach i skrzyżowaniach mogą usuwać je bez jakichkolwiek zezwoleń, za wyjątkiem tych dróg, które są wpisane do rejestru zabytków.

Ustawa ta wprowadziła nową formę ochrony przyrody jaką jest obszar Natura 2000, a wiąże się to z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

 

2004-06

Program "Promocja Zawodowa Dziewcząt"

Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) w Olsztynie wspólnie z Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi program "Promocja Zawodowa Dziewcząt". Celem programu jest wspomaganie bezrobotnych dziewcząt z rodzin byłych pracowników PGR w znalezieniu i podjęciu zatrudnienia na terenie Warszawy. Nabór prowadzi ANR, która opłaca również zakwaterowanie i wyżywienie w okresie pobytu w ośrodku, natomiast Caritas odpowiedzialny jest za prowadzenie, zabezpieczenie strony wychowawczej i kulturalnej.

Zainteresowane kandydatki winny przedłożyć następujące dokumenty: świadectwo dojrzałości, świadectwo pracy w PGR rodziców lub dziadków, wypełniony wniosek o zakwalifikowanie do projektu, zaświadczenie o dochodach rodziny oraz winny być zarejestrowane w tut. urzędzie pracy.

Koordynatorem programu w Oddziale Terenowym ANR w Olsztynie jest Tomasz Orliński tel. 089 523 50 29 wew. 332.

 

2004-06

Sukces Żeglarski Piotra Kuli

W dniach 20 23.05.2004 odbyły się na wodach Zatoki Puckiej najważniejsze regaty wiosennej rundy w żeglarstwie o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Zawodnik BTŻ Biskupiec Piotr Kula sprawił sobie i nam urodzinowy prezent (23 maja Piotr ukończył 17 lat) zajmując drugie miejsce w klasie Laser Radial Juniorów. Zawody odbywały się w bardzo trudnych warunkach przy wietrze dochodzącym do 7 stopni w skali Bouforta i zweryfikowały umiejętności i kondycję 34 zawodników z całej Polski.

Piotr mimo pechowego trzeciego wyścigu (splątane szoty w kokpicie) ostatecznie wywalczył drugie miejsce za reprezentantem MKS Dwójka Warszawa, co jest niewątpliwym sukcesem i potwierdzeniem posiadanych umiejętności. Po raz pierwszy żeglarska Polska słyszała jak prowadzący ceremonię zakończenia regat wyczytał nazwę Klubu BTŻ Biskupiec. Serdecznie gratulujemy. Ponadto, w uznaniu umiejętności Piotra trener koordynator PZŻ Tomasz Chomera zaproponował mu wspólne treningi z reprezentacją Anglii na MŚ ISAF Juniorów, którzy przyjadą do Gdyni trenować przed zawodami.

 

2004-05-30
Wojewódzkie Święto Ludowe

30 maja br, Biskupiec po raz pierwszy był gospodarzem Wojewódzkiego Święta Ludowego, które corocznie Polskie Stronnictwo Ludowe organizuje w Zielone Świątki. Obchody Święta rozpoczęła uroczysta msza koncelebrowana przez Arcybiskupa Edmunda Piszcza, po której goście i mieszkańcy Biskupca przeszli w pochodzie z pocztami sztandarowymi na Plac Konstytucji 3-Maja, gdzie odbywała się część artystyczno- sportowa.

Przy rytmach kapel zmagali się min. sołtysi konkurując w noszeniu na czas worka z pszenicą, czy podnoszeniu ciężarka. Zwyciężył sołtys z Borek. Podobnie w konkursie na najlepsze ciasto Borki Wielkie otrzymały pierwszą nagrodę. Imprezie towarzyszyły loterie fantowe, konkursy plastyczne i sportowe dla dzieci.

Organizatorzy dziękują sponsorom: Firmom: Mardi, Pomarol, Wipsór, Karol s.c., Piekarni Warmińskiej, Tracom, Komax, CMB - Krzysztofowi Sutowskiemu, Hotelik Atelier, Styropol, p.Tomaszowi Dudzicowi.

 

2004-05-22

Wizyta orkiestry dętej z Niemiec

21.05 2004r. odwiedziła naszą gminę orkiestra dęta ze szkoły Paul-Winter-Realschule z Nueburg/Donau w Niemczech. Kilkudziesięciu młodych artystów wzbogaciło swoja muzyką piątkowe popołudnie. Repertuar był wyjątkowo urozmaicony. Prezentowane były utwory regionalne, muzyka rozrywkowa, klasyczna i hymny w tym Polski i Niemiec. Niezapomnianym fragmentem koncertu był występ sekcji fletu.

Pomimo niesprzyjającej pogody występ był udany. Wieczorem po występie w Biskupcu muzycy z Niemiec udali się do Kobułt gdzie w szkole podstawowej odbył się koncert. Następnie goście zostali zaproszeni poczęstunek przy grillu i degustacje potraw regionalnych.

 

2004-05-10

"Czysta i piękna zagroda - Estetyczna Wieś 2004"
- nowa edycja konkursu

Związek Gmin Warmińsko Mazurskich w Olsztynie po raz kolejny ogłosił konkurs "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś 2004r." 23.04.2004 r. Wojewódzka Komisja Konkursu przy udziale przedstawiciela gminy i sołtysa z każdej wsi, dokonała I-szej lustracji. W tym roku do konkursu przystąpiły: Rasząg, Zabrodzie Dworzec, Kobułty, Lipowo, Węgój, Czerwonka, Droszewo. Podczas lustracji Komisja dokonała oceny pod względem:

1. Ogólnego wyglądu, ładu i porządku
2. Oznakowania obiektów
3. Dbałości o stan budynków użyteczności publicznej
4. Ochrony, pielęgnacji i kształtowania krajobrazu przyrodniczego.

Za każde z wymienionych kryteriów oceny, Komisja przyznawała odpowiednią ilość punktów w celu wyceny prac i porównania podczas II-giej lustracji, która odbędzie się w sierpniu br.

/Alicja Łukaszewska/

 

2004-05-09

Ratujmy warmińskie kapliczki !

Pod tym hasłem rozpoczęła się II edycja programu Powiatu Olsztyńskiego mająca na celu ratowanie i renowację starych, zabytkowych kapliczek przydrożnych. Gmina Biskupiec jako jedna z czterech wytypowanych, jest zainteresowana tym programem. Wcześniej sporządzono - przy wydatnej pomocy naszych Sołtysów - wstępną, choć na pewno niepełną inwentaryzację i lokalizację kapliczek na terenie miasta i gminy.

W dniu 18 maja gościła komisja, która dokonała oględzin zgłoszonych 21 kapliczek. W jej składzie były. P.Aneta Świeczkowska - Dyrektor Wydziału Informacji, Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Olsztynie; Iwona Giżewska - reprezentująca Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie; Justyna Dzieciątkowska - Konserwator Zabytków.

Przegląd rozpoczęto od czterech kapliczek z terenu miasta. Dwie z nich, na ulicy Warszawskiej i przy drodze wylotowej w kierunku Bredynek są w stanie katastrofalnym i wymagają natychmiastowej pomocy. Panie konserwatorki fachowo zbadały ich stan techniczny, wskazały na konieczny zakres prac i zasugerowały użycie odpowiednich środków i materiałów do naprawy. Do każdej oglądanej kapliczki sporządzona będzie dokumentacja fotograficzna i zakres koniecznych prac.

Z Biskupca udano się kolejno do Najdymowa, Czerwonki, Biesówka, Łabucha, Węgoja, Bredynek, Stanclewa. Komisja w drodze powrotnej miała zobaczyć kapliczki w Rzecku, Kojtrynach i Nowym Marcinkowie.

Z wstępnych, roboczych wniosków jakie przedstawiono wynika, że temat renowacji tych zabytkowych (często jedynych historycznych obiektów w poszczególnych miejscowościach) jest bardzo pilny. Niektóre kapliczki, z różnych przyczyn są prawie w 60% zniszczone, w innych mimo szczerych intencji, remont przeprowadzono nieumiejętnie niszcząc ich unikalny charakter. Cieszy jednak zainteresowanie mieszkańców i chęć pomocy w renowacji kapliczek, a także to, na co zwrócili uwagę członkowie Komisji pilnowanie ich wyposażenia, zainteresowanie "obcymi" kręcącymi się koło "naszej" kapliczki.

Teraz najtrudniejsze czekające nas zadanie to: pozyskanie środków finansowych na najpilniejsze remonty. Jedno jest pewne, że zaczęto realizować ten od dawna poruszany temat i przy pomocy mieszkańców naszego miasta i gminy sukcesywnie przywracać będziemy piękno tym historycznym zabytkom. Jednocześnie apel do tych wszystkich, których przedstawiony temat interesuje, posiadających wiedzę i dane (zdjęcia) o osobisty lub telefoniczny kontakt Urząd Miejski, pok. 42 lub tel. 715 01 20

 

2004-05-10

Współpraca z Bramsche nabiera kształtów - wizyta biskupieckiej delegacji w Niemczech

W dniach 22-26 kwietnia 2004 dzięki dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej ponad czterdziestoosobowa delegacja Biskupca odwiedziła Bramsche w Powiecie Osnabrück w Niemczech. Udział w niej wzięli burmistrz , z-ca burmistrza, skarbnik gminy, radni, zespół muzyczny R.Tokarskiego, chór z Zespołu Szkół w Biskupcu pod dyrekcją E. Kluczenko oraz inne osoby promujące działalność kulturalną. Była to pierwsza oficjalna wizyta tak licznej grupy mieszkańców Biskupca w Bramsche. Delegacja uczestniczyła w spotkaniach z władzami miasta, radnymi, pracownikami tamtejszego Urzędu, przedstawicielami organizacji pozarządowych. Szczególnym akcentem tej wizyty był wpis do księgi pamiątkowej jako początek współpracy w ramach partnerstwa miast.

Gospodarze umożliwili poznanie miasta i gminy po przez zorganizowanie spotkań w następujących zespołach tematycznych:inwestycje-zwiedzanie nowoczesnej oczyszczalni ścieków; organizacja i praca urzędu oraz podległych instytucji takich jak Stadtmarketing Bramsche GmbH, który zajmuje się marketingiem i promocją miasta; gimnazjum oraz centrum młodzieży; nowoczesna baza ochotniczej straży pożarnej z przygotowaną dla strażaków z Kobułt niespodzianką w postaci wozu bojowego marki Mercedes.

Przedstawiciele obu miast zobowiązali się do kontynuowania współpracy oraz jej rozwijania w różnych dziedzinach ważnych dla społeczności lokalnych., Pod koniec sierpnia planowany jest przyjazd 30 osobowej grupy z Bramsche. Następnym etapem w drodze ku partnerstwu będzie powołanie w Biskupcu stowarzyszenia "Partnerstwo Miast". (Urszula Pasławska)

Bramsche, położona w Landzie Dolna Saksonia w Niemczech, 31 tysięczna gmina, o pow 183,3 km2. ma miasta partnerskie w Harfleur we Francji , Raanana w Izraelu i Todmorden w Anglii. Od ubiegłego roku Gmina Biskupiec czyni starania celem zawarcia porozumienia o partnerstwie z Bramsche. 25 marca 2004 r. niemieccy radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli o nawiązaniu współpracy partnerskiej, 26 marca 2004 r. taka sama uchwała została podjęta na Sesji Rady Miejskiej w Biskupcu.

Bramsche w internecie: http://www.bramsche.de

 

2004-05-05

Wielka Majówka Europejska z Kulturą

Wielka Majówka Europejska z Kulturą to cykl imprez przygotowanych przez Biskupiecki Dom Kultury z okazji Święta Konstytucji 3 Maja jak również oficjalnego wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej.

Interesujący i różnorodny program festynu, został ciepło przyjęty przez biskupiecką publiczność. Niewątpliwie atrakcjami imprezy był sobotni koncert znanego "macho", Krzysztofa "K.A.S.A." Kasowskiego, któremu chyba udało się "wytłumaczyć", szczególnie piękniejszej części widowni biskupieckiego "amfiteatru" na czym polega jego siła i czar! Niedzielny koncert zespołu "VIVO" z Piły to profesjonalne wykonanie znanych utworów, często w lepszej interpretacji od pierwowzorów. Nawet majowy deszczyk nie odstraszył znawców dobrej muzyki od zabawy a Ci, którzy zmokli z pewnością tego nie żałowali. Majowy festyn był też okazją do zaprezentowania publiczności, podmiotów artystycznych na co dzień pracujących w BDK. Zespoły taneczne Świderki, Muszelki i No Name, opromienione czeskim sukcesem Wiolinki i My oraz zespołu rockowe, zaprezentowały swoje programy. Niezwykle dynamiczny i atrakcyjny okazał się program dziewcząt z zespołu tanecznego "Suavis Saltare" z GOK w Dywitach, które gościnnie wystąpiły przed biskupiecką publicznością.

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że stan wiedzy na temat Unii Europejskiej, wśród naszej młodzieży jest zadowalający. Konkurs prowadzony przez p. K. Janczarę. BDK przygotował również obsługę i oprawę imprezy patriotycznej pod pomnikiem, z udziałem pocztów sztandarowych biskupieckich szkół, instytucji i zakładów pracy. Całą imprezę zakończył "Mazurek 3 Maja" w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

2004-05-02

Wielka Majówka Europejska 2004 Wielka Majówka 2004

Dnia 1 maja 2004r. z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej we wsi Borki Wielkie zorganizowano "Wielką Majówkę 2004". Impreza zorganizowana została przez Radę Rodziców S.P. Borki Wielkie oraz Radę Sołecką wsi. Program imprezy został przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich pod kierunkiem nauczycieli. Imprezę rozpoczęto od godziny 15.00

W programie można było zobaczyć m.in.: przemarsz barwnego korowodu uczniów S.P. Borki Wielkie oraz S.P. Kobułty, prezentację Poloneza w wykonaniu uczniów klasy VI pod kierunkiem p. Małgorzaty Szczęsnej, montaż literacki "Polska Ojczyzna Nasza" w wykonaniu uczniów klas I-III pod kierunkiem p. Jolanty Topa oraz w wykonaniu uczniów klas IV-VI przygotowanego przez p. Danutę Tomczak i p. Marię Malinowskaj, pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy taneczno-wokalnej "Dance", której opiekunem jest pani Danuta Łunkiewicz;, Pieśni i przyśpiewki warmińskie w wykonaniu uczniów S.P. Kobułty; Pokazy "walki wręcz"- przygotowane przez pana J. Szczęsnego; Zawody i rozgrywki sportowe przygotowane przez p. Małgorzatę Szczęsną. Najlepsi sportowcy otrzymali nagrody ufundowane przez licznych sponsorów, którzy przyczynili się do tego, by impreza była udana. Naszymi sponsorami byl Pan Jacek Wieczorkiewicz, Pan Mirosław Malewski, Pan Tomasz Dudzic, Państwo Krystyna i Marek Wróblewscy, "Mardi", GS Biskupiec, Pani Krystyna Łapińska, Urząd Miejski w Biskupcu, Hurtownia "Wielemix" p.p. Wierzchniccy. Dziękujemy również organizatorom: przewodniczącej Rady Rodziców pani B. Pstrągowskiej, p.p. Banaszewskim oraz Radzie Sołeckiej wsi Borki Wielkie.

Wielką atrakcją były zorganizowane stoiska, gdzie wszyscy chętni mogli skosztować wypieków przygotowanych przez rodziców uczniów, potraw z grilla, wspaniałego wiejskiego bigosu, napić się herbaty lub kawy. Za prawidłowy przebieg i prowadzenie imprezy odpowiedzialną była pani Danuta Łunkiewicz, która komentowała przebieg całej imprezy, a także zachęcała do zakupów w zorganizowanych z tej okazji stoiskach. Wszystkie zarobione w ten sposób pieniądze (300 zł.) przekazano na konto szkoły. Kwota ta będzie wykorzystana na potrzeby naszych uczniów.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna dla wszystkich chętnych. Do tańca przygrywał zespół muzyczny "Damir" pod kierownictwem pani Danuty Łunkiewicz, Bawiliśmy się do późnych godzin nocnych. Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się do tej wspaniałej Majówki.

Plan imprez tegorocznej Majówki do wydruku:

Terminarz 590 x 800 - (JPG, 110 kB)
Terminarz 1024 x 1387 - (JPG, 256 kB)

 

2004-04-30

Lomnickie sukcesy

W dniach 21-26 kwietnia 2004 r.. w czeskiej Lomnicy nad Popelkou odbył się 10. Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca "Lomnickie Hudebni Jaro". Wzięła w nim udział młodzież z europejskich krajów, m.in.: Niemiec, Czech, Słowacji i Polski (ok. 2000 osób).

Nasza reprezentacja- zespoły wokalne BDK-Biskupiec i GOK-Kolno pod przewodnictwem M. Korkusa- wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na festiwalu, zwyciężając w swojej kategorii i tym samym przechodząc do finałowej Gali. Czescy jurorzy docenili nasz zespół za radosny, pełen temperamentu śpiew. W czasie pobytu w Czechach wszystkich gości czekało wiele ciekawych atrakcji, m.in. zwiedzanie Pragi, występy przed lomnicką publicznością, wspólna dyskoteka oraz barwna parada zespołów tanecznych. Codziennie na Zamku w Lomnicy odbywały się również zajęcia integracyjne zespołów z Polski, Czech, Niemiec i Słowacji. okazja wymiany doświadczeń oraz pozyskania wiedzy o naszych sąsiadach. Spotkaniom towarzyszyła ciepła, przyjazna atmosfera. Polacy uczyli się czeskich i niemieckich tańców, zaś Czesi, Niemcy i Słowacy śpiewali polskie piosenki. Na koniec odbyła się uroczysta kolacja, poprzedzona symbolicznym aktem sadzenia drzewek przez reprezentacje państw wchodzących w b.r. do Wspólnoty Europejskiej.

Przez te kilka dni to międzynarodowe towarzystwo bardzo się zaprzyjaźniło i zżyło się ze sobą, rozstaniu towarzyszyły płacz i smutek. Wyjazd finansowany przez BDK był niesamowitą przygodą, a przede wszystkim promocją naszego miasta, gminy i państwa za granicą. Doceniony został również talent i ogromny wkład instruktora Mirosława Korkusa, który ze swoimi zespołami z Kolna juz wielokrotnie wygrywał zagraniczne festiwale, m.in. ten w Czechach. Równiez dla zespołów: My, Wiolinki, Agrafcia nie był to pierwszy sukces.

Do największych sukcesów należy zeszłoroczna wygrana w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Country w Rypinie oraz czołowe lokaty m.in. w Kwidzyniu i Szwaderkach.W najbliższym czasie planowane są kolejne festiwale i wyjazdy, które miejmy nadzieję także zostaną uwieńczone sukcesem.

 

2004-04-20

Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

17 kwietnia Publiczne Gimnazjum nr 1 po raz kolejny zorganizowało Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W przygotowaniach wzięli udział Andrzej Szczotka i Krzysztof Bobiński. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych, szkół podstawowych i gimnazjów. Ocenie podlegał test wiedzy, jazda rowerowa po sprawnościowym torze przeszkód i udzielanie pomocy przedmedycznej.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyły Jeziorany, natomiast wśród gimnazjów najlepsi okazali się gospodarze. Organizację imprezy wsparli sponsorzy: PZU SA, Bank Spółdzielczy w Biskupcu, Burmistrz Miasta, Zakłady Mięsne Mardi, Biskupieckie Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców, Optima - Anna Krzyżak, Zakład Pracy Chronionej FLEX w Jonkowie. Serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

 

2004-04-16

Komputery dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biskupcu

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji w Warszawie przekazało Miejskiej Bibliotece Publicznej 3 zestawy komputerowe w ramach programu "IKONKA". Dzięki temu przedsięwzięciu powstała czytelnia internetowa, która umożliwi dostep do internetu mieszkańcom miasta i gminy Biskupiec w godzinach pracy biblioteki.

 

2004-04-14

Środki finansowe dla Biskupca

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie przyznał środki finansowe Urzędowi Miejskiemu w Biskupcu na realizację zadania "Europa bez granic" w związku z akcesją Polski do struktur Unii Europejskiej. Kwota dofinansowania wynosi 4000 zł i zostanie przeznaczona na dofinansowanie następujących zadań:

  • zorganizowanie wycieczki dla młodzieży do Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie,
  • prezentację dorobku kina europejskiego
  • cykl konkursów wiedzy o Unii Europejskiej.

 

 

2004-04-13
Plan Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Biskupiec

"Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego miasta i gminy Biskupiec" jest podstawowym dokumentem samorządu, wskazującym główne kierunki trwałego rozwoju społeczno- gospodarczego. Realizacja strategii odbywa się poprzez realizację programów operacyjnych.

"Plan Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Biskupiec" jest programem operacyjnym, który będzie realizowany w latach 2004-2010 i jest dokumentem wymaganym przy składaniu gminnych wniosków o dofinansowanie w ramach funduszy strukturalnych.

W programie tym wskazuje się konkretne zadania (projekty) planowane do realizacji w latach 2004-2006 oraz 2007-2010.

Plan rozwoju 2004-2006 (MS Word *.doc) - 32 kB

 

2004-03-30

Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 27.03.2004 w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej w Biskupcu odbył się drugi etap/eliminacje gminne/ Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Startowało 8 zespołów reprezentujących szkoły z naszej Gminy, ogółem 23 uczniów.

W kat. szkół podstawowych i gimnazjów, po egzaminach pisemnych i ustnych miejsce zdobyła Justyna Olender P.Sz.P. w Borkach Wlk.
II miejsce Angelika Szysz P.Sz.P. w Borkach Wlk.
III miejsce Adrian Korzeb P.Sz.P. w Kobułtach.

W kat. szkół ponadgimnazjalnych zdobyli: I miejsce Łukasz Ruta, II miejsce Kamil Majek, III miejsce Wojciech Pepłowski wszyscy z LO w Biskupcu. Zwycięzcy nagrodzeni zostali biletami na występ KAYAH w Olsztynie ufundowanymi przez Burmistrza Biskupca oraz atrakcyjnymi słownikami. Pozostałych dla osłody poczęstowano słodyczami. Organizatorzy dziękują Dyrektorom szkół za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu tegorocznego turnieju.

 

2004-03-22

Powiatowy Konkurs "Wiedzy o Warmii i Mazurach''

19 marca 2004 r. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w III Powiatowym Konkursie "Wiedzy o Warmii i Mazurach'', który odbył się w Klebarku Wielkim. Uczniowie wystąpili w 4 kategoriach konkursowych: śpiew, wiedza, gadka warmińska i rysunek. Naszą szkołę reprezentowali: Ada Łada, Kasia Kościewicz, Ola Jaroszewicz, Malwina Słowik, Kasia Radomska, Magda Podlińska, Paweł Rokicki.

W ogólnej punktacji zajęliśmy V miejsce, natomiast w kategorii gadki warmińskiej, uczennica kl. V b, Ola Jaroszewicz zajęła I miejsce. Dzieci zostały przygotowane do konkursu przez panie: Grażynę Wojczuk, Karinę Stolarczyk, Justynę Kosiorek.

 

2004-03-17

Bojerowy rekord prędkości jeziora Dadaj

W sobotę 13 marca w godz. od 8 do 18 odbywały się na j. Dadaj zawody bojerowe w biciu rekordu prędkości zorganizowane przez Biskupieckie Towarzystwo Żeglarskie i Urząd Miejski w Biskupcu. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Biskupca Marek Domin. Startowało 19 zawodniczek i zawodników z Węgorzewa, Mrągowa, Olsztyna, Biskupca oraz jeden gość z Niemiec. Ogółem wykonano 95 startów.W klasyfikacji generalnej I miejsce zajął Piotr Pałejko uzyskując prędkość 59,17 km/godz. reprezentujący Pałac Młodzieży Olsztyn.

Najszybszą kobietą startującą w zawodach była Natalia Marciniak , która osiągnęła prędkość 55,18 km/godz. z Pałacu Młodzieży Olsztyn.W kategorii zawodników do lat 18 wygrał Piotr Kula z BTŻ Biskupiec uzyskując prędkość 55,21 km/godz.

W klasie Ice Opti najmniejszych ślizgów, wygrał dwunastoletni Jakub Marciniak z Pałacu Młodzieży w Olsztynie uzyskując prędkość 37,82 km/godz. Wynik ten od dnia zawodów stał się oficjalnym rekordem Polski w tej klasie. W zawodach brał udział aktualny wicemistrz świata juniorów Grzegorz Prokopowicz. Impreza została dobrze przygotowana i przeprowadzona a drobne potknięcia należy zrzucić na zmienną aurę.

 

2004-03-02

Otwarcie placówki Banku Pocztowego w Biskupcu

1 marca 2004 roku otwarto Bank Pocztowy w Biskupcu. Czynny jest w godz. 8.00 -17.00 w dni powszednie i obsługuje klientów wtrzech okienkach. Oddział Banku otwarto w budynku Poczty. Placówka świadczy pełen zakres usług bankowych dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

 

2004-03-02

Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Olsztyńskiego

2 marca 2004 roku w Urzędzie Miejskim w Biskupcu odbył sie Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Olsztyńskiego. Spotkanie poświęcono omówieniu atrakcji turystycznych powiatu. Chodzi o Chatę Warmińską, pod nazwą której kryje się turystyka wodna, rowerowa i konna. zorganizowana tanim kosztem atrakcja oprze się na bazie istniejacych szlaków kajakowych na Łynie, Pisie i Pasłęce.

Do funkcji turystycznej maja być zaadaptowane lokalne zabytki oraz włączone lokalne imprezy rekreacyjno-artystyczne, które odbywałyby się w okolicach szlaków.

 

2004-03-04

Konsultacje na temat funduszy strukturalnych

3 marca 2004 roku w Urzędzie Miejskim w Biskupcu odbyły się konsultację z p. Hanną Uzar - dyrektorem ds. wdrażania funduszy strukturalnych Urzędu Marszałkowskiego. Spotkanie pozwoliło wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące procedur wdrażania wniosków o przyznanie środków z funduszy strukturalnych.

 

2004-01-31

Sukcesy 2003 wręczone

Celem VIII dorocznego spotkania "Sukcesy 2003" w dn. 30 stycznia 2004 w "Starej Kaflarni", było uhonorowanie wyróżniających się i aktywnych mieszkańców, którzy odnosząc sukces w dziedzinach: nauka, kultura, sport i rozwój społeczno- gospodarczy, przyczynili się do promocji miasta i gminy Biskupiec poprzez udział i zdobycie: I miejsca w skali województwa, I - III miejsca w skali kraju, wyróżnienia międzynarodowego oraz osób, które przyczyniły się do zdobycia sukcesu lub poprzez swoje działania przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy.

Statuetki "Sukcesy 2004"
Otwarcie przez Burmistrza

Występ Chóru "Medici Pro Musica" pod dyr. Bogusława Palińskiego
Klub kolarski LKK "Styropol"
Sukcesy Roku 2003
laureaci: Janusz Radziszewski oraz Andrzej Świtkowski

Kandydatów do nominacji zgłaszały szkoły, instytucje, rady sołeckie, kluby sportowe i organizacje pozarządowe. Łącznie zgłoszono 175 kandydatów Powołana Kapituła wyróżniła tytułem "Sukcesy 2003"- 96 osób.

Nominowane osoby otrzymały podziękowania i okolicznościowe ceramiczne statuetki "Sukcesy 2003" a 2 osoby, które uzyskały największe i uznane za najbardziej znaczące osiągnięcia, otrzymały statuetkę "Biskupiecki Sukces Roku 2003"

 

2004-01-25

WOŚP w Biskupcu

WOŚP grała w Biskupcu od godziny 9 do późnego wieczora. Pieniądze w kwocie 14 017,25 złotych pochodziły z ulicznej kwesty, imprez organizowanych przez BDK (aukcja, loteria, bufet i grill), dyskoteki w szkole podstawowej nr 2. Przygotowaniem i organizacją imprezy zajmowało się ok. 90 osób.

 

2004-01-25

Wizyta zespołu z Kaliningradu (Rosja)

Niezapomnianych wrażeń dostarczył ok. 300 mieszkańcom naszego miasta występ zespołu baletowo-taneczego z Kaliningradu. Młodzi artyści przyjechali do Biskupca na zaproszenie Burmistrza - Marka Domina. Współorganizatorem imprezy był BT "POK TURIST" Hotel Bęsia.

 

2004-01-16

Spotkanie Noworoczne

Dnia 16 stycznia 2004r. w spotkaniu noworocznym uczestniczyło 115 najbardziej aktywnych przedstawicieli kadry kierowniczej lokalnych firm, przedsiębiorstw i instytucji.

Uczestniczący w spotkaniu Marszałek Województwa Andrzej Ryński dołączył się do życzeń Burmistrza. Zwrócił uwagę na ogromne znaczenie jakie odgrywają przedsiębiorcy na budowanie gospodarki regionu. Ze swej strony deklarował szeroko rozumianą współpracę. Podkreślił znaczenie bardzo aktywnego działania obecnych władz samorządowych, powiatowych i dobrej współpracy w dziedzinach sprzyjających rozwojowi gospodarczemu. Stwierdził, że konstruktywne działanie i dobrze układająca się współpraca na pewno zaowocuje i Biskupiec będzie na mapie województwa znaczącym punktem.

Zobacz archiwum wydarzeń:
2002
2003
2004
2006

 
Urząd Miejski w Biskupcu